Facebook  YT TwitterKM official linkedin logo tile

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 


Wyświetl większą mapę

 

Wygonin3Wygonin – przepływowe jezioro rynnowe w Polsce leżące na Równinie Tucholskiej w kompleksie leśnym Borów Tucholskich w powiecie kościerskim województwa pomorskiego, w gminie Stara Kiszewa ("Obszar Chronionego Krajobrazu Borów Tucholskich").

Okolice jeziora to miejsce przenikania się trzech regionów Pomorza: Kaszub, Kociewia i Borów Tucholskich.  

Położenie wśród lasów jezioro z urozmaicona linią brzegowa, niezwykle zróżnicowanym dnie, przezroczysta jak w szklance wodą oraz bardzo bogaty rybostan, to bardzo mocne strony tego miejsca, które decyduja o jego dużej atrakcyjności – krótko mówiąc "raj" do wypoczynku oraz wędkowania. Krystalicznie czysta woda stwarza ponadto znakomite warunki do nurkowania. Bardzo ciekawe ukształtowanie dna, wyjątkowo bogata roślinność podwodna jest do tego znakomitym impulsem.

  

Powierzchnia całkowita jeziora wynosi 68 ha, jego długość 2200 m, a szerokość 500 m. Maksymalna głębokość tego jeziora to 24,8 m. Brzegi jeziora są wysokie, zalesione od północy i wschodu lasem sosnowym. Na północno - zachodnim krańcu jeziora znajduje się malowniczo położona wieś Wygonin. Jezioro Wygonin nie jest eksploatowane rybacko dzięki czemu utrzymuje sie w nim duża populacja szczupaków oraz wspaniale ubarwionych okoni. Jezioro słynie także z dużych leszczy oraz mniej licznych ale za to potężnych karpi dorastających do wagi 15-20kg. W wodach jeziora Wygonin licznie żyją także węgorze europejskie. Niewątpliwą atrakcją jeziora sa także miętusy oraz trocie.

 

Na jeziorze Wygonin dopuszczone są wszystkie dozwolone metody wędkowania, a ograniczona ilość sprzedawanych licencji powoduje, że brać wędkarska nie będzie sobie nawzajem przeszkadzać. 

 

mapa wygonin 

Rybaczówka Wygonin >>>

 

  

Wygonin1

 

Wygonin2

 

Zdjęcia:Maciej Skorczewski

 

Logowanie

Wsparcie

Jeśli uważasz, że to co robi autor jest przydatne, możesz go dobrowolnie wesprzeć.

Kto jest On Line

Odwiedza nas 230 gości oraz 0 użytkowników.

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Zrozumiałem