Ocena użytkowników: 4 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Zapraszam serdecznie do lektury wywiadu z człowiekiem, który emigrując z Polski do Irlandii nie zapomniał o swoim hobby jakim jest wędkarstwo.

Paweł Ładniak twórca znanego portalu internetowego fishmaniak.pl, świetny organizator, człowiek, który dla emigrantów z Polski stworzył "małą ojczyznę" - Polski Klub Wędkarski w Irlandii FISHMANIAK, w specjalnym wywiadzie dla serwisu marfish.pl.

 

 

 

 

 
 
 
 
Marek: Pawle pozwól, że zapytam na początek o to kiedy wyjechałeś z Polski, dlaczego i gdzie teraz mieszkasz?
Paweł: Witam.Z Polski wyjechałem w maju 2006r , Dlaczego wyjechałem? Chyba jak większość emigrantów - za pracą .
Marek: Od jak dawna jesteś wędkarzem?
Paweł: Uśmiech od zawsze, a tak naprawdę wędkarstwem zaszczepił mnie mój tato, gdy miałem około 6 lat czyli 23 lata temu, od tamtego czasu wędkarstwo towarzyszyło mi zawsze Uśmiech
Marek: Jaki rodzaj wędkarstwa uprawiasz: karpiowe, spinningowe czy inne?
Paweł: Karpiarstwo, to była moja ulubiona metoda, gdy  mieszkałem w Polsce, jednak tutaj w Irlandii karp występuje jedynie na kilku łowiskach komercyjnych , ale nadal spławik i Fedder są moimi ulubionym metodami wędkarskimi, czasem wyskoczę na zasiadkę szczupakową .
Marek: W jakim wędkarstwie specjalizuje się większość fishmaniaków? Jakie ryby najczęściej łowicie?
Paweł: Przewaga członków klubu Fishmaniak.pl, to wędkarze łowiący szczupaki. W Irlandii mamy istne Eldorado tego gatunku ryb, zawdzięczamy to ostrym przepisom, które dotyczą połowu szczupaka jak i białej ryby. Z łowiska można zabrać tylko jednego szczupaka do 50cm. Powyżej tej wielkości ryba powinna wrócić do wody. Z tzw.  białej ryby można zabrać jednorazowo 4szt do 25cm . W klubie Fishmaniak.pl mamy zasadę Catch & Relase ( złów i wypuść )  i jest to warunkiem bycia w naszym klubie podobne zasady obowiązują także w innych irlandzkich wędkarskich kolach.
Marek: Jak narodził się pomysł stworzenia Klubu Fishmaniak i portalu fishmaniak.pl?
Paweł: Ponad 2 lata temu wpadłem na pomysł stworzenia małego portalu i forum, na którym można by było poznać wszystko co związane z wędkarstwem w Irlandii. Brakowało mi wspólnych wyjazdów na ryby z kolegami tak jak to miało miejsce w Polsce, a w Irlandii dotąd nie było tego typu forum miłośników wędkarstwa i tak powstał Fishmaniak.pl
Marek: Czytałem na różnych forach internetowych, że nasi rodacy mieszkający w Irlandii, traktują portal fishmaniak.pl jako swą małą ojczyznę. Dzięki temu portalowi mają kontakt z ziomalami z Polski i są Ci bardzo za to wdzięczni. Co Ty na to?
Paweł: Cieszę się bardzo z takich opinii, ponieważ mamy naprawdę świetną ekipę wędkarską, wzajemnie pomagamy sobie, dzielimy się swoim doświadczeniem i poradami odnośnie łowisk,  jest to jeden z celów i założeń naszego klubu. Cieszę się również, iż miłośnicy wędkarstwa mogą kontynuować swoje hobby także na emigracji, ze swojej strony staramy się aby wszyscy członkowie klubu spotykali się nie tylko przed monitorami komputera ale również nad wodą na wspólnych zawodach oraz imprezach integracyjnych. Przyznam ze dzięki temu portalowi sam nawiązałem wiele przyjaźni.
Marek: Powiedz nam jak jest zorganizowane wędkarstwo w Irlandii? Czy jest tam podobna struktura do naszego PZW, czy też każde łowisko ma swojego osobnego zarządcę?
Paweł: Organizacja jest dużo lepsza niż w Polsce, wiele odcinków rzek należy do klubów, które dbają o dany teren, sprzątają, koszą trawę i ścigają kłusowników. Na takim odcinku rzeki bez uprzedniego pozwolenia klubu nie można wędkować. Podobnie jak w przypadku PZW obowiązują także pozwolenia na wędkowania, które można wykupić w każdym sklepie wędkarskim, podstawowa zasada irlandzkich wędkarzy jest jak już wspomniałem Złap i wypuść, wędkarze łowią dla pasji, hobby a nie dla smacznej kolacji.
Za zabicie nieregulaminowych okazów grożą tutaj bardzo srogie kary finansowe nawet do 3tys euro.
Marek: Jakie zezwolenie trzeba posiadać na połów ryb i czy cudzoziemcy mają jakieś problemy z uzyskaniem tego zezwolenia?
Paweł: Są to zezwolenia dotyczące danego regionu wędkarskiego, podobnie jak w Polsce, można je nabyć w każdym sklepie wędkarskim, ponadto nasi rodacy nie mają żadnych utrudnień w otrzymaniu pozwolenia . Należy jedynie uiścić opłatę w wysokości max 39 euro, W tej cenie wędkarze mogą łowić w ciągu roku na kilkudziesięciu jeziorach i rzekach, Pozwolenie należy zawsze mieć ze sobą podczas wypadu na ryby, ze względu na częste kontrole organizowane przez Federacje Wędkarska (Fishing Board), zapobiegające kłusownictwu, Fishmaniak.pl czynnie wspiera i pomaga strażnikom ścigać kłusowników. Nasz klub jest także oficjalnie zrzeszony w Irlandzkim związku połowu Szczupaka
Marek: W polskich mediach mówiono swego czasu, że nasi wędkarze są znienawidzeni przez wyspiarzy z tego powodu, że niszczą rybostan tamtejszych wód. Ile w tym jest prawdy?
Paweł: No tak ten temat przerabiam od ponad dwóch lat, bardzo ciężko było zapracować na dobre imię naszego klubu, ciągle słyszeliśmy nad wodą że „wędkarze” z Europy wyjadają ryby. Po części muszę przyznać rację miejscowym wędkarzom, ponieważ wielu jak ich tutaj nazywamy „mięsiarzy” z Polski, Litwy , Rosji nie „odpuści” żadnej rybie i nie stosują się do zasad panujących w Irlandii. Bardzo ciężko nam było udowodnić że my jako Fishmaniak.pl chcemy pomagać zwalczać kłusowników bo uwierzcie jak miło jest wybrać się nad wodę i łowić np. szczupaki ponad 100cm lub leszcze 60cm . Dlatego tak ważna jest zasada Catch & Relase.
Marek: Wiem, że członkowie klubu Fishmaniak, są inaczej traktowani przez wyspiarzy z uwagi na stosowanie metody ZŁÓW I WYPUŚĆ, z czego zasłynęliście pozytywnie na wyspach. Czy możesz coś więcej o tym powiedzieć?
Paweł: Jak już wcześniej wspomniałem wszyscy ciężko pracowaliśmy na ta opinie wśród irlandzkich wędkarzy. Zaczynaliśmy od przyjęcia zasady Złap i Wypuść, wyławiania sieci i sznurów rozmieszczonych przez kłusowników, po zbieranie śmieci na brzegach jezior czy rzek oraz integracyjne zawody i udział naszych wędkarzy w irlandzkich rozgrywkach. Ta praca nie poszła na marne ale nadal przed nami długo droga, gdyż na  dobre imię pracuje się codziennie a najgorsze, że nie wszyscy potrafią to docenić i niekiedy spotykamy się na irlandzkich forach z negatywnymi opiniami odnośnie wędkarzy z Europy Wschodniej. Jednak nie mamy wpływu na wszystkich wędkarzy w Irlandii, wśród nich są także tacy którzy nie stosują się do irlandzkich zasad, jednak wszyscy członkowie naszego klubu przestrzegają prawo panujące na wyspach, na pozostałych nie mamy wpływu.
Marek: Wracając do klubu – ilu członków liczy Fishmaniak? Ile osób udziela się na fishmaniak.pl?
Paweł: Na forum mamy zarejestrowanych ponad 708 osób, a zrzeszonych klubowiczów mamy około 30 osób. Osoby te uczestniczą w zawodach które organizuję raz w miesiącu, mają nieograniczony dostęp do informacji na forum oraz uczestniczą w imprezach integracyjnych organizowanych przez klub .
Marek: Jak można zostać członkiem Klubu Fishmaniak? Gdzie należy się zgłosić i czy członkowstwo jest odpłatne?
Paweł: Regulamin jak zostac członkiem klubu można znaleźć na stronie forum , wszystko jest dokładnie opisane co należy zrobić a najważniejsze przestrzegać zasad Catch & Relase.
Marek: Pawle podpowiedz turyście z Polski, który pierwszy raz wybierze się na ryby w Irlandii, na które łowiska warto pojechać? Masz swoje ulubione rzeki i jeziora w Irlandii?
Paweł: Osobiście polecam rzekę Suck a jezeli chodzi o jeziora jednym z Moich ulubionych jest Lough Muckno jeżeli ktoś jest zainteresowany łowiskami chętnie służę pomocą.
Marek: Pawle w Irlandii rozpoczął się kryzys ekonomiczny ( zostawmy omawianie przyczyn ), jak myślisz czy wielu Fishmaniaków wróci do Polski?
Paweł: Hmm ciężkie pytanie, na chwilę obecną nie słyszałem by były masowe wyjazdy naszych rodaków do Polski. Z pewnością kryzys jest odczuwalny, wiele osób strąciło prace, poszukuje nowej, ale dotyczy to zarówno Irlandczyków jak i  emigrantów. Jednak mimo to Szczupaki i inne ryby wciąż czekają na pobicie rekordów, a miłośnicy tego sportu wciąż chętnie wybierają irlandzkie zbiorniki na wędkarskie wyprawy.
Marek: A jakie są Twoje plany w tej kwestii?
Paweł: Na chwilę obecną wraz  żoną Edytą zostajemy na Zielonej Wyspie. Pomimo wielkiej nagonki medialnej i pokazywania w wielu stacjach telewizyjnych jak zła jest ekonomiczna sytuacja Irlandii, nadal wielu rodaków wybiera emigracje niż powrót do Polski. Mam także pewne plany noworoczne związane z rynkiem irlandzkim ale na razie to tajemnica Puszcza oczko
Marek: Jakie masz plany co do rozwoju klubu i portalu fishmaniak.pl?
Paweł: Staram się na co dzień rozwijać klub, pozyskiwać  nowe możliwości dla  wędkujących w Irlandii rodaków, wprowadzać nowe działy na naszym forum , startujemy także w różnych zawodach organizowanych przez Irlandzki związek wędkarski, uzyskując punktowane miejsca, co jest niesamowitą motywacją . Zbliża się Nowy rok więc nowe wyzwania, zawody imprezy wędkarskie i umacniane dobrego imienia Polski, pozyskiwanie nowych sponsorów co jest dosyć trudną pracą, nie przez wszystkich docenianą. Obecnie od samego początku istnienia klubu wspiera nas firma Medicus z Dublina oraz Polska piekarnia, która dostarcza na każde zawody Fishmaniaka, świeże polskie pieczywo. Z pewnością będziemy pracować nad zdobyciem większej ilości sponsorów by uatrakcyjnić naszym członkom każde zawody i organizowane przez klub konkursy.  Być może Polski Związek Wędkarski  zainteresuje się naszą działalnością na wyspach i również wspomoże naszą działalność. Obecnie większość kosztów związanych z prowadzeniem forum, jego konserwacją i rozbudową pokrywam sam oraz ze składek członkowskich wpłacanych co roku przez naszych klubowiczów. Dodatkowo  możemy się również pochwalić, iż w tym roku po raz drugi będziemy wspierać Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy,  ponieważ uważamy że nawet za granicami Polski możemy wspierać tak wspaniałą akcję .
Zapraszam wszystkich miłośników wędkarstwa zarówno z Irlandii jak i z Polski do odwiedzenia naszego portalu, z pewnością każdy znajdzie tutaj dla siebie wiele cennych informacji.
Pozdrawiam Paweł Ładniak
Marek : Pawle dziękuję za wywiad i życzę Tobie i wszystkim Fishmaniakom sukcesów wędkarskich i zawodowych.