Share this post on:

Opis książki:
„Max Müller, znany szwajcarski malarz, zostaje znaleziony nieprzytomny na podłodze swojej pracowni w Zurychu.
Kilka miesięcy wcześniej właściciel kawiarni Glück (Szczęście) Gottfried Messmer otrzymuje spadek po swoim ojcu Hermannie – laskę i przechowywany w bankowym sejfie list. W lasce schowany jest maleńki (formatu pocztówki) obraz W głębi lasu Gustava Klimta. W liście Hermann powierza synowi zadanie odnalezienia jego prawowitego właściciela, Żyda, któremu pomógł nielegalnie przekroczyć granicę w 1942 roku. Jednak Gottfried nie ma chęci wracać do przeszłości. Nie może wybaczyć ojcu wieloletniej depresji i samobójstwa. Wiesza obraz w swojej kawiarni, gdzie szybko przyciąga uwagę bywającego tam Müllera. Wkrótce z Gottfriedem kontaktuje się jeszcze jeden zainteresowany płótnem mężczyzna, który z czasem w swoich żądaniach staje się coraz bardziej agresywny.
Fabuła zgrabnie balansuje pomiędzy teraźniejszością a przeszłością. Pomiędzy życiem modnych sfer artystycznych Zurychu a ponurymi czasami III Rzeszy i prześladowaniami Żydów, którym także Szwajcaria odmawiała schronienia.
Debiutancka powieść Móniki Subietas została bardzo ciepło przyjęta. Zajmująco opowiada o losach rabowanych przez nazistów dzieł sztuki i dwuznacznej postawie Szwajcarii, a jednocześnie trzyma w napięciu od pierwszej do ostatniej strony łącząc rzetelną warstwę historyczną z konwencją romansu i kryminału.”

Moja ocena:
9/10

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *