Facebook  YT TwitterKM official linkedin logo tile

Marfish.pl - wędkarstwo i przygoda

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

 Występuje w całej Europie, z wyjątkiem Półwyspu Iberyjskiego, południowych Włoch i południowej części Półwyspu Bałkańskiego. Szczupak występuje także w północnej oraz środkowej Azji i Ameryce Północnej. Był introdukowany w wielu krajach m.in. w Hiszpanii i Irlandii.

 

 

Wymiar ochronny : 45 cm (od 2007 roku) lub 50 cm (niektóre wody)
Okres ochronny od 1 stycznia do 30 kwietnia
Rekord Polski 24,10 kg 128 cm (1976)
Nazwa łacińska - (Esox lucius)

Domena – eukarionty
Królestwo – zwierzęta
Typ – strunowce
Podtyp – kręgowce
Gromada – promieniopłetwe
Rząd – szczupakokształtne
Rodzina – Esom
Gatunek – szczupak pospolity

 

 


Szczupak jest najbardziej znaną drapieżną rybą śródlądową. Żyje w wodach słodkich, zarówno płynących jak i stojących, oraz w słonawych wodach Bałtyku. Spotkać go można także w rzekach wpadających do morza Aralskiego i w wodach śródlądowych Ameryki Północnej.
Jest samotnikiem i prowadzi osiadły tryb życia. Zamieszkuje głównie wody stojące lub wolno płynące. Bardzo rzadko podejmuje długie wędrówki ze swojego stanowiska.
Osiąga przeciętnie długość do 1,5 m i masę do około 10 kg. Zdarzają się jednak okazy dużo większe ważące ponad 20kg. Na Syberii jego ciężar dochodzi nawet do 65kg.
Ciało tego drapieżnika jest spłaszczone, opływowe. Głowa z szeroko rozwieralnym pyskiem, uzbrojonym w silne, uzębione szczęki przypomina łeb krokodyla, jest wydłużona, a szczęki zwężające się. Pysk bardzo szeroki i spłaszczony. Szczupak ma bardzo ostre zęby w dolnej szczęce, są one skierowane do wewnątrz, co zapobiega wymknięciu się ofiary z pyska drapieżnika. Górna szczęka jest pozbawiona zębów. Oprócz tego szczupak posiada zęby na kości podniebiennej, kościach międzyszczękowych, lemieszu, kości gnykowej oraz łukach skrzelowych. Szczupak to ryba ułuszczoną o łuskach małych owalnych i mocno osadzonych w skórze. Linię boczną ma dobrze rozwiniętą. Składają się na nią dwa lub trzy rozgałęzienia wzdłuż boków.
Na głowie ma on liczne jamki zmysłowe. Płetwy grzbietowa i odbytowa są przesunięte mocno do tyłu i położone blisko siebie, co umożliwia szczupakowi wykonywanie szybkich skoków. Ubarwienie szczupaka jest zmienne i zależy od środowiska, w jakim żyje. Ciemne plamy na bokach zlewają się czasami w poprzeczne smugi. Starsze osobniki mają ciemnozielony grzbiet, jaśniejsze nakrapiane żółtymi plamami boki i biały brzuch. Takie ubarwienie pozwala im się świetnie maskować wśród podwodnej roślinności, która zapewnia kryjówkę i dostateczną ilość pożywienia Płetwy parzyste są czerwonawe i jasne, na nieparzystych występują ciemne poprzeczne paski.
Szczupak jest świetnym drapieżnikiem. Nie jest aktywnym myśliwym, choć zalicza się do najbardziej drapieżnych ryb. Czyha w ukryciu między roślinami wodnymi i czeka na przepływającą zdobycz. Jego przysmakiem w lecie są płocie i okonie a zimą nawet cenniejsze gatunki ryb. Większe osobniki aktywnie ganiają ławice ryb w strefie pelagicznej dużych jezior albo Bałtyku. Szczupak wybiera ryby często występujące w jego ekosystemie i dostatecznie duże, aby wysiłek mu się opłacał. Jest kanibalem. Na 1 kg przyrostu ciała szczupaka potrzebne jest 4 – 6 kg upolowanych ryb.
Tarło odbywa wczesną wiosną w okresie od lutego do kwietnia w zależności od temperatury wody, Do tarła dochodzi na zarośniętych płyciznach, starorzeczach i zalanych łąkach. Samica składa od kilkudziesięciu do kilkuset tysięcy ziaren ikry na zalanej roślinności zawsze przy brzegu. Wylęg następuje po 12-15 dniach.
Wędkarsko szczupak jest bardzo atrakcyjną rybą. Łowi się go na spinning i żywca. W polskich wodach pogłowie szczupaka w ostatnich latach bardzo spadło. Stało się to na skutek kłusownictwa i nieracjonalnej gospodarki rybackiej. Rybaków nie obowiązują okresy ani wymiary ochronne. Również wędkarze nie mają litości dla tego tak potrzebnego „lekarza” naszych wód, jakim właśnie jest szczupak, który często odżywia się rybami chorymi lub pokaleczonymi.

Czytaj również Jak złowić szczupaka>>>

 

 

 

Zdjęcia : Jacek Barczak

 

 

Autor zdjęcia Coyote.

 

Autor zdjęcia: Marek Malman

Logowanie

Wsparcie

Jeśli uważasz, że to co robi autor jest przydatne, możesz go dobrowolnie wesprzeć.

Kto jest On Line

Odwiedza nas 171 gości oraz 0 użytkowników.

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Zrozumiałem