Facebook  YT TwitterKM official linkedin logo tile

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

 Występuje w Europie od północnej Francji, poprzez dorzecza Radanu, Renu i Dunaju, przez Europę środkową i wschodnią aż do morza Kaspijskiego, oraz w północnej Azji i Turcji. W Polsce występuje niemal na całym obszarze za wyjątkiem Pomorza Zachodniego.

 

 

Świnka okres ochronny: od 1 stycznia do 15 maja
Świnka wymiar ochronny: do 25 cm
Świnka dobowy limit połowu: 5 szt.  razem z certą
Świnka rekord Polski: 2,2 kg (Wiadomości Wędkarskie), 57 cm – 2003 (Wędkarski Świat)
Nazwa łacińska - Chondrostoma nasus

 

Domena – eukarioty
Królestwo – zwierzęta
Typ – strunowce
Podtyp – kręgowce
Gromada - promieniopłetwe
Rząd – karpiokształtne
Rodzina – karpiowate
Rodzaj - Chondrostoma
Gatunek – świnka

 

 
Jej ulubionym środowiskiem są czyste dobrze natlenione rzeki w krainie lipienia i brzany. Jest rybą gromadną. Przebywa głównie blisko dna nad płytkimi ławicami kamienistymi w wartkim nurcie; na zimę ciągnie w głębsze miejsca.

Świnka dorasta do 40 cm długości przy wadze do 2 kg. Łowione były też okazy o długości 50 cm. Ciało świnka ma wydłużone o owalnym przekroju. Jej płetwa ogonowa jest głęboko wcięta. Świnka ma małą głowę z dolnym otworem gębowym ustawionym poprzecznie. Wargi świnki są zbudowane z chrząstki i są twarde. Dolna warga posiada ostrą zrogowaciałą krawędź, która wykorzystywana jest przez rybę jako skrobaczka. Posiada ona zęby gardłowe jednorzędowe. Grzbiet świnki jest koloru szarozielonego lub szaroniebieskiego ze srebrnym połyskiem, boki jasne, również srebrzyste, brzuch natomiast jest żółtawobiały, w czasie tarła czerwony opalizujacy. Płetwy parzyste i odbytowa mają kolor czerwony, żółtoczerwony a nawet fioletowy, ogonowa czerwonobrunatny. Łuski jej są koliste.

Pokarmem świnki są szczątki roślin i glony porastające dno. Glony zeskrobuje ona z kamieni swoimi twardymi wargami. Oprócz roślin w jej menu znajdują się także larwy owadów kiełży i mięczaków. W celu zdobycia larw, świnka przesuwa denne kamienie.

Dojrzałość płciową świnka osiąga w 4 roku życia. Trze się od kwietnia do maja przy temperaturze wody  od 12 do 18 °C. Tarło świnki jest zjawiskiem widowiskowym, gdyż ryba ta wyskakuje ponad powierzchnię wody. Na tarło świnki płyną w górę rzek szukając miejsc płytkich o dnie piaszczystym, żwirowatym bądź kamienistym. W czasie tarła na głowie i górnej części tułowia świnek występuje wysypka tarłowa w postaci jasnych krostek. Samica składa w zależności od wielkości od 30000 do 100000 zielonych jajeczek ikry. Wylęg następuje w okresie od 10 do 30 dni. Narybek początkowo żyje pod kamieniami. Świnka żyje dość długo bo aż do 17 lat.

Z wędkarskiego punktu widzenia jest rybą atrakcyjną. Poławiana jest przez wędkarzy na przepływankę z dna rzeki. Świnka wymaga dużego refleksu od łowcy, gdyż jej brania są delikatne i prawie niedostrzegalne. Łowiona jest także na spinning oraz na metodę muchową.

 

 

Zdjęcia : Dawid Kaszlikowski

Logowanie

Wsparcie

Jeśli uważasz, że to co robi autor jest przydatne, możesz go dobrowolnie wesprzeć.

Kto jest On Line

Odwiedza nas 41 gości oraz 0 użytkowników.

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Zrozumiałem