Występuje w strefie klimatu umiarkowanego w morzach otaczających Europę a także w wschodnich i zachodnich wodach Atlantyku. W morzu Bałtyckim występuje Aloza i Paprosz. Należy do rodziny ryb śledziowatych morskich i anadromicznych. Znane są następujące gatunki:
Ścisła ochrona gatunkowa !!!
Nazwa łacińska Alosa alosa
Domena eukarionty
Królestwo zwierzęta
Typ strunowce
Podtyp kręgowce
Gromada promieniopłetwe
Rząd śledziokształtne
Rodzina śledziowate
Rodzaj Alosa
Alosa aestivalis – aloza małooka
Alosa agone
Alosa alabamae
Alosa alosa – aloza
Alosa braschnikowi – śledź dołgiński
Alosa caspia – puzanek kaspijski
Alosa chrysochloris
Alosa fallax – parposz
Alosa immaculata
Alosa kessleri
Alosa killarnensis
Alosa macedonica
Alosa maeotica – śledź azowski
Alosa mediocris – aloza chikora
Alosa pseudoharengus – aloza tęczowa
Alosa sapidissima – aloza amerykańska, szed, złotośledź
Alosa saposchnikowii – puzanek wielkooki
Alosa sphaerocephala – puzanek agrachański
Alosa tanaica
Alosa vistonica
Alosa volgensis – śledź wołżański
Aloza
Ma bocznie spłaszczone, wysokie ciało pokryte cykloidalną łuską. Nie posiada linii bocznej. Łuski na kilu brzucha są bardzo ostro zakończone. Łuski u alozy nie występują na głowie. Oczy tej ryby pokryte są nieruchomymi przeźroczystymi powiekami. Płetwa grzbietowa jest bardzo krótka, a płetwa tłuszczowa nie występuje. Grzbiet jest koloru niebieskozielonego, głowa złotobrązowa zaś brzuch i boki mają barwę złocistą. Tuż za pokrywą skrzelową widoczne są ułożone w linii trzy plamy. Pierwsza z nich jest duża pozostałe mniejsze.
Żyje w pelagialu (wodach otwartych oceanów, mórz oddzielone od brzegów strefami litoralu i sublitoralu). Jej pokarmem jest głównie zooplankton. Osiąga długość maksymalną 83 cm, najczęściej jednak nie przekracza 45 cm.
Nie pobiera pokarmu podczas wędrówek tarłowych. Dojrzałość płciową osiąga w wieku od 3 do 4 lat. Tarło odbywa w maju i czerwcu w górnych partiach rzek. Do rozrodu wymaga czystej dobrze natlenionej wody. W okresie od sierpnia do października młode osobniki mające już po około 10 cm spływają do morza.
Na terenie Polski gatunek ten jest objęty ścisłą ochroną gatunkową.