Ocena użytkowników: 1 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

8

DAWID: Mam przyjemność zaprosić wszystkich użytkowników marfish.pl na wywiad z Mateuszem Kalkowskim świetnym wędkarzem, przewodnikem wędkarski i współwłaściciel firmy przewodnicy wędkarscy.pl jak i telewizji internetowej narybytv.tv. Mateusz jest prekursorem metody „złow i wypuśc" w Polsce i przede wszystkim świetnym kompanem wędkarskich wypraw o czym miałem zaszczyt przekonać się osobiście.

 

   

1 

 

Dawid. Witaj Mateusz !!! Bardzo dziękuje Ci, że zgodziłeś udzielić się wywiadu dla portalu Marfish.pl. Na początek chciałem się dowiedzieć jak zaczęła się twoja przygoda z wędką w ręku ?

Mateusz. Moja pasję zawdzięczam mojemu tacie oraz starszemu bratu Sebastianowi Kalkowskiemu, którzy zaszczepili we mnie wędkarstwo, gdy byłem jeszcze małym dzieckiem. Do dnia dzisiejszego pamiętam nasze rodzinne wyprawy na mazurskie jeziora w poszukiwaniu szczupaków i okoni.

2

 

Dawid. Nasz portal podobnie jak Ty promuje metodę złów i wypuść, powiedz dlaczego ją stosujesz i powiedz dlaczego jest to ważne dla naszych wód?

Mateusz. Odpowiedz jest prosta. Tą metodę stosuję od samego początku mojej przygody z wędkarstwem. Dzięki metodzie złów i wypuść dajemy rybom szansę dorastania do okazowych rozmiarów oraz mamy możliwość złapania jednej ryby kilka razy. Wypuszczanie ryb powoduje, że jest ich więcej w łowisku. Ryby osiągają odpowiednie rozmiary, aby móc brać udział w tarle. Polskie łowiska chorują na brak racjonalnego zarządzania zarybieniami oraz odłowami rybackimi i wędkarskimi (nie mówiąc już o kłusownictwie, które ma miejsce nawet na Wiśle w Warszawie). Dlatego ważne jest, aby zaszczepiać i promować w wędkarzach sportowy aspekt naszej pasji. Uważam, że ta metoda jest jedynym ratunkiem dla Polskich łowisk.

Wiele razy złapałem tą samą rybę na swoich łowiskach, co sprawiło mi ogromną radość. Począwszy od pstrągów potokowych, ogromnych szczupaków do wiślanych boleni.

 

3

 

Dawid. Co oprócz stosowania metody C&R trzeba zrobić na naszych wodach aby dorównywały np. szwedzkim czy holenderskim łowiskom?

Mateusz. Trzeba wprowadzić odpowiednie zarządzanie zarybieniami, odłowami rybackimi i wędkarskimi. Ratunkiem dla polskich wód jest wprowadzenie rzetelnej ochrony łowisk, restrykcyjnych limitów ilościowych, zróżnicowanie przedziałów w jakich można zabierać ryby, zakaz zabierania okazowych ryb, wprowadzanie odcinków no kill, akwenów no kill, badania nad rybami wypuszczanymi, znakowanie ryb itd. Ciekawym pomysłem jest wprowadzenie przez właściciela (dzierżawce) łowiska, nagród dla osób, które łapią tą samą rybę po kilka razy oraz promują metodę złów i wypuść.

4

 

Dawid. Jesteś przewodnikiem wędkarskim jak i współzałożycielem firmy przewodnicywedkarscy.pl powiedz jak to się stało, jak wpadliście na taki pomysł?

Mateusz. Zawsze fascynowało mnie i mojego brata zabierania naszych przyjaciół i znajomych na ryby oraz organizowanie imprez wędkarskich. Od tego się zaczęło. Nasz przyjaciel Marcin Goralewski dostrzegł w nas ogromna pasję i wizję, że będziemy idealnymi przewodnikami wędkarskimi. Jego pomysł zrealizowaliśmy bardzo szybko.

 

5

 

Dawid. Jak wygląda praca przewodnika, dysponujecie własnymi łodziami , wypożyczacie sprzęt klientom ?

Mateusz. Posiadamy własne profesjonalne i w pełni wyposażone łodzie, którymi zabieramy gości na wyprawy wędkarskie. Łowimy w miejscach dobrze znanych przez nas jak i odkrywamy nowe miejsca specjalnie na życzenie klientów. Posiadamy pełen sprzęt, który udostępniamy osobom początkującym. Udzielamy rad jaki sprzęt zakupić na daną rybę, łowisko i wyprawę. Opowiadamy o technikach połowu i zwyczajach ryb. Pokazujemy potencjalnie najlepsze miejsca na danym łowisku. Udzielamy rad podczas łowienia na temat technik rzutu, odpowiedniego prowadzenia przynęt itd. Dzielimy się swoja pasja i doświadczeniem.

 

6

 

Dawid. Na jakich rybach skupiacie się podczas wypraw i jakie łowiska są w Waszej ofercie ?

Mateusz. To zależy od okresu w jakim łowimy oraz od akwenu i preferencji naszego gości. Ja głownie łowię bolenie, brzany, jazie, klenie, pstragi potokowe, sandacze, sumy i szczupaki. Przeważnie celem wypraw jest ryba, która żeruję najlepiej w danym okresie na danym akwenie. Łowiska w naszej ofercie to rzeki, kanały i jeziora Holenderskie, Alaska łososiowy i pstrągowy raj, rzeka Ebro w Hiszpanii, Zalew zegrzyński, Wisła, Wisłoka,Wisłok,Ropa, Islandia wulkaniczny raj ryb łososiowatych,Oman, Włochy, pstrągowy raj w Słowenii, Rega, Raba, Dunajec, Bug, Odra, San, Bzura oraz wiele innych łowisk które znajdziecie na naszej stronie.

 

7

 

Dawid. Jakie jest twoje ulubione łowisko polskie i zagraniczne?

Mateusz. Moje ulubione łowisko polskie to rzeka Wisła.

Zagraniczne to zatoki okalające wyspę Rugię w Niemczech.

 

8

 

Dawid. Łowienie jakiej ryby przysparza Ci najwięcej radości?

Mateusz.Uwielbiam łowić Bolenie, Pstrągi Potokowe, Sandacze, Sumy i Szczupaki. Wszystkie te gatunki na równi ;-)

 

9

 

Dawid. Powiedz, którą ze złowionych ryb uważasz za swoją rybę życia, na co ją złapałeś i jeśli to nie tajemnica zdradź nam łowisko na której ją przechytrzyłeś?

Mateusz. Sandacz 98 cm złapany w Holandii na jednej z rzek, na małą gumę Manns'a

 

10

 

Dawid. Na koniec chciałem się Ciebie zapytać jakie jest Twoje wędkarskie Marzenie.

Złapanie ponad metrowego Bolenia na mojej ukochanej Wiśle ;)

 

11

 

Szczerze życze Ci spełnienia tego marzenia już w następnym wiślanym sezonie. Jeszcze raz dziękuje za udzielenie wywiadu dla naszego portalu.