Facebook  YT TwitterKM official linkedin logo tile

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

 Bieluga1Bieługa występuje w Morzu Kaspijskim, Morzu Czarnym, Morzu Azowskim, we wschodniej części Morza Śródziemnego i w Morzu Adriatyckim. Na tarło wchodzi jednak głównie do rzek takich jak: Wołga, Ural, Kura, Dunaj, Dniestr, Don i Dniepr.

 

 

Nazwa łacińska: Huso huso

 

Bieługa to niezwykła ryba i szkoda, że nie występuje w Polsce. Mimo tego faktu, a z uwagi na swą wyjątkowość znalazła swoje miejsce w tym atlasie. Co w niej takiego wyjątkowego? Oprócz niespotykanie pięknego wyglądu wyjątkowe są rozmiary, do jakich ta - częściowo słodkowodna ryba - dorasta. Otóż największy dotychczas złowiony osobnik ważył 2072 kg!!! Łowiono wiele bieług o masie 1500 kg i długości 5m. Jak na rybę słodkowodną to naprawdę imponujące rozmiary. Obecnie jednak, na skutek udoskonalenia sprzętu i technik rybackich, rzadko spotyka się już okazy ważące ponad 200 kg.

 

  

Bieluga1

 

 

Wyróżniane są cztery podgatunki bieług:

Huso huso orientalis – wschodnia część Morza Czarnego.

Huso huso maeorticus – Morze Azowskie.

Huso huso caspius – Morze Kaspijskie.

Huso huso (nominotopowy) - Morze Czarne i Adriatyk.

 

Bieługa ma od 11 do 15 płytek kostnych grzbietowych bez kolców, od 40 do 60 małych, oddalonych od siebie płytek bocznych i od 9 do 12 płytek brzusznych. Jej pysk jest krótki i gruby w kształcie stożka. Otwór gębowy duży, półksiężycowaty, znajduje się w dolnej części głowy. Dolna warga bieługi jest pośrodku podzielona.

Wzdłuż pyska znajdują się długie, spłaszczone mięsiste wąsiki, zaopatrzone w liczne przydatki. Błony podskrzelowe tworzą z tyłu za cieśnią wolne fałdy zrośnięte ze sobą.

Grzbiet jest ciemno lub popielatoszary z niebieskawym połyskiem, boki jasnoszare, a brzuch - podobnie jak płytki kostne - brudnobiały.

Bieługa to typowa ryba wędrowna, docierająca dawniej na tarło daleko w górę rzek. Najsilniejszy ciąg rozrodczy z Morza Czarnego obserwowano w Dunaju (docierała kiedyś aż po Bawarię), dzisiaj jedynie do Żelaznej Bramy ( była Jugosławia, Rumunia).

Samce osiągają dojrzałość płciową w wieku 12-14 lat, a samice w wieku 16-18 lat. Dorosłe osobniki odbywają tarło raz na 2-4 lata. Na tarło wpływają do rzeki wiosną lub jesienią. Osobniki wpływające do rzeki jesienią, zimują na gliniastym lub mulistym dnie w głębokiej wodzie. Tarło odbywa się w nurcie rzeki na kamienistym dnie. Samica składa od 300 tys. do 7,5 mln ziaren ikry. Wylęg następuje po 8-9 dniach w temperaturze 12-14 °C. Małe rybki natychmiast rozpoczynają spływ do morza. I żyją aż do 100 lat.

Młode okazy żywią się głównie dennymi bezkręgowcami, starsze polują na ryby. W Morzu Czarnym głównym pokarmem bieługi jest sardela europejska, a w Morzu Kaspijskim babki, śledzie oraz różne karpiowate. Największe osobniki mogą pożerać nawet małe foki. Bieługi żerują w nocy, prawdopodobnie wykorzystując elektroreceptory - narządy zmysłu niektórych gatunków ryb, umożliwiające wykrywanie obecności oraz zmian pola elektrycznego (bioelektrycznego) wytwarzanego przez organizmy zanurzone w wodzie.

Logowanie

Wsparcie

Jeśli uważasz, że to co robi autor jest przydatne, możesz go dobrowolnie wesprzeć.

Kto jest On Line

Odwiedza nas 64 gości oraz 0 użytkowników.

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Zrozumiałem