Facebook  YT TwitterKM official linkedin logo tile

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

 Tołpyga biała pochodzi z Chin, dorzecza Amuru i wschodniej Syberii. W swoim naturalnym środowisku występuje w wodach ciepłych i głębokich zarówno w wodach płynących jak i stojących zasobnych w fitoplankton. Introdukowano ją do wód Tajwanu i Tajlandii, a także Europy środkowej i wschodniej. W Polsce występuje od 1964 roku.

 

Na wodach PZW nie posiada wymiaru ochronnego,
jak również okresu ochronnego
Nazwa łacińska:    Hypophthalmichthys molitrix
Rekord Polski: 54.00 kg - 144 cm, rok 2007


Domena eukarionty
Królestwo zwierzęta
Typ strunowce Podtyp kręgowce
Gromada promieniopłetwe
Rząd karpiokształtne
Rodzina karpiowate
Rodzaj Hypophthalmichthys
Gatunek tołpyga biała

 

 
Tołpyga biała ma ciało wydłużone, nieco wygrzbiecone i bocznie ścieśnione. Jej głowa jest szeroka i zakończona spiczasto. Otwór gębowy prawie pionowy położony u góry. Ryba ta jest wyposażona w jednorzędowe zęby gardłowe. Oczy tołpygi są małe i położone z dołu głowy. Płetwa ogonowa  jest silnie wcięta. Między płetwami piersiowymi, a odbytowymi znajduje się wyraźnie zaznaczony pozbawiony łusek ostry kil. Grzbiet tej ryby jest ciemnoszary, boki i głowa zielonoszare, brzuch srebrzysty, płetwy parzyste żółtawe.
Na obszarze swego pierwotnego występowania tołpygi białe w okresie letnim spływają z rzek do wód stojących, tam spędzają lato a jesienią wracają z powrotem do rzek. Dojrzałość płciowa tołpygi osiągają w wieku od 3 do 4 lat. W Polsce nie rozmnaża się naturalnie. Tarło odbywają w okresie letnim gdy woda osiągnie temperaturę 23 °C. Samica składa ikrę w ilości do 500000 jaj. Ikra swobodnie unosi się w toni wodnej. Narybek w początkowym okresie życia odżywia się zooplanktonem. Kiedy młode tołpygi osiągną długość od 5 do 10 cm zaczynają odżywiać się fitoplanktonem, który od tego momentu staje się podstawą ich diety.

Logowanie

Wsparcie

Jeśli uważasz, że to co robi autor jest przydatne, możesz go dobrowolnie wesprzeć.

Kto jest On Line

Odwiedza nas 116 gości oraz 0 użytkowników.

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Zrozumiałem