Facebook G YT Twitter

Marfish.pl - wędkarstwo i przygoda

Ocena użytkowników: 1 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Obszar występowania piskorza rozpościera się w Europie od północno-zachodniej Francji aż po Wołgę. Na północy kontynentu sięga do rzeki Newy, a na południu do Alp. Nie występuje na Wyspach Brytyjskich w Skandynawii oraz na Krymie.

 

Spotykany jest w słabo natlenionych wodach. Jego siedliskiem są więc wszelakie zbiorniki wodne o mulistym dnie, ze stojącą lub wolno płynącą wodą. Zamieszkuje torfowiska, rowy melioracyjne, kanały, odnogi rzek, starorzecza, stawy i małe jeziorka. 

 

Ścisła ochrona gatunkowa!!!

Nazwa łacińska: Misgurnus fossilis

 Domena - eukarionty

Królestwo - zwierzęta

Typ - strunowce

Podtyp - kręgowce

Gromada - promieniopłetwe

Rząd - karpiokształtne

Rodzina - piskorzowate

Rodzaj - Misgurnus

Gatunek – piskorz

 Inne nazwy piskorza: węgor, piskor, jun, wiun.

Jest typową rybą denną. Dzień spędza w ukryciu, dopiero w nocy staje się aktywny. Przebywając przeważnie w nisko natlenionej wodzie piskorz posiada umiejętność „oddychania” powietrzem atmosferycznym. W razie gdy w wodzie występuje silny niedobór tlenowy piskorz podpływając pod powierzchnie wody połyka powietrze. Powietrze to przechodzi przez jego przewód pokarmowy. Jelito piskorza jest silnie unaczynione, a jego śluzówka bardzo cienka. Taka budowa jelita spełnia rolę płuc absorbując tlen i wydalając dwutlenek węgla. Braki tlenowe w wodzie pojawiają się zawsze gdy w atmosferze spada ciśnienie. Właśnie w tym czasie piskorze najczęściej podpływają pod powierzchnię wody i łapią powietrze. Takie zachowanie piskorzy sprawiło, iż ludzie nazwali je rybami – barometrami.

Piskorz ma ciało prawie okrągłe – walcowate,  jedynie w tylnej części lekko bocznie ścieśnione. Skórę piskorza pokrywa gęsty śluz. Łuski pokrywające skórę są drobne. Grzbiet i głowa mają kolor ciemnobrązowy lub brązowo czarny, boki są jaśniejsze żółte, lub pomarańczowo czerwone z biegnącą przez całą długość ciała od oczu, aż do nasady płetwy ogonowej czarno brązową wstęgą. Brzuch tej ryby jest jasny, pokryty ciemnymi plamkami. Linia boczna, niepełna.  Otwór gębowy piskorza jest niewielki,  wyraźnie dolny. Wyposażony jest on aż w dziesięć wąsików z czego cztery wyrastają z górnej szczęki, dwa z kącików ust, a cztery na z dolnej szczęki. Charakterystyczny dla piskorza jest też przedni rurkowaty otwór nosowy. Płetwa ogonowa jest u piskorza zaokrąglona, nie ma ona wcięcia. U samców płetwy piersiowe są nieco dłuższe niż u samic. Płetwy mają kolor żółto brązowy i pokryte są ciemnymi plamkami. Piskorz dorasta przeważnie do 20 – 25 cm, rzadziej do 30 cm.

Żywi się bezkręgowcami, głównie larwami owadów, mięczaków i robaków.  Wyjęty z wody wydaje charakterystyczny gwizd, powstający podczas wypuszczania powietrza.

Trze się gromadnie od kwietnia do czerwca na płyciznach i rozlewiskach. Samica składa 5000-30000 ziaren ikry, które są przyklejone do roślin wodnych.  Okres inkubacji jaj wynosi od 9 do 10 dni. Larwy zaraz po wykluciu zaopatrzone są w dodatkowe nitkowate skrzela zewnętrzne znajdujące się na głowie. Skrzela te zanikają po kilku dniach, kiedy narybek rozpoczyna samodzielne żerowanie.

W Polsce objęty ścisłą ochroną gatunkową.

You have no rights to post comments

Nie jesteś zalogowany.

Zostań Patronem

Logowanie

e5

rybkowo

Najnowsze Posty na forum

York

  LOGO YORK PRZESTRZENNE

Kto jest On Line

Odwiedza nas 406 gości oraz 1 użytkownik.

  • EgnestMyday

Podstawy spinningu

.Spinning – jedna z najpopularniejszych metod połowu ryb drapieżnych. Przez lata ewolucji technik wędkarskich, sprzętu i wiedzy wędkarskiej, spinning stał się niezwykle skuteczną metodą – moim zdaniem znacznie skuteczniejszą od tradycyjnej żywcówki, która niestety nadal ma swoich zagorzałych zwolenników. Łowiąc metodą żywcową wrzucamy przynętę do wody i jesteśmy skazani na czekanie, czasami zupełnie bezsensownie, na przepływającą zdobycz. W spinningu jednak to nie ryba szuka wędkarza ale wędkarz szuka ryby, często podając przynętę precyzyjnie pod sam pysk drapieżcy. To właśnie stawia spinning w świetle najskuteczniejszych metod wędkarskich. Ciągłe obławianie sztuczną przynętą obszaru wody umożliwia nam trafienie okazu życia, jak również trafienie w ławice mniejszych drapieżników chętnych do współpracy z naszym wabikiem. Spinningista chodzi po brzegu łowiska bądź pływa po łowisku łodzią. Zatrzymuje się w wybranym miejscu i wykonuje kilka lub kilkanaście rzutów. Często zmienia miejsce łowienia i znów rzuca. Spinning polega więc na ciągłym poszukiwaniu nowych łowisk i ryb, które przecież także lubią wędrować. Na spinning łowią więc ludzie aktywni, ruchliwi, żądni mocnych wrażeń. Ten, kto sądzi, że wędkarstwo jest nudnym wysiadywaniem nad wodą powinien spróbować właśnie spinningu. Na pewno się nie znudzi!

Legendy polskie

Legendy polskie

Wiedźmin

Wiedźmin

Grodziska Pirissani

Wczesnośredniowieczne grodziska plemienia Pirrissani

Baśnie Andersena

Baśnie Andersena

Baśnie Grimm

Baśnie grimm

Wędkarstwo Youtube

Moduł

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Zrozumiałem