Facebook  YT TwitterKM official linkedin logo tile

Ocena użytkowników: 1 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

 
Jezioro rynnowe polodowcowe znajdujące się w zachodniej części pojezierza leszczyńskiego, 9 km na północ od Wschowy w woj. Lubuskim. Na południowym krańcu Przemęckiego Parku Krajobrazowego. Nazwa przyjęta od miejscowości Lgiń nad którą jest położone.

 

Jezioro należy do typu jezior leszczowych i właśnie ten gatunek ryb dominuje w łowisku, można złowić tu karasia, płoć pokaźnego lina, amura czy też karpia . Z drapieżników warto wspomnieć o dużym sandaczu i szczupaku ale też przyzwoitym okoniu i węgorzu, sporadycznie łowi się suma.


Wyświetl większą mapę

Jezioro ma 75,5 ha powierzchni, najgłębsze miejsce schodzi na 17m, a średnia głębokość łowiska utrzymuje się na 7m.

Współrzędne geograficzne : N 51° 88' E 16° 24'

Jezioro posiada dość urozmaiconą linię brzegową, w wielu miejscach oplecione jest pasem trzcin, ale też można znaleźć stanowiska pozbawione roślinności wynurzonej nadające się idealnie do połowu metodami gruntowymi .

Na stanowiska połowu leszczy i karpi najbardziej nadaje się południowo zachodnia część jeziora w pobliżu wspomnianej 17 m głęboczki.

Szczupak i okoń występuje praktycznie w każdym zakątku jeziora, na karasia i lina stanowiska na płytkim wschodnim brzegu jeziora, płoć i wzdręga występuje najczęściej wzdłuż trzcinowisk, karpie które łowi się na tym jeziorze najczęściej są poławiane na przemian z amurami w pobliżu stanicy harcerskiej na północnym brzegu , oraz w okolicach plaży głównej.

Do połowu sandacza należy mieć już łódkę lub inny sprzęt pływający, dość łatwo można go wypożyczyć w okolicy plaży OSiR i ośrodków wczasowych.

Infrastruktura turystyczna jest dość dobrze rozwinięta w Lginiu i raczej nie ma problemów z wynajęciem domku, pokoju czy postawieniem namiotu lub przyczepy Campingowej.

Jest też dość dobre otoczenie gastronomiczne, od prostych dań fast food po domowe jedzenie.

Wróćmy jednak do walorów wędkarskich, najczęstszą metodą połowu jest grunt ze sprężyną lub koszyczkiem zanętowym, przynętą dominującą jest słodka kukurydza, biały robak, czerwony robak i wszelkiego rodzaju ciasta zaprawione czosnkiem. Wiele osób łowi tradycyjną metodą spławikową choć operowanie tyczką lub długim batem może być utrudnione ze względu na okalające wodę drzewa. Spiningiści mają do wyboru dość dużo kładek wędkarskich choć ich jakość nie jest rewelacyjna. Presja spinningowa na tym łowisku jest niewielka stąd też prawdopodobnie występowanie dużego sandacza w tych wodach.Woda jest w zarządzaniu PZW okręg Leszno

Kontakt: +48 65 520 71 17 Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

W tym 2011 roku Okręg podpisał porozumienia z:

• Okręg PZW w Jeleniej Górze - porozumienie na wody nizinne

• Okręg PZW w Katowicach - porozumienie na wody nizinne

• Okręg PZW w Kielcach - porozumienie na wody nizinne

• Okręg PZW w Legnicy - porozumienie na wody nizinne

• Okręg PZW w Łodzi - porozumienie na wody nizinne

• Okręg PZW w Piotrkowie Trybunalskim - porozumienie na wody nizinne

• Okręg PZW w Sieradzu - porozumienie na wody nizinne

• Okręg PZW w Skierniewicach - porozumienie na wody nizinne

• Okręg PZW w Wałbrzychu - porozumienie na wody nizinne

• Okręg PZW w Zielonej Górze - porozumienie na wody nizinne

W wodach PZW Leszno obowiązują inne niż w RAPR wymiary ochronne drapieżników

Szczupak 50 cm , Okoń 18 cm

Wokół jeziora znajdują się bardzo grzybne lasy, w samym Lginiu na uwagę zasługuje zabytkowy kościół św. Bartłomieja z XV w. We Wschowie można podziwiać zabytkową farę, piękny ratusz królewski, mury obronne i baszty, jest to jedno z najstarszych miast Polski.

Od Lginia na północ ok. 20 km znajduje się Wolsztyn z jedyną czynną parowozownią w Europie, pociągi zaprzężone w Lokomotywy jeżdżą na liniowych trasach do Poznania, Leszna i Zbąszynia.

Teren wokół jeziora to wydmy morenowe naniesione przez ostatnie zlodowacenie, jezioro łączy się krótkim kanałem w zachodniej części z mniejszym jeziorem Lginko.

Woda jest bardzo często kontrolowana przez SSR ze Wschowy, która posiada od niedawna bardzo dobrą i szybką łódź patrolową.

Życzę udanych połowów na tym akwenie.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Logowanie

Wsparcie

Jeśli uważasz, że to co robi autor jest przydatne, możesz go dobrowolnie wesprzeć.

Kto jest On Line

Odwiedza nas 156 gości oraz 0 użytkowników.

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Zrozumiałem