Facebook  YT TwitterKM official linkedin logo tile

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Ciosa występuje w wolno płynących i stojących wodach zlewisk mórz Bałtyckiego, Czarnego, Azowskiego i Kaspijskiego oraz w jeziorze Aralskim. Na terenie Polski niewielka populacja ciosy występuje  w Zalewie Wiślanym, przyujściowym odcinku Wisły oraz w Zalewie Szczecińskim i prawdopodobnie w jeziorze Dąbie oraz przyujściowym odcinku Iny i na odcinku Odry łączącym jezioro Dąbie z Zalewem Szczecińskim. Stwierdzono także jej niewielkie populacje żyjące w jeziorach przymorskich.

 

 

 

Ścisła ochrona gatunkowa !!!

 

Domena – eukarioty
Królestwo – zwierzęta
Typ – strunowce
Podtyp – kręgowce
Gromada -  promieniopłetwe
Rząd -  karpiokształtne
Rodzina – karpiowate
Rodzaj – Peleus Agassiz, 1835
Gatunek – ciosa

 Ciosa występuje w wolno płynących i stojących wodach zlewisk mórz Bałtyckiego, Czarnego, Azowskiego i Kaspijskiego oraz w jeziorze Aralskim. Na terenie Polski niewielka populacja ciosy występuje  W Zalewie Wiślanym, przyujściowym odcinku Wisły oraz w Zalewie Szczecińskim i prawdopodobnie w jeziorze Dąbie oraz przyujściowym odcinku Iny i na odcinku Odry łączącym jezioro Dąbie z Zalewem Szczecińskim. Stwierdzono także jej niewielkie populacje żyjące w jeziorach przymorskich.

Ciosa ma wygląd bardzo charakterystyczny i niepowtarzalny, pozwalający w łatwy sposób odróżnić ją od innych ryb nawet laikowi. Jej ciało jest wydłużone i silnie spłaszczone. Głowa ciosy jest mała z górnym otworem gębowym, co pozwala ją zaklasyfikować do ryb przypowierzchniowych. Charakterystyczny dla drapieżników z rodziny karpiowatych tzw. „zatrzask na szczękach oraz zęby gardłowe wyposażone w haczyki czynią ciosę bardzo skutecznym drapieżnikiem.
Oczy umiejscowione na tej małej głowie sprawiają wrażenie dużych. Grzbiet tej ryby jest prosty w przeciwieństwie do sierpowato ukształtowanego brzucha. Krawędź brzucha tworzy ostry bezłuski kil. Łuski pokrywające ciało ciosy są drobne łatwo odpadające. Płetwa grzbietowa jest krótka i przesunięta do tyłu. Ciekawie zbudowane u ciosy są przypominające skrzydła duże płetwy piersiowe sięgające aż do nasady płetw brzusznych. 
Ubarwienie tej ryby jest również ciekawe szczególnie gdy ogląda się ją w słońcu. Można przy słonecznym świetle zauważyć, iż jasno-srebrzyste boki mienią się czerwonym połyskiem. Grzbiet natomiast jest ciemny, niebieskozielony do czarniawego. Płetwy piersiowe i brzuszne oraz odbytowa są szare z czerwonawym odcieniem, pozostałe mają kolor szary o odcieniu żółtawym.
Ciosa dorasta w naszych wodach do długości od 25 do 35 cm osiągając ciężar do 0,3 kg. W rejonie Morza czarnego i Azowskiego osiąga długość nawet 40 cm przy wadze 1,5 kg.

Ciosa zalicza się do ryb stadnych. W porze dziennej przebywa w strefie dennej, nocą podpływa pod powierzchnię. Młodsze ciosy odżywiają się planktonem, nieco starsze skorupiakami i owadami. Po osiągnięciu ok. 14 cm długości urozmaicają swoje menu o małe ryby -  narybek karpiowatych oraz babkowate. 

Dojrzałość płciową osiąga w 3 lub 4 roku życia. Tarło odbywa na przełomie czerwca i lipca. Trze się w rzekach w miejscach o silnym prądzie lub przy brzegach jezior przymorskich.  Samica składa od 30 000 do 100 000 ziaren ikry o średnicy 1,3–1,5 mm, która w wodzie pęcznieje do rozmiarów około 5 mm. Ciosa jest jedyną europejską rybą słodkowodną składającą ikrę pelagiczną – unoszącą się swobodnie w wodzie i spływającą z jej prądem. Wylęg następuje po około 7 dniach.
W Polsce ryba ta objęta jest ścisłą ochroną gatunkową poza populacją z Zalewu Wiślanego. Ciosa nie jest więc rybą, którą łowią wędkarze. 

Logowanie

Wsparcie

Jeśli uważasz, że to co robi autor jest przydatne, możesz go dobrowolnie wesprzeć.

Kto jest On Line

Odwiedza nas 162 gości oraz 0 użytkowników.

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Zrozumiałem