Facebook  YT TwitterKM official linkedin logo tile

Ocena użytkowników: 1 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

 Brzana (Barbus barbus) wystepuje w Europie od południowo-zachodniej od Francji i obszarów na północ od Pirenejów i Alp po Niemen i Dniepr na wschodzie oraz w zachodniej części zlewiska Morza Czarnego na południu. W Polsce na obszarze całego kraju.

 

Okres ochronny: od 1 stycznia do 30 czerwca

Wymiar ochronny: 40 cm

Dobowy limit połowu: 3 szt. razem z boleniem, karpiem, lipieniem, amurem, sandaczem, szczupakiem, pstrągiem potokowym

Rekord Polski: 7,0 kg (Wiadomości Wędkarskie), 85 cm – 2003 r. (Wędkarski Świat)
Nazwa łacińska : Barbus barbus

Domena eukarionty
Królestwo zwierzęta
Typ strunowce
Podtyp kręgowce
Gromada promieniopłetwe
Rząd karpiokształtne
Rodzina karpiowate
Rodzaj Barbus
Gatunek brzana

 

 

 

Brzana występuje w conajmniej sześciu podgatunkach:

-  Brzana (Barbus barbus) wystepuje w Europie od południowo-zachodniej od Francji i obszarów na północ od Pirenejów i Alp po Niemen i Dniepr na wschodzie oraz w zachodniej części zlewiska Morza Czarnego na południu. W Polsce na obszarze całego kraju.

- Brzana albańska (Barbus albanicis) występuje w jeziorze Jarnina na pograniczu Albanii i północno-zachodniej Grecji oraz w dorzeczu greckiej rzeki Aspropotamos. Dawniej brzany z rzeki Aspropotamos uznawano za osobny podgatunek Barbus grecus.

- Brzana aralska (Barbus brachycephalus) występuje w jeziorze Aralskim i rzekach: Amudaria i Syndarilai. Ponadto w Morzu Kaspijskim żyje jej podgatunek brzana kaspijska (Barbus barbus. caspius), odbywajaca tarło w rzekach : Wołga, Ural, Terek.

- Brzana bałkańska (Barbus plebeius) występuje na Bałkanach, w europejskiej części Turcji i Przedkaukaziu.

- Brzana iberyjska (Barbus comiza) wystepuje w południowo-zachodniej i południowej części półwyspu iberyjskiego oraz w dorzeczach Tagu, Jerowy, Gwadiany i Gwadalkiwiru.

- Brzana południowa (Barbus maridionalis) podgatunek nominotypowy Barbus m. meridionalis występuje na północy Półwyspu Iberyjskiego, w południowej. Francji (dorzecze Rodanu) oraz w północnych i środkowych Włoszech. Brzanka (Barbus. m. petenyi) natomiast spotykana jest w karpackich dopływach Wisły i w samej Wiśle, aż pod Kraków, a także w Nidzie, Pilicy oraz w dorzeczu Dunaju po Dniestr na wschodzie.

Podgatunków brzany jest znacznie więcej, a ich podział jest przedmiotem sporów ichtiologów. Powyżej wymieniono tylko podstawowe podgatunki.

Brzana to ryba rzeczna, która wybiera do swego bytowania przeważnie miejsca kamieniste i żwirowe. Lubi przebywać w rzekach o szybkim nurcie. Jest rybą stadną, „towarzyską”. Wydaje dźwięki przypominające świst.

Przeważnie osiąga długość do 70 cm. Zdarzały się jednak okazy o długości 120 cm i wadze 12 kg. Ciało brzany jest długie, nieco spłaszczone brzusznie, walcowate nie wygrzbiecone. Otwór gębowy dolny jest u brzany mięsisty i wysuwalny wyposażony w dwie pary charakterystycznych, krótkich wąsików skierowanych ku dołowi. Posiada zęby gardłowe trójszeregowe. Oczy skierowane są lekko do góry. Płetwa ogonowa jest wcięta i rozwidlona. Na płetwie grzbietowej ostatni promień jest gruby i utwardzony, ząbkowany. Brzana ma grzbiet oliwkowozielony lub ciemnoszary, jej boki są jaśniejsze a brzuch szary. Płetwy ogonowa i grzbietowa są szare i mają ciemniejsze obrzeżenie, natomiast pozostałe płetwy są czerwonawe.

Brzana żywi się larwami owadów wodnych takich jak muchówki, chruściki, widelnice jętki. W jej menu nie brakuje też różnych robaków, skorupiaków, małż. Brzany żywią się też sporadycznie małymi rybami i pokarmem roślinnym.

Tarło brzana odbywa w płytkiej wodzie o piaszczystym dnie w temperaturze od 15 do 18 °C w okresie od maja do sierpnia. Samce dojrzewają płciowo w wieku 2 do 3 lat, a samice w wieku 4 do 5 lat. U samca w czasie tarła występuje wysypka tarłowa. Samica składa od 3000 do 9000 jaj ikry, które przykleja do kamieni. Wylęg następuje po 6 do 8 dniach. Po roku czasu młode brzany osiągają długość 13 cm. Ikra brzany jak i jej mięso w czasie tarła są trujące!

Z wędkarskiego punktu widzenia ryba bardzo atrakcyjna, łowiona z gruntu na rosówki, białe robaczki, pijawki i malutkie żywce, a także ser i przynęty roślinne. Brzana bywa także łowiona przez spinningistów na bardzo małe obrotówki. Złowienie brzany na wędkę to zawsze duże przeżycie dla wędkarza. Branie brzany w głębokim nurcie jest gwałtowne i podobne do zaczepu. Wędkarz musi się wykazać dużym kunsztem i mieć dobry sprzęt, aby te rybę wyholować na brzeg.

brrana

Zdjęcie: Dawid Kaszlikowski

Logowanie

Wsparcie

Jeśli uważasz, że to co robi autor jest przydatne, możesz go dobrowolnie wesprzeć.

Kto jest On Line

Odwiedza nas 344 gości oraz 0 użytkowników.

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Zrozumiałem