Facebook  YT TwitterKM official linkedin logo tile

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

 Ukleja występuje niemal w całej Europie, za wyjątkiem Szkocji, Irlandii, północnej Skandynawii, zachodniej części Półwyspu Bałkańskiego oraz Krymu.

 

Okres ochronny: brak, wymiar ochronny: brak
Nazwa łacińska: alburnus alburnus


Domena eukarioty
Królestwo zwierzęta
Typ strunowce
Podtyp kręgowce
Gromada promieniopłetwe
Rząd karpiokształtne
Rodzina karpiowate
Rodzaj Alburnus
Gatunek ukleja


 

 Jej siedliskiem są wody stojące i wolno płynące. Jest rybą stadną, bardzo ruchliwą, w dzień trzyma się blisko powierzchni wody, zaś nocą schodzi bliżej dna. Żyje zarówno w strefie przybrzeżnej jak i w wodzie otwartej. Z reguły wybiera wodę spokojną , unikając miejsc gęsto porośniętych roślinnością. Swą obecność często zdradza spektakularnymi wyskokami nad powierzchnię wody.

 

Wyróżnia się 3 podgatunki ukleji:

Alburnus alburnus alburnus – podgatunek nominatywny

Alburnus alburnus macedonicus – dorzecze rzeki Wardar

Alburnus alburnus strumicae – dorzecza rzek Struma i Mesta w Bułgarii.

 

Dorosłe osobniki osiągają długość od 10 do 20 cm i ciężar od 10 do 40 g. Ciało ukleji jest wydłużone i spłaszczone bocznie, a grzbiet niski i prawie płaski. Trzon ogonowy jest dwa razy mniejszy od wysokości ciała.  Łuski pokrywające ciało ukleji są bardzo delikatne i łatwo odpadają. Mają intensywnie srebrzyste ubarwienie. Otwór gębowy tej ryby jest niewielki, skierowany skośnie ku górze, zaś dolna szczęka wysunięta do przodu. Typowe dla ukleji są dwurzędowe zęby gardłowe. Oczy są stosunkowo duże. Pomiędzy płetwami brzusznymi a płetwą ogonową rozciąga się bezłuski kil. Grzbiet uklei jest koloru szarozielonego, czasem szaroniebieskiego, brzuch biały. Płetwa grzbietowa i ogonowa są jasnoszare z żółtą nasadką, zaś płetwy parzyste i odbytowa mają barwę białawą z nasadką pomarańczową lub żółtą.
Ukleja odżywia się zooplanktonem oraz owadami i ich larwami

Tarło ukleji odbywa się od kwietnia do czerwca, w strefie przybrzeżnej jezior, w ich dopływach i odpływach i w płytkich odcinkach rzek. Trze się kilkakrotnie w odstępach kilkunastodniowych. Do tarła wyszukuje miejsca kamieniste lub żwirowe. W okresie tarła samce dostają wysypki tarłowej zaś samice zaokrąglają się. Samica składa od 3000 do 10000 jaj i przylepia je do kamieni lub roślinności wodnej. Już po tygodniu z jaj wykluwają się larwy. W pierwszym roku życia ukleje osiągają długość od 3 do 5 cm. Dojrzałość płciową osiągają w 2 lub 3 roku życia. Żyją od 3 do 6 lat.

Ukleje są naturalnym pokarmem ryb drapieżnych. Z ich łusek produkowano niegdyś guaninę.

Z wędkarskiego punktu widzenia jest rybą, która często pozwala im wrócić z łowiska z tarczą, a nie na tarczy.

Logowanie

Wsparcie

Jeśli uważasz, że to co robi autor jest przydatne, możesz go dobrowolnie wesprzeć.

Kto jest On Line

Odwiedza nas 48 gości oraz 0 użytkowników.

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Zrozumiałem