Facebook  YT TwitterKM official linkedin logo tile

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

 Występuje prawie w całej Europie od Francji -  wody leżące na północ od Pirenejów i Alp ( Loara, Sekwana, Somma, Rodan) poprzez dorzecza Renu Dunaju i Wisły, aż po Ural i Azji Mniejszej. W Polsce jej populacja nie jest liczna. Nie występuje w Danii i Europie północnej ( Anglia, Irlandia).

 

 

Nazwa łacińska  Alburnoides bipunctatus

Ścisła ochrona gatunkowa !!!

 

Domena – eukarionty

Królestwo – zwierzęta

Typ - Strunowce

Podtyp – kręgowce

Gromada – promieniopłetwe

Rzęd – karpiokształtne

Rodzina – karpiowate

Rodzaj – Alburnoides

Gatunek - Piekielnica

 

 

 Inne nazwy piekielnicy:  wiślanka, ukleja bełkowa, szweja, siekierka, płata, gajówka, kolnka, bystrzanka, oraz krzakówka.

 

Tworzy pięć podgatunków:

- Alburnoides bipunctatus fasciatus (Półwysep Krymski do zachodniej części Kraju Zakaukaskiego),

- Alburnoides bipunctatus ohridanus (Jeziora Ochrydzkie i Skutar, górny bieg rzeki Karny),

- Alburnoides bipunctatus strymonicus (Marica, Mesta, Struma na południowych Bałkanach),

- Alburnoides bipunctatus tzanevi (Kamcija, Veleka, Rezowa we wschodniej Bułgarii).

 

Jej łacińska nazwa Alburnus bipunctatus znaczy po polsku ukleja podwójnie punktowana. Pokrewieństwo z ukleją widoczne jest już na pierwszy rzut oka, różnice są jednak tak wyraźne, że żaden wędkarz nie powinien popełnić błędu w identyfikacji ryby, co jest szczególnie istotne, gdyż piekielnica w przeciwieństwie do uklei jest pod ścisłą ochroną gatunkową.

Jest bardzo wrażliwa na zanieczyszczenia wody. Do życia potrzebuje wody krystalicznie czystej wysoko natlenionej o szybkim nurcie. Przebywa zazwyczaj w płytkich miejscach  nad żwirowatym lub piaszczystym dnem. Spotkać ją więc można w krainie pstrąga, gdzie występuje  wraz ze strzeblą potokową. Jej zasięg jest jednak większy, spotykana bywa także w krainie lipienia a kiedyś gdy wody rzek były czystsze nawet na niższych stopniach rzek.

 

Ciało Piekielnicy jest wydłużone i bocznie spłaszczone. Grzbiet ma ona lekko zaokrąglony wyraźnie bardziej wygrzbiecony niż u uklei. Otwór gębowy w położeniu końcowym ułożony prawie poziomo lekko ku górze. Występują u niej dwa szeregi zębów gardłowych. Łuski ma średniej wielkości cykloidalne. Pomiędzy płetwami brzusznymi a odbytową u piekielnicy występuje pokryty łuskami kil. Grzbiet ciemny zielononiebieski do brązowooliwkowego, boki srebrzyste o mosiężnym połysku, brzuch biały srebrzyście połyskujący. Linia boczna zarysowana jest podwójnym szeregiem ciemnych plamek, tuż nad głową jest ona wyraźnie załamana. U osobników dojrzałych płciowo powyżej linii bocznej występuje długa, ciemnoszara wstęga. Płetwy grzbietowa, ogonowa i piersiowe szare, natomiast płetwy brzuszne i odbytowa żółtawe z jaskrawopomarańczową nasadą.

Piekielnica osiąga długość od 9 do 13 cm, maksymalnie 16 cm.

Odżywia się larwami owadów wodnych, owadami zbieranymi z powierzchni wody, skorupiakami i roślinami. Jest rybą stadną.

Tarło odbywa w maju i czerwcu w miejscach gdzie woda jest spokojna..

O jej obecności w rzece często nie wiedzą nawet sami wędkarze, gdyż jest nieliczna i nigdy nie występuje tak masowo aby stać się dominującą.

Logowanie

Wsparcie

Jeśli uważasz, że to co robi autor jest przydatne, możesz go dobrowolnie wesprzeć.

Kto jest On Line

Odwiedza nas 43 gości oraz 0 użytkowników.

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Zrozumiałem