Facebook  YT TwitterKM official linkedin logo tile

Ocena użytkowników: 1 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

 Od jakiegoś czasu zafascynowany jestem wędrówkami ryb. Czytam więc na ten temat wszystkie opracowania, jakie wpadną mi w ręce. Nic zatem dziwnego, że, kiedy w październiku 2009 roku przeczytałem wspaniałą książkę Wacława Strzeleckiego „Wędkarstwo rzeczne”,  ta książka zainspirowała mnie do stworzenia na portalu osobnego działu - KRAINY RZEK.

 Tworząc ten dział jako główne źródło, z którego czerpałem swą wiedzę, wykorzystałem właśnie tę książkę oraz własne osobiste doświadczenia i spostrzeżenia.
Nie poprzestałem jednak tylko na informacjach zawartych w tej konkretnej publikacji. Odwiedzałem w tym celu biblioteki i strony internetowe, a każdą wolną chwilę poświęcałem szukaniu i potwierdzaniu informacji, aby przy redagowaniu tekstu nie popełnić błędu. Przeglądając kolejne materiały i zdjęcia przypominałem sobie swoje spotkania z rzekami i górskimi potokami. Gdyby nie moje własne doświadczenia i zapamiętane obrazy nie podjąłbym się opisania krain rybnych rzek tylko w oparciu o wiedzę książkową. Prace nad tym działem trwały blisko trzy miesiące. Dziś jestem z efektów tej pracy zadowolony i bardzo się cieszę, że mogę w końcu jej wyniki opublikować. Dział KRAINY RZEK (w przeciwieństwie do innych działów) prezentuję ukończony i kompletny (z jednym wyjątkiem – krainy jazgarza, którą to krainę opiszę za jakiś czas). Dział pojawia się na portalu w całości w takiej formie, w jakiej chciałem go zaprezentować. Będę jednak ten dział rozbudowywał i uaktualniał.
Wykorzystałem w tym dziale wiele fotografii pochodzących z Internetu. Szukając tych fotografii szukałem zdjęć jak najlepszych, prezentujących rośliny i zwierzęta w taki jednak sposób, aby ich zdjęcie nawiązywało do tekstu. Udało mi się nawiązać kontakt z wieloma autorami tych zdjęć, dzięki czemu uzyskałem ich zgodę na wykorzystanie zdjęć w tym materiale. Podobnie rzecz ma się z filmami, o które wzbogaciłem artykuły. Niestety, wielu autorów zdjęć zamieszczonych w Internecie nie zadbało o ich podpisanie. Brak też było często jakichkolwiek danych, które pozwoliłyby skontaktować się z autorem. Natrafiając na takie zdjęcia, uznałem, że skoro nie są podpisane, to znaczy, że mogę je wykorzystać. Pod każdym zdjęciem napisałem, skąd ono pochodzi, aby nie było wątpliwości co do ich autorstwa. W tym miejscu proszę każdego z autorów zdjęć wykorzystanych w tym dziale, z którymi nie udało mi się nawiązać kontaktu, aby w przypadku niewyrażenia zgody na publikację zdjęć w tym materiale skontaktował się ze mną pod adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.. Proszę także osoby posiadające w swych zbiorach zdjęcia przedstawiające rośliny, zwierzęta, czy krajobrazy zaprezentowane w tym dziale, o przysyłanie swoich zdjęć na powyższy adres (dotyczy to zdjęć, pod którymi nie ma aktywnego linku do strony autora). Chętnie zamienię obecnie wykorzystywane zdjęcia na nowe. Ta prośba dotyczy także filmów.
W dziale znajdziecie także wykazy rzek krainy pstrąga i lipienia. Zamieszczam je tutaj w tym celu, żeby użytkownicy tego portalu, chcący wybrać się na wędkowanie nad którąś z tych rzek, mogli z łatwością odszukać prawne ograniczenia nałożone wędkarzom na poszczególnych odcinkach rzek.
 
W każdym z opisów krain rybnych rzek, jaki znajdziecie w tym dziale, spotkacie się z opisem rzeki. Rzeka, którą przedstawiłem - począwszy od górskiego strumienia, a skończywszy na jej ujściu do morza -  nie jest żadną literalną rzeką. Jest to tylko idealny model, w którym rybne krainy następują jedna po drugiej, ukazując wzorcowo wszystkie swoje cechy. Rzeczywistość odbiega jednak nieco od tego modelu, różniąc się od niego w szczegółach. W przyrodzie spotykamy rzeki, w których krainy rybne często nakładają się na siebie. Bywa też tak, że któraś z krain w prawdziwej rzece w ogóle nie występuje. Ponadto w tym idealnym modelu rzeki opisanym w poszczególnych rozdziałach pominąłem celowo istniejące w rzeczywistości budowle hydrotechniczne. Dzięki temu zabiegowi w modelowej rzece, którą opisałem, ryby wędrowne mają niczym nie ograniczoną swobodę poruszania się i docierania do górnych źródeł. Stąd właśnie obecność troci wędrownej i łososia w każdej z opisywanych krain. Model rzeki, jakiego użyłem do przedstawienia krain rybnych rzek, jest ponadto nieskażony ściekami komunalnymi, odpadami przemysłowymi i nawozami wykorzystywanymi w rolnictwie. Pominięcie zanieczyszczeń pozwoliło na umieszczenie w odpowiedniej krainie nie tylko ryb lecz także takich mieszkańców rzek jak minóg strumieniowy, rak szlachetny, czy perłoródka rzeczna - zwierząt, które zagrożone są całkowitym wyginięciem i których w prawdziwej rzece możemy nie spotkać. Wymieniając mieszkańców poszczególnych krain pozwoliłem sobie na krótkie - czasem jednowyrazowe, czasem kilkuzdaniowe ich opisanie. Wędkarstwo bowiem to nie tylko łowienie ryb na wędkę lecz także kontakt z przyrodą, jej podglądanie, zachwycanie się nią i uczenie się jej… Wędkarstwo, to nie tylko moczenie w wodzie nabitego na haczyk robaka, czy nasionka, to nie tylko posyłanie w nurt imitujących żywe organizmy sztucznych przynęt lecz także poznawanie praw i budowy natury. Dla prawdziwego wędkarza wiedza o krainach rybnych rzek to zaledwie elementarz, od którego poznania rozpoczyna on swoje kształcenie, na nim jednak nie kończąc. Prawdziwe zaś lekcje w szkole wędkarskiej odbywają się na łonie przyrody wśród szumu kołysanych wiatrem drzew, śpiewu ptaków, zapachów roślin i wodnych krajobrazów. Czytanie książek i innej literatury wędkarskiej, w tym także tego działu zamieszczonego w Internecie, to tylko zajęcia pozalekcyjne. Tym bardziej zapraszam do porównania i sprawdzenia informacji z artykułów tego działu ze swoją ulubioną rzeką.

 

Logowanie

Wsparcie

Jeśli uważasz, że to co robi autor jest przydatne, możesz go dobrowolnie wesprzeć.

Kto jest On Line

Odwiedza nas 244 gości oraz 0 użytkowników.

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Zrozumiałem