Facebook  YT TwitterKM official linkedin logo tile

Ocena użytkowników: 2 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Wyświetl większą mapę

Jezioro Niesłysz, to największe jezioro na Pojezierzu Lubuskim położone jest na Równinie Torzymskiej w gminie Lubrza, w powiecie świebodzińskim, w województwie lubuskim (pow. 486,2 ha, dł. 4700 m, szer. 1700m, maks. głęb. 34,7 m). Jezioro pochodzenia poligenetycznego. Północna część pochodzenia rynnowego, a południowa morenowego. W sąsiedztwie jeziora rośnie duży sosnowy las, w którym spotkać można także stanowiska drzew liściastych. Linia brzegowa jeziora o długości 19 km jest bardzo urozmaicona, brzegi są przeważnie wysokie, porośnięte lasem. Jezioro ma wiele zatok, które powodują, że jego kształt jest nieregularny, a za to ciekawy. Zatoki mają nazwy: Juliusza, Bogenza, Wodne Wcięcie, Kolina, Borowska i Szary Kamień. W jezioro wcinają się także głęboko trzy wielkie półwyspy. Na jeziorze znajdują się trzy wyspy o łącznej powierzchni 10,4 ha. Wyspy są porośnięte drzewami liściastymi i są miejscami, w których zatrzymuje się wiele gatunków ptaków w czasie przelotów. Swoje gniazda na jeziorze mają m. in. łabędź niemy, czapla, bocian czarny, żuraw, a także orzeł bielik.

Jezioro Niesłysz leży na wododziale. Jest zasilane głównie wodą podziemną i poprzez niewielkie cieki. Z cieków zasilających jezioro do najważniejszych należą: rzeka Ołobok, Kanał Niesulicki oraz mniejsze cieki wodne z jezior Czarne, Księżno oraz Złoty Potok.

 Wody jeziora są czyste i przejrzyste. Jednak badania wykonane przez Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Zielonej Górze w 2000 oraz 2005 roku wykazały zagrożenie dla czystości wód jeziora przez nadmierną eksploatację turystyczną oraz trudności w oczyszczaniu ścieków w zlewni jeziora. O pogarszającej się jakości wód świadczą pojawiające się zakwity sinicowe. Znaczne rozmiary jeziora buforują jednak skutki zagrożeń i powodują, że jezioro Niesłysz zachowuje II klasę czystości pod względem fizyko-chemicznym i I klasę czystości pod względem sanitarnym.

Jezioro Niesłysz to świetne miejsce do uprawiania przeróżnych sportów wodnych ( żeglarstwo, wioślarstwo, bojery) oraz oczywiście wedkarstwa.
 W jeziorze występują:  płoć, leszcz lin, karaś, karp, a z drapieżnych ryb – w okoń, szczupak i węgorz. W głębinach jeziora żyje  – sielawa. Podwodne wypłycenia i mielizny ułatwiają uprawianie połowów spiningowych.

zyste wody i bogato rzeźbione dno, pokryte bujną roślinnością podwodną przyciągają tu także płetwonurków.

 

Ciekawostka:

Na półwyspie wrzynającym się w jezioro od strony wschodniej znajduje się dobrze zachowane grodzisko z XII-XIV w. o powierzchni około 4 ha. Ma ono kształt ściętego stożka o owalnej podstawie i wysokości 6-8 m. Otoczone jest wałem i fosą.

Nad jeziorem znajdują się liczne ośrodki turystyczno-wypoczynkowe: Niesulice, Przełazy, Krzeczkowo. W odległości 10 km na wschód od jeziora znajduje się miasto Świebodzin.

 

Zdjęcia jeziora pochodza z Panoramio ich autorem jest użytkownik tego serwisu: Inteljack, który wyraził zgodę na ich publikację na marfish.pl.

 

 

 

 

 

Logowanie

Wsparcie

Jeśli uważasz, że to co robi autor jest przydatne, możesz go dobrowolnie wesprzeć.

Kto jest On Line

Odwiedza nas 170 gości oraz 0 użytkowników.

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Zrozumiałem