Ocena użytkowników: 4 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka nieaktywna
 


Wyświetl większą mapę

 Wjazd w Tursku

WSTĘP: Chcę wam przybliżyć moje ulubione miejsce połowów - KANAŁ i kawałek WISŁY. Miejsce super dla nie lubiących łowienia z pod lodu. Ja sam byłem tam zimą chyba ze 30 razy. Nie zamarznięta, ciepła woda przyciąga nie tylko zimą wielu wędkarzy. Przy odrobinie szczęścia i umiejętności możemy złowić rybę życia. Są tu praktycznie wszystkie gatunki ryb; od amura po dużego suma. Dla każdego coś miłego. Ryba jak bierze to wszystkim a jak nie to choćbyś i złoto założył-nie weźmie. 

DOJAZD;

Z KIELC: Trasa nr.764 przez: DALESZYCE, RAKÓW, STASZÓW, RYTWIANY.W Połańcu na krzyżówce przy stacji ORLEN na Łęg. W Łęgu na lewo na Tursko Małe. 

GÓRNA CZĘŚĆ KANAŁU:

Po zjeździe z górki, skręcić w prawo, pod rury ciepłownicze. Jakieś 100 metrów przed posterunkiem ochrony mamy słup wysokiego napięcia. Koło niego zjeżdżamy z głównej. Pozwalamy prowadzić się dróżce - doprowadzi nas do kanału. To tu przy ostrej zimie połowimy najlepiej.

 ŚRODKOWA CZĘŚĆ KANAŁU:

Przejeżdżamy przez Tursko Małe-na zakręcie pod kątem prostym i za niebiesko-żółtym przystankiem w prawo wąską asfaltówką.600 m. i znowu kanał. Cumują tu łodzie miejscowego wąsatego pana. Mieszka on zaraz przy wale. Za drobną opłatą przewiezie nas na drugą stronę kanału.

 PORT I UJŚCIOWA CZĘŚĆ KANAŁU:

Mijamy Tursko Małe, następna miejscowość to Niekurza. Po prawej stronie będziemy mieć dom z czerwonym dachem - przed nim w prawo. Dalej drogą z płyt betonowych dojeżdżamy do portu. Pracują tu pogłębiarki. Obecnie platforma i holownik w remoncie. Mają ruszyć w tym roku, ale czy tak będzie? Port to miejsce oblegane przez sandaczowców. Gdy pracowała koparka często oblegana przez sumiarzy. Idąc w górę rzeki dochodzimy do stykanki kanału z Wisłą. To tu wiosną możemy liczyć na niezłe brania.

 WISŁA:

Gdy pójdziemy w dół rzeki przy niskim stanie wody, Wisła odkrywa tamy. Możemy liczyć tam na brania dużego suma, brzany, karpia, amura. Moja ulubiona to nr 4. Z niej mam najlepsze ryby. Łowię na ciężką gruntówkę denną. Nie mam sentymentów, albo czekamy na konkretną rybę i wyciągamy ją, albo pozostaje niesmak po porażce. Mnie osobiście nie raz ryba położyła wędkę.

 OPIS ŁOWISKA:

Praktycznie cały kanał to dobre miejscówki. Dzięki Elektrowni Połaniec woda w kanale nie spada poniżej18 stopni. Woda jest pobierana z Wisły do chłodzenia generatorów i kanałem wraca do Wisły. Co to oznacza dla wędkarza-po prostu RAJ. Przy odrobinie szczęścia nawet laik połowi ryb. Ryby potrafią być chimeryczne. Często biorą jak ,,głupie", by przez cały tydzień nie brać w ogóle. Czym się kierują do dziś nie wiem?

Dno kanału twarde i kamieniste. Brzegi strome, po deszczu i odwilży bardzo śliskie! Szerokość kanału zależna od stanu wody- do 35 m. Długość ok. 2200m. Uciąg zależny od stanu wody. Od praktycznie stojącej do potoku górskiego. Głębokość łowiska zależna od stanu Wisły od 1.2 m do 4.5m.Dno równe, kamieniste, środkiem nieco głębszym.

 RYBY:

Dość licznie: sum, sandacz, leszcz, certa, jaź, karp, amur, brzana, świnka i inne występujące w Wiśle.

 METODY POŁOWU:

Wszystkie dozwolone prawem.

 PRZYNĘTY:

Czerwone i białe robaki, kukurydza, ochotka, żywiec itd. Ja najczęściej łowię na czerwone i białe. Do zanęty dodaje płatki owsiane i pinkę.

DOBRE RADY:

Zimą zabierzcie buty gumowe, zakładamy je i stopy do wody- na pewno nie zmarzniemy.

Koszyczki i ciężarki zabieramy od 20- 125 g.- różny uciąg wody.

Zbieramy solidne podpórki- ciężko wbić je w grunt.

Odchodząc od wędek nawet na chwilę luzujemy hamulec. Byłem świadkiem zabrania wędki przez rybę.

Nie wjeżdżajmy rolnikom w pola- może źle się to dla nas skończyć.

Auto możemy pozostawić bez obawy. Nie słyszałem, aby komuś coś się stało z samochodem. Zanętę zimą po rozrobieniu wstawmy do wody, wcześniej wybierzmy miejsce wolne od prądu, włóżmy do środka obciążenie, nie odpłynie z wiadrem i nie zamarznie.

 UWAGA: Próba wjazdu pod sam brzeg kanału po deszczu i odwilży na własne ryzyko. Wzbogacimy właścicieli traktorów o kilka złotych.

 POŁAMANIA KIJA I DO ZOBACZENIA NAD WODĄ!

Chętnie odpowiem na wasze pytania.

 Tekst i zdjęcia Ryszard Fronczkowski

 

 polaniecki1

 

polaniecki2

 

polaniecki3

 

polaniecki4

 

polaniecki6

 

polaniecki7