Facebook  YT TwitterKM official linkedin logo tile

Ocena użytkowników: 1 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Morze czerwone powstało blisko 180 mln lat temu jako odnoga Oceanu Indyjskiego, jest to akwen położony między Afryką, a Półwyspem Arabskim, o powierzchni 460 000 km2, długość 1932 km, szerokość 306 km, i bardzo wysokim stężeniu soli, do 42 % ( tj . 345g/litr ), średnia głębokość 437 m, maksymalna 3040 m. Morze Czerwone leży w strefie klimatów zwrotnikowych temperatura wody wynosi 18 do 21 stopni w zimie i od 21 do 26,5 stopni w lecie.

 zebrasoma desjardinii Foto J L. Mieszczak

 

 

Przez środek tego pięknego morza biegnie dolina ryftowa.(głęboka rozpadlina dna oceanicznego z której co jakiś czas wypływają intensywne strumienie lawy bazaltowej. Oba brzegi doliny ryftowej oddalają się od siebie.) Jest wiele teorii jak powstała nazwa tego morza ja skłaniam się do tej że , starożytni Egipcjanie nazywali Pustynię Arabską czerwoną ziemią lub czerwonym lądem, czerwone pasma górskie tak inspirowały marynarzy,  iż morze ograniczające te ziemie nazwali czerwonym.

 

Foto J L. Mieszczak

 

 

Rożec arabski Foto Jacek L. Mieszczak

 

 

Papugoryba skarusowat posiadająca zrośnięte zęby przypominające dziób papugi, łuski cykloidalne duże. Foto Jacek L. Mieszczak

 

 

Bogactwem i „siłą" morza czerwonego są wspaniałe rafy koralowe,nazywane "lasami tropikalnymi oceanów" które zawierają bogactwo fauny i flory , piękno i kolor wody do głębokiego turkusu zaś widoczność pod powierzchnią wody osiąga 30 metrów , co tworzy raj miłośnikom nurkowania , ale również dla nas jest tam miejsce i przestrzeń do przeżywania wraz z najbliższymi - wyjątkowych wypraw wędkarskich .

 

 

Te dwie żółtawe ślicznotki - Chetonik pawik Threadfin butterflyfish

 

 

Thalassoma klunzingeri - Rodzina korysowate, długość do 20cm. Występuje tylko w morzu Czerwonym

 

 

ławica Rogatnic

 

 

 

 

 

 

 

ławica Heniochus intermedius a w środku Chetonik

Masked butterflyfish (te żółciutkie) Foto J L. Mieszczak

 

 

A teraz z polskiego źródła w Egipcie cyt :

 

-„W Egipcie coś takiego jak licencja na wędkowanie nie istnieje... :)

Wystarczy mieć kij lub chęć do połowów. Wędkowanie z brzegu nie wszędzie jest możliwe a to z uwagi na ilość nurkujących na pobliskich rafach, jednak na dzikich plażach nie ma z tym problemu. Jeżeli chodzi o połowy z łodzi to najlepiej wykupić sobie rejs z możliwością wędkowania. Sugeruję pominąć pośredników w hotelach, którzy biorą ponad połowę kasy dla siebie. Ceny w hotelach około 30 US$ zaś bezpośrednio u obsługi łodzi możesz mieć za 15US$. Dotyczy to wypadu od około godziny 9 do 16.

Ceny te różnie wyglądają w poszczególnych miastach Egiptu. Najwyższe są w Sharm El Sheikh i Hurghadzie, najniższe w nowych kurortach np. Marsa El Alam. „ -

Tak więc myślę ,że my spokojnie damy radę , bo jak nie my to kto ?

 

Rogatnica niebieska Foto J L. Mieszczak

 

 

A różnorodność gatunków do wędkowania tam ogromna.

Murena olbrzymia i szara

Barrakuda Sphyraena quenie

Tyrus z rodziny belonowatych

Letra niebieska

Lucjan i wiele wiele innych ciekawych gatunków, które wymieniać można by bez końca. W Morzu Czerwonym do tej pory udało się sklasyfikować 1249 gatunków ryb ! Spośród których 17% to endemiczne , co oznacza że nie żyją w żadnych innych akwenach na świecie .

 

Błazenek dwupręgi Amphiprion bicinctus

 

 

Rogatnica

 

 


na zdjęciu Autor fotografii - Jacek L. Mieszczak

 

 

Wszyscy raczej, znamy jedną jeszcze ciekawą historie związaną z tym morzem w Księdze Wyjścia Starego Testamentu znajduje się dokładny opis wyzwolenia Izraelitów z egipskiej niewoli przez Mojżesza i ich przejścia przez Morze Czerwone.

Choć biblijnych podań nie należy odczytywać dosłownie, historia o rozstąpieniu się morza przed Mojżeszem nie jest według naukowców biblijną fikcją Istnieją przypuszczenia, że wody Morza Czerwonego rzeczywiście mogły rozstąpić się przed Izraelitami i ma to poparcie w prawach fizyki.

Silny wschodni wiatr mógł wepchnąć wody morskie z jednej strony do laguny, a z drugiej do koryta płynącej tam niegdyś rzeki. W ten sposób mógł powstać lądowy pomost.

 

opracowanie - R.Ganowski

fotografie Jacek L. Mieszczak

źródła - czywiesz.pl

kopalniawiedzy.pl

Logowanie

Wsparcie

Jeśli uważasz, że to co robi autor jest przydatne, możesz go dobrowolnie wesprzeć.

Kto jest On Line

Odwiedza nas 86 gości oraz 0 użytkowników.

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Zrozumiałem