Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

 Tołpyga biała pochodzi z Chin, dorzecza Amuru i wschodniej Syberii. W swoim naturalnym środowisku występuje w wodach ciepłych i głębokich zarówno w wodach płynących jak i stojących zasobnych w fitoplankton. Introdukowano ją do wód Tajwanu i Tajlandii, a także Europy środkowej i wschodniej. W Polsce występuje od 1964 roku.

 

Na wodach PZW nie posiada wymiaru ochronnego,
jak również okresu ochronnego
Nazwa łacińska:    Hypophthalmichthys molitrix
Rekord Polski: 54.00 kg - 144 cm, rok 2007


Domena eukarionty
Królestwo zwierzęta
Typ strunowce Podtyp kręgowce
Gromada promieniopłetwe
Rząd karpiokształtne
Rodzina karpiowate
Rodzaj Hypophthalmichthys
Gatunek tołpyga biała

 

 
Tołpyga biała ma ciało wydłużone, nieco wygrzbiecone i bocznie ścieśnione. Jej głowa jest szeroka i zakończona spiczasto. Otwór gębowy prawie pionowy położony u góry. Ryba ta jest wyposażona w jednorzędowe zęby gardłowe. Oczy tołpygi są małe i położone z dołu głowy. Płetwa ogonowa  jest silnie wcięta. Między płetwami piersiowymi, a odbytowymi znajduje się wyraźnie zaznaczony pozbawiony łusek ostry kil. Grzbiet tej ryby jest ciemnoszary, boki i głowa zielonoszare, brzuch srebrzysty, płetwy parzyste żółtawe.
Na obszarze swego pierwotnego występowania tołpygi białe w okresie letnim spływają z rzek do wód stojących, tam spędzają lato a jesienią wracają z powrotem do rzek. Dojrzałość płciowa tołpygi osiągają w wieku od 3 do 4 lat. W Polsce nie rozmnaża się naturalnie. Tarło odbywają w okresie letnim gdy woda osiągnie temperaturę 23 °C. Samica składa ikrę w ilości do 500000 jaj. Ikra swobodnie unosi się w toni wodnej. Narybek w początkowym okresie życia odżywia się zooplanktonem. Kiedy młode tołpygi osiągną długość od 5 do 10 cm zaczynają odżywiać się fitoplanktonem, który od tego momentu staje się podstawą ich diety.