Facebook  YT TwitterKM official linkedin logo tile

Ocena użytkowników: 4 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka nieaktywna
 


Wyświetl większą mapęJezioro Retno

Łowisko PZW okręg Toruń, woj. kujawsko - pomorskie, powiat Brodnica, gmina Zbiczno

Jezioro Retno znajduje się na terenie Brodnickiego Parku Krajobrazowego i dodatkowo wokół jeziora znajduje się Rezerwat leśny „Retno” chroniący głównie roślinność. Otoczenie jeziora to w większości las liściasty. Linia brzegowa mało urozmaicona. Powierzchnia jeziora wynosi ok. 20 ha (źródła podają od 17,5 do 23 jest to związane z obniżaniem się lustra wody w różnych latach). Długość wynosi 1210m, największa szerokość 200m. Głębokość maksymalna to 21,1m, natomiast średnio 3,5 do 7m. Dominujące ryby to leszcz, krąp, lin, płoć i wzdręga. Dużo jest też dorodnych okoni , szczupaków i węgorzy. Do niedawna było to jezioro hodowlane dlatego trafiają się okazy karpia i tołpygi, jednak ta ostatnia częściej jest widywana niestety w kłusowniczych siatkach niż holowana przez wędkarzy.

Najbardziej dostępny dla wędkujących jest brzeg wschodni, wzdłuż którego ciągnie się droga gruntowa w miarę dobrej jakości. Jeśli jednak ktoś poniesie trud obejścia jeziora leśnymi ścieżkami i znajdzie dogodne miejsce pod zwisającymi gałęziami drzew, to właśnie zachodni brzeg potrafi obdarzyć naprawdę sporymi rybami. W strefie przybrzeżnej, szczególnie w południowej części zbiornika znajduje się mnóstwo gałęzi i drzew niewidocznych nad powierzchnią dlatego o utratę zestawu nietrudno, za to ryby upodobały sobie te kryjówki.

Najlepszy dojazd do jeziora : z drogi krajowej nr na odcinku Brodnica -Nowe Miasto Lubawskie skręcamy w miejscowości Jajkowo, dojeżdżamy do Pokrzydowa i dalej jedziemy w kierunku Grzmięcy, po ok. 2km skręcamy w prawo zgodnie z drogowskazem na Czyste Błota. Po kilkuset metrach widać już południowy brzeg jeziora, a w jego połowie znajduje się wygodna polana i tablica z planem parku krajobrazowego. Uwaga ! Parkować należy wyłącznie po prawej stronie drogi(tej bardziej odległej od jeziora), gdyż lewa strona to już teren rezerwatu.

Nad jeziorem brak możliwości wypożyczenia łodzi i obowiązuje zakaz stosowania przy łodziach silników spalinowych. Na wschodnim brzegu znajduje się kilka pomostów jednak są to konstrukcje tutejszych wędkarzy nie należące do nazbyt bezpiecznych. Na terenie Brodnickiego Parku Krajobrazowego, a tym bardziej na terenie rezerwatu obowiązuje zakaz biwakowania poza wyznaczonymi miejscami. Najbliższe noclegi znajdziemy w miejscowości Grzmięca.

Podczas połowów obowiązuje RAPR i zasady wędkowania w okręgu Toruń-(m.in. wymiar ochronny okonia-18cm, lina-30cm, węgorza-50cm). Zezwolenia okresowe można nabyć w ZGRW Grzmięca lub w Nowym Mieście Lubawskim-koło PZW ul. Okólna 41(wtorki i piątki) i sklep wędkarski Kormoran(duży parking przy drodze krajowej nr 15.)

Grzegorz Łobodziński

retno1

retno2

retno3

retno4

Logowanie

Wsparcie

Jeśli uważasz, że to co robi autor jest przydatne, możesz go dobrowolnie wesprzeć.

Kto jest On Line

Odwiedza nas 83 gości oraz 0 użytkowników.

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Zrozumiałem