Ocena użytkowników: 4 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka nieaktywna
 


Wyświetl większą mapęJezioro Retno

Łowisko PZW okręg Toruń, woj. kujawsko - pomorskie, powiat Brodnica, gmina Zbiczno

Jezioro Retno znajduje się na terenie Brodnickiego Parku Krajobrazowego i dodatkowo wokół jeziora znajduje się Rezerwat leśny „Retno” chroniący głównie roślinność. Otoczenie jeziora to w większości las liściasty. Linia brzegowa mało urozmaicona. Powierzchnia jeziora wynosi ok. 20 ha (źródła podają od 17,5 do 23 jest to związane z obniżaniem się lustra wody w różnych latach). Długość wynosi 1210m, największa szerokość 200m. Głębokość maksymalna to 21,1m, natomiast średnio 3,5 do 7m. Dominujące ryby to leszcz, krąp, lin, płoć i wzdręga. Dużo jest też dorodnych okoni , szczupaków i węgorzy. Do niedawna było to jezioro hodowlane dlatego trafiają się okazy karpia i tołpygi, jednak ta ostatnia częściej jest widywana niestety w kłusowniczych siatkach niż holowana przez wędkarzy.

Najbardziej dostępny dla wędkujących jest brzeg wschodni, wzdłuż którego ciągnie się droga gruntowa w miarę dobrej jakości. Jeśli jednak ktoś poniesie trud obejścia jeziora leśnymi ścieżkami i znajdzie dogodne miejsce pod zwisającymi gałęziami drzew, to właśnie zachodni brzeg potrafi obdarzyć naprawdę sporymi rybami. W strefie przybrzeżnej, szczególnie w południowej części zbiornika znajduje się mnóstwo gałęzi i drzew niewidocznych nad powierzchnią dlatego o utratę zestawu nietrudno, za to ryby upodobały sobie te kryjówki.

Najlepszy dojazd do jeziora : z drogi krajowej nr na odcinku Brodnica -Nowe Miasto Lubawskie skręcamy w miejscowości Jajkowo, dojeżdżamy do Pokrzydowa i dalej jedziemy w kierunku Grzmięcy, po ok. 2km skręcamy w prawo zgodnie z drogowskazem na Czyste Błota. Po kilkuset metrach widać już południowy brzeg jeziora, a w jego połowie znajduje się wygodna polana i tablica z planem parku krajobrazowego. Uwaga ! Parkować należy wyłącznie po prawej stronie drogi(tej bardziej odległej od jeziora), gdyż lewa strona to już teren rezerwatu.

Nad jeziorem brak możliwości wypożyczenia łodzi i obowiązuje zakaz stosowania przy łodziach silników spalinowych. Na wschodnim brzegu znajduje się kilka pomostów jednak są to konstrukcje tutejszych wędkarzy nie należące do nazbyt bezpiecznych. Na terenie Brodnickiego Parku Krajobrazowego, a tym bardziej na terenie rezerwatu obowiązuje zakaz biwakowania poza wyznaczonymi miejscami. Najbliższe noclegi znajdziemy w miejscowości Grzmięca.

Podczas połowów obowiązuje RAPR i zasady wędkowania w okręgu Toruń-(m.in. wymiar ochronny okonia-18cm, lina-30cm, węgorza-50cm). Zezwolenia okresowe można nabyć w ZGRW Grzmięca lub w Nowym Mieście Lubawskim-koło PZW ul. Okólna 41(wtorki i piątki) i sklep wędkarski Kormoran(duży parking przy drodze krajowej nr 15.)

Grzegorz Łobodziński

retno1

retno2

retno3

retno4