3. Budowa ryby
- Szczegóły
- Marek Malman
- Odsłony: 12627
Atlas ryb nie jest tworzony przez ichtiologa. Nie należy uważać opisów ryb za pracę naukową. Przy opisywaniu poszczególnych gatunków ryb poczyniłem starania aby opisy w tym atlasie nie mijały się z prawdą. W atlasie wykorzystałem oprócz wiedzy własnej także informacje z Wikipedii oraz z książki autorstwa Jiriego Vostradovskiego pod tytułem "Ryby i przynęty". Tworząc ten atlas czerpałem także wiedzę z książki Wacława Strzeleckiego pod tytułem "Wędkarstwo rzeczne".
Głównym auorem zdjęć w atlasie jest Dawid Kaszlikowski, poza tym wykorzystałem też zdjęcia własne oraz Jerzego Borusa, Kamila Walickiego, Jarosława Maćkowiaka, Pawła Kobyleckiego, Jacka Barczaka, Sebastiana Godawy, Kamila Lukasczyka i Mirosława Gądka.
Do najczęściej mylonych gatunków zaliczamy ryby przypominające swoim wyglądem płocie . Właśnie takie gatunki jak: jazie , wzdręgi , czy jelce są mylone z tymi rybami .
Występuje z wodach całej Europy poza półwyspem Iberyjskim, Szkocją i północną Skandynawią. Jej ulubionym środowiskiem są silnie zarośnięte wolno płynące rzeki oraz jeziora o mulistym dnie. Jest rybą stadną najczęściej przebywająca w strefie przybrzeżnej, porośniętej roślinnością wodną.
Wężynka występuje w północno wschodnim Oceanie Atlantyckim u wybrzeży Europy. Zamieszkuje także Bałtyk, Morze Śródziemne i Morze Czarne.
Występuje w strefie klimatu umiarkowanego w morzach otaczających Europę a także w wschodnich i zachodnich wodach Atlantyku. W morzu Bałtyckim występuje Aloza i Paprosz. Należy do rodziny ryb śledziowatych morskich i anadromicznych. Znane są następujące gatunki:
Naturalnie występuje w Chinach i dorzeczu Amuru aż po rzekę Czerwoną. Nie można dziś ustalić jego pierwotnego zasięgu. Od 1950 roku trafił do wód europejskich, do których został introdukowany ze względu na swe duże zalety. W Polsce pojawił się w 1964 roku. Nie oparły się amurowi także wody Ameryki Północnej, Australii, Indii, Rosji i Afryki , do których został sztucznie wsiedlony.
Amur czarny występuje w rzekach i jeziorach Chin ( np. Jangcy ) i Tajwanu, a także w dorzeczu Amuru w jego południowej części.
Występuje głównie na wschodnich wybrzeżach Atlantyku ( Wielka Brytania, Irlandia ) oraz w morzu bałtyckim. W Polsce liczna wzdłuż zachodniej części wybrzeża Bałtyku. Większość swego życia spędza tuż nad dnem morskim unosząc się nad wodorostami. Nie spoczywa na dnie. Zaliczana jest do ryb pelagicznych.
Występuje w Ameryce Północnej od Pojezierza Kanadyjskiego aż po Florydę, Teksas i Meksyk. W Europie został introdukowany w roku 1885, zarybiono nim głównie południową część kontynentu. Obecnie występuje jedynie lokalnie w takich jeziorach jak Tessiner, Wórther czy też jezioro Abra w Rosji. Do Polski przybył w 1912 roku. Jego populacja w naszych wodach spada.