Ocena użytkowników: 3 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

 Amur czarny występuje w rzekach i jeziorach Chin ( np. Jangcy ) i Tajwanu, a także w dorzeczu Amuru w jego południowej części.

 

 

W Polsce nie występuje

Nazwa łacińska Mylopharyngodon piceus


Domena eukarioty
Królestwo zwierzęta
Typ strunowce
Podtyp kręgowce
Gromada promieniopłetwe
Rząd karpiokształtne
Rodzina karpiowate
Rodzaj Mylopharyngodon
Gatunek amur czarny

 
Do życia potrzebuje spokojnej i głębokiej rzeki lub jeziora o dnie mulistym bądź piaszczystym. Zazwyczaj przebywa w pobliżu dna gdzie znajduje się jego pożywienie. Nie jest wrażliwy na wahania temperatury, jednak rośnie szybciej w temperaturach wyższych. Zasiedlono nim Wołgę, Dniestr, Dniepr i Dunaj, a także niektóre wody Ameryki północnej. W Austrii zarybiono nim wiele łowisk prywatnych.

W warunkach naturalnych osiąga długość przeciętnie 80 cm. W Austrii na łowisku prywatnym złowiono jednak amura czarnego o długości 148 cm i wadze 39,5 kg. W 2004 roku w Chinach złowiono osobnika ważącego 106,00 kg o długości 174 cm ( ostatnie zdjęcie na dole ). Ciało amura czarnego jest podobne na pierwszy rzut oka do ciała klenia. Jest ono walcowate i wydłużone z zaokrąglonym brzuchem. Otwór gębowy lekko dolny nie posiada wąsików, jest wyposażony w 2 szeregi bardzo masywnych zębów gardłowych zdolnych do miażdżenia muszli. Pysk amura czarnego jest tępo zakończony i wgłębiony między otworami nosowymi. Ryba ta ma dość małe oczy. Grzbiet jej jest ciemny niemal czarny, boki ciała nieco jaśniejsze pokryte dużymi łuskami, natomiast brzuch brudnobiały ze srebrzystym połyskiem. Wszystkie płetwy mają kolor ciemnoszary ich promienie są miękkie, elastyczne, nie skostniałe.

W przeciwieństwie do amura białego – roślinożercy amur czarny jest mięsożerny. Jego pokarm stanowią ślimaki i owady wodne. Ulubionym kąskiem amura czarnego jest ślimak Viviparus. Do rozkruszania muszli tego ślimaka amur używa swych mocnych zębów gardłowych.

Brak jest w literaturze danych o rozrodzie tej ryby. Wiadomo tylko, że jego ikra nie jest do niczego przyklejona i swobodnie unosi się w toni wodnej.

Jest coraz bardziej znany wśród wędkarzy łowiących na łowiskach komercyjnych Europy.

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Austriak Pascal Zettl na stawach Hubertus Teich w dniu 9 maja 2009 r. złowił amura czarnego o wadze 39,5 kg i długości 148 cm ustanawiając tym samym nowy rekord Austrii.

 

Ten amur czarny złowiony w Chinach podobno ważył 106 kg i miał długość 174 cm.