Facebook G YT Twitter

UWAGA!

Strona nie przechowuje żadnych danych osobowych, poza imieniem i nazwiskiem autorów i bohaterów artykułów.

Administrator

Marek Malman 

Ocena użytkowników: 3 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

DSCF0469Zalew Rybnicki zwany także Jeziorem lub Morzem Rybnickim powstał w roku 1972. Został utworzony na terenie dzielnic Rybnika: Rybnickiej Kuźni, Orzepowic, Chwałęcic, Stodół dla potrzeb Elektrowni "Rybnik". Zapora w Rybniku Stodołach spiętrzyła wody rzeki Rudy na skutek czego powstał zbiornik z zalewami bocznymi ( retencyjnymi ) o powierzchni 450 ha i objętości 22 mln m3. Jego zadaniem jest chłodzenie turbin potężnej elektrowni węglowej. Zalew podzielony jest w związku z tym na dwie części zimną i ciepłą. Zbiorniki te oddzielone są od siebie wałem zwanym „kierownicą".

 

 


Wyświetl większą mapę

 

Od momentu powstania Zalew Rybnicki był regularnie i intensywnie zarybiany na skutek czego zyskał sobie słuszne miano jednego z najlepszych polskich łowisk wędkarskich.

Zalew Rybnicki ma dno piaszczyste o średniej głębokości 2 - 4 m. Są tu miejsca głębsze, np.: w pobliżu zapory czy też starego koryta rzeki Rudy. Miejsca te są jednak poza zasięgiem rzutów wędkarskich. Roślinność podwodna jest tu bardzo uboga. Występują jedynie kępy podwodnej trawy.

W ciepłym zbiorniku dno jest wolne od podwodnych zawad, poza miejscem, w którym na dnie spoczywa kilka dębowych pni pozostałych po wykarczowaniu drzew.

Na zimnym zbiorniku na dnie znajduje się dużo pniaków po wykarczowanym lesie.

Niestety brzeg dostępny do wędkowania to niewielka część Zalewu Rybnickiego co jest sporym utrudnieniem dla wędkarzy. Szczegółowe informacje o tym, gdzie można łowić, uzyskamy w rybaczówce, przy zakupie zezwolenia.

Dojechać nad Zalew Rybnicki możemy kierując się z Rybnika ul. Rudzką w stronę Rud Raciborskich. Jadąc tą drogą dotrzemy do tzw. "ciepłej wody" oraz zbiorników bocznych takich jak "Orzepowice", "Gzel" i "Pniowiec", które znajdziemy po lewej stronie, natomiast „ciepłą wodę" w tym miejscu m po prawej stronie. Do zimnej wody dojazd jest dużo trudniejszy Dotrzemy tam kierując się z Rybnika ul. Gliwicką w stronę Gliwic i skręcając w lewo, w stronę wsi Grabownia. Tam znajdziemy dodatkowe dwa zbiorniki retencyjne.

tolpygaPodgrzana woda stwarza rybom znakomite warunki żerowania przez cały rok, powodując bardzo duże przyrosty ich masy. Zalew Rybnicki to Polskie Wędkarskie Eldorado, w którym swoją rybę życia złowią zarówno spławikowy, karpiarze i spinningiści. W zalewie spotykane są słusznych rozmiarów płocie, wzdręgi, karasie srebrzyste i waleczna tilapia afrykańska, oraz leszcze. Karpie dorastają tu także do gigantycznych rozmiarów czego przykładem jest złowiony przez Grzegorza Gajdę karp Rysiek o wadze 30,20 kg będący do niedawna rekordem Polski. Tu także w wodach Rybnika rekord Polski w tołpydze ustanowił Adam Adamczyk, który w kwietniu 2007 roku złowił tołpygę, która ważyła 54 kg i miała 144 cm długości!!! Odnotowano także połów na wędkę amura, który ważył 34 kg.   

 

 

 

gajda6

Grzegorz Gajda z Ryskiem

 Rybnickie sumy przekraczają swą wagą 100 kg. Zdjęć tych sumów jednak nie umieszczę na marfish.pl ze względów etycznych.  Sandacze  ważące powyżej 10 kg nie są tu rzadkościa. Górna granica rozmiarów ryb żyjącym w Zalewie Rybnickim nie jest znana nikomu. Warunki jakie ten akwen stwarza rybom do rozwoju mogą sprawić, że już niebawem będą tu padały wędkarskie rekordy nie tylko Polski ale i świata.

Tajniki ciepłej wody.

Zalew Rybnicki to sztuczny akwen rządzący się własnymi prawami i choć żyją w nim ryby gigantycznych rozmiarów złowienie ich na wędkę wcale nie jest łatwe. Wędkarskie szczęście zależy tu od bardzo wielu czynników. Woda tego zalewu służy do chłodzenia turbin elektrowni. Projektanci i budowniczowie zalewu musieli tak go skonstruować aby zapewnić okrężny obieg wody w misie zbiornika. W tym celu wybudowano betonowy wał zwany „kierownicą". Wokół tego wału odbywa się główny ruch wody ciepłej i zimnej. W zalewie występuje wiele prądów wodny ciepłej, które od lat płyną według znanych tras są to tak zwane „ciepłe rzeki". Pojawiają się jednak w zalewie prądy ciepłej wody, które płyną nieprzewidywalnie. Ich trasy i rozkład uzależnione są od pracy elektrowni, kierunku wiatrów i pory roku.

Dla wędkarza chcącego odnieść sukces lokalizacja gorących prądów wodnych jest bardzo istotnym warunkiem sukcesu. W tych ciepłych prądach bowiem gromadzi się najwięcej ryb. Ciepłe prądy zarówno te stałe jaki nieregularne najłatwiej zlokalizować w chłodne, bezwietrzne dni. Nad nimi wtedy unoszą się opary mgieł.

Wędkarskie sukcesy są więc tu uzależnione od wielu czynników nie znanych wędkarzom przyjezdnym, którzy nie znają zbiornika. Latem obfitych brań spodziewać się należy na wschodniej części zalewu „ zimnej wodzie" , jesienią i zimą na zachodniej „ciepłej wodzie".

Zwrócić należy uwagę, że „zimna woda" i „ciepła woda" to nazwy zbiorników, a nie faktycznej ciepłoty wody, która w rzeczywistości może w zależności od pory roku rozkładać się w zalewie bardzo różnie.

Godne polecenia dla wędkarzy są rozmieszczone wzdłuż brzegów zalewu zbiorniki wyrównawcze. Orzepowice, Gzel, Pniowiec, Grabownia są one we administrowane przez PZW. Zarybiane są karpiem, linem, szczupakiem i sandaczem. Latem łatwiej właśnie na nich złowić dużą rybę niż na głównym zalewie.

Ze zbiornika wypływa mała bardzo dzika rzeka Ruda tak samo piękna jak wszystkie rude kobiety. Spinningiści złowią w niej szczupaki, sandacze, okonie, a przede wszystkim piękne klenie.

Wokół zalewu znajdują się kluby żeglarskie - KŻ Koga – Kotwica, KŻ Nawa, stanica harcerska, ośrodki rekreacyjne, kawiarnie a także Ośrodek Jeździecki "Indeks" w którym mieści się również Towarzystwo Sportowe "Kuźnia". Sezon żeglarski na Zalewie Rybnickim trwa od kwietnia do października i jest najdłuższym w Polsce.

Poniżej zdjęć znajduje się regulamin połowu ryb na zalewie rybnickim.

Zdjęcia i konsultacja Piotr Bytom.

 

DSCF0455

 

DSCF0434

 

DSCF0443

 

DSCF0468

 

DSCF0471

 

DSCF0473

 

 

 

 

Zalew Rybnicki Regulamin amatorskiego połowu ryb- Załącznik Nr 2 do uchwały prezydium ZO nr 25/2007 z dnia 22.11.2007 r


Regulamin amatorskiego połowu ryb na łowisku licencyjnym "Rybnik" oraz zbiornikach bocznych Grabownia i Orzepowice - obowiązuje od dnia 1 stycznia 2008 r.

1. Uprawnionym do amatorskiego połowu ryb na ww. zbiornikach są osoby posiadające:

kartę wędkarską z wyjątkiem przypadków opisanych w Ustawie o Rybactwie Śródlądowym z dnia 18.04.1985 r.(wraz z późniejszymi zmianami)

pisemne zezwolenie wydane przez Okręg PZW Katowice wraz z rejestrem połowu ryb.

2. Warunki wędkowania:

wędkowanie dozwolone jest z brzegu w godzinach od 5.00 do 22.00. W okresie od 01.06 do 30.09 dopuszcza się wędkowanie od godz. 4.00 do 23.00, z wyjątkiem odcinka tzw. "zrzutu ciepłej wody" gdzie dopuszcza się połów w nocy,

strefy (odcinki linii brzegowej) dopuszczone do wędkowania są przedstawione na mapach wywieszonych w punktach wydawania zezwoleń,

na odcinku tzw. "zrzutu ciepłej wody" wędkowanie dozwolone jest za specjalnym 1 dniowym zezwoleniem bez prawa zabierania ryb (po złowieniu ryby muszą być niezwłocznie wypuszczone z powrotem do wody),

na terenie Ośrodka Kotwica wędkowanie dozwolone za specjalnym zezwoleniem,

na wydzielonym odcinku tzw. "kierownicy ziemnej" od strony Ośrodka Szkoleniowo-Wypoczynkowego Stodoły wędkowanie dozwolone jest za specjalnym zezwoleniem całorocznym lub specjalnym 1 dniowym,

dopuszcza się wchodzenie do wody do wysokości bioder celem:

- zarzucenia przynęty i zanęty,

- brodzenia przy stosowaniu metody spinningowej, z wyjątkiem miejsc niedozwolonych do wędkowania jak również linii brzegowej od ul. Podmiejskiej do mola przy "zrzucie ciepłej wody" oraz na odcinku zimnej wody w miejscach umocnionych płytami betonowymi.

3. Wprowadza się następujące obostrzenia:

zakaz połowu przy użyciu kuszy,

zakaz połowu w nocy, za wyjątkiem "zrzutu ciepłej wody" oraz linii brzegowej na odcinku od mola przy Domu Kultury do ogrodzenia przy "zrzucie ciepłej wody",

zakaz zakłócania ciszy;

zakaz połowu z łodzi lub innego sprzętu pływającego i pomostów za wyjątkiem zawodów określonych odrębnymi przepisami,

zakaz połowu spod lodu,

zakaz wywozu zanęt i przynęt ze sprzętu pływającego a także z modeli pływających,

zakaz budowania pomostów i stanowisk wędkarskich bez zgody Elektrowni,

zakaz biwakowania nocą, za wyjątkiem terenu przynależnego do Fundacji Elektrowni Rybnik, za dodatkową opłatą ustaloną przez fundację,

zakaz niszczenia drzew, krzewów i umocnień brzegowych,

zakaz rozpalania ognisk poza miejscami do tego wyznaczonymi,

zakaz patroszenia ryb w obrębie zbiorników,

zakaz zaśmiecania i zanieczyszczania wody oraz gleby,

zakaz wodowania sprzętu pływającego poza miejscami do tego wyznaczonymi,

zakaz umieszczania tablic, napisów, ogłoszeń reklamowych oraz innych znaków bez zgody Elektrowni,

na odcinku tzw. kierownicy ziemnej zarzucanie przynęty przez siatkę na przejściu ujęcia jak również opieranie na siatce zarzuconych wędek jest zabronione.

zakaz stosowania zanęty sypkiej oraz sporządzonej z pieczywa na zb. Grabownia.

4. Wyłącza się z amatorskiego połowu ryb następujące fragmenty linii brzegowej:

kanał cofki zbiornika na odcinku od mostu na ulicy Rudzkiej do mostu na ulicy Podmiejskiej;

brzeg wzdłuż ul. Podmiejskiej;

rzekę Ruda od wlotu do kanału cofki do jazu zlokalizowanego na wysokości szkoły;

odcinek rzeki Ruda od zapory czołowej do końca umocnień brzegowych poniżej mostu na ul. Stalowej;

zapory boczne (z obu stron) zbiorników Gzel, Pniowiec, Orzepowice, Grabownia;

zaporę czołową zbiornika wraz z linią brzegową wzdłuż obiektów bazy rybackiej;

brzeg wzdłuż Ośrodka Sportów Wodnych i Rekreacji "Pod Żaglami" Stodoły;

brzeg wzdłuż Ośrodka Szkoleniowo-Wypoczynkowego Stodoły;

brzeg wzdłuż terenów wewnętrznych Elektrowni "Rybnik" S.A.

5. Dopuszcza się zaporę boczną Orzepowice na zb. "Rybnik" do rozgrywania zawodów wędkarskich oraz amatorskiego połowu ryb za specjalnym zezwoleniem. Obowiązuje zakaz wbijania podpórek w szczeliny dylatacyjne pomiędzy płytami.

Zasady organizacji i przeprowadzenia zawodów wędkarskich reguluje odrębny regulamin.

6. Ustala się następujące dzienne limity połowu ryb:

karp, amur, lin – 2 szt. łącznie

szczupak, sandacz, węgorz, sum – 2 szt. łącznie

leszcz o długości do 40 cm – 15 kg

leszcz o długości powyżej 40 cm – 5 szt.

jaź, płoć - 10 szt. łącznie

Łączna masa złowionych i zabranych ryb innych gatunków nie może przekroczyć 5 kg w ciągu doby.

7. Wprowadza się wymiar ochronny ryb:

karp - do 30 cm i powyżej 65 cm,

płoć - do 20 cm,

sandacz i szczupak do 50 cm,

8. Każdy wędkarz jest obowiązany prowadzić rejestrację połowu ryb zgodnie z instrukcją PZW.

9. W przypadku stwierdzenia, przez osoby uprawnione do kontroli, nieprzestrzegania postanowień niniejszego regulaminu Okręg PZW Katowice zastrzega sobie prawo odebrania zezwolenia bez odszkodowania i odmówienia w przyszłości sprzedaży zezwolenia. Sprzedaż ponownego zezwolenia, może być dokonana za trzykrotną wartość poprzedniej ceny zezwolenia w siedzibie okręgu.

10. Wysokość składek uprawniających do amatorskiego połowu ryb ustalana jest corocznie przez Okręg PZW Katowice.

11. Okręg PZW Katowice oraz Elektrownia Rybnik S.A. nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ewentualne wypadki w czasie wędkowania.

12. Okręg PZW Katowice zastrzega sobie prawo do zmian i poprawek regulaminu połowów.

13. W sprawach nie ujętych regulaminem mają zastosowanie przepisy Regulaminu Amatorskiego Połowu Ryb PZW.

14. Regulamin obowiązuje do odwołania.

15. Wszelkie zmiany niniejszego regulaminu będą wywieszane w punktach sprzedaży zezwoleń oraz zamieszczane na stronie internetowej Okręgu: www.pzw.com.pl.

Najnowsze Posty na forum

Forum wyłączone

Logowanie

Wsparcie

Jeśli uważasz, że to co robi autor jest przydatne, możesz go dobrowolnie wesprzeć.

Zrzutka

Kto jest On Line

Odwiedza nas 115 gości oraz 0 użytkowników.

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Zrozumiałem