Facebook  YT TwitterKM official linkedin logo tile

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

 Palia jeziorowa występuje w chłodnych jeziorach środkowej i południowej Kanady aż po Labrador oraz w północnych stanach Nowej Anglii.

 

 

 

 

Nazwa łacińska - Salvelinus namaycush

 

Domena – eukarioty

Królestwo – zwierzęta

Typ – strunowce

Podtyp - kręgowce

Gromada promieniopłetwe

Rząd – łososiokształtne

Rodzina – łososiowate

Rodzaj - Salvelinus

Gatunek – palia jeziorowa

  

Aklimatyzacja tej ryby w Europie, np. w Szwajcarii zakończyła się dużym powodzeniem. Spotyka się ją w jeziorach położonych na dużej wysokości – 2000 nad poziomem morza i wyżej. W Europie zasiedla jeziora Norwegii, Irlandii, Szkocji i Islandii. Ryba ta wykształciła wiele swych odmian i form. Często w położonych nawet blisko siebie jeziorach spotyka się inne formy tego gatunku. W Polsce ryba ta nie występuje w warunkach naturalnych. Można ją jednak spotkać w hodowlach np. w okolicy Jugowa na Dolnym Śląsku).

Palia jeziorowa ma ciało wydłużone i smukły trzon ogonowy. Kształtem przypomina pstrąga potokowego. Starsze osobniki charakteryzują się wygrzbieceniem ciała. Dorosłe samce mają typowy dla łososiowatych hak utworzony z żuchwy. Otwór gębowy u palii jeziorowej jest bardzo mocno i głęboko wcięty. Na płytce lemiesza znajduje się 6 – 8 mocnych i długich zębów. Ciało palii jeziorowej pokrywają bardzo drobne łuski. Jej płetwa ogonowa jest głęboko wcięta – wklęsła. Boki i grzbiet mają barwę oliwkowo zieloną, brzuch żółtawy wpadający często w czerwień. Na głowie, tułowiu i płetwie grzbietowej występują liczne, nieregularne białe plamy. Płetwy brzuszne, piersiowe i odbytowa mają kolor różowy udekorowane są porcelanowo białą przednią krawędzią.

Palia jeziorowa dorasta nawet do 126 cm długości, najczęściej 40 do 80 cm. Dożywa nawet do 25 lat. Odżywia się bezkręgowcami, a w starszym wieku oczywiście rybami. Jej ulubionym przysmakiem jest ryba głąbiel. Preferuje głębokie wody nawet do 120m.

Dojrzałość płciową osiąga dopiero w 6 – 8 roku życia. Tarło trwa od września do listopada. Samica o długości około 80 cm składa zwykle do 18000 jaj. Rozwój zarodków trwa długo aż od 100 do 150 dni. Narybek trzyma się blisko brzegu. Palie jeziorowe łowi się na sztuczną muchę lub przynęty naturalne.

Logowanie

Wsparcie

Jeśli uważasz, że to co robi autor jest przydatne, możesz go dobrowolnie wesprzeć.

Kto jest On Line

Odwiedza nas 208 gości oraz 0 użytkowników.

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Zrozumiałem