Facebook  YT TwitterKM official linkedin logo tile

Ocena użytkowników: 1 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 


Wyświetl większą mapę

 

Park Narodowy „Ujście Warty”, utworzony 1 lipca 2001r. położony jest w obrębie pradoliny Toruńsko - Eberswaldzkiej, w pobliżu ujścia Warty do Odry. Na krajobraz Parku składają się głównie otwarte siedliska łąkowe, poprzecinane gęstą siecią kanałów i starorzeczy oraz zarośla wierzbowe. Przez środek Parku przepływa rzeka Warta, dzieląc go na część północną - tzw. Polder Północny oraz południową - położoną w obrębie Kostrzyńskiego Zbiornika Retencyjnego.

Park Narodowy „Ujście Warty” to jeden z najcenniejszych pod względem ornitologicznym obszarów w kraju. Unikalne tereny podmokłe, rozległe łąki i pastwiska są jedną z najważniejszych w Polsce ostoi ptaków wodnych i błotnych. Na obszarze Parku stwierdzono ponad 260 gatunków ptaków, z czego stwierdzono lęgi u ponad 170 gatunków. 69 gatunki ptaków występujących na terenie Parku to gatunki 'specjalnej troski' wg Dyrektywy Ptasiej, a 31 z nich są tu gatunkami lęgowymi np. derkacz, rybitwa białoczelna, wodniczka, żuraw, bąk i bielik. Corocznie gnieżdżą się na tym terenie 4 gatunki perkozów, 7-8 gatunków kaczek, 5 gatunków chruścieli, 7-8 gatunków mew i rybitw, 8-9 gatunków ptaków siewkowych. Dla wielu z nich jest to jedno z ważniejszych miejsc lęgowych w Polsce.Obszar Parku odgrywa ważną rolę dla ptaków także poza sezonem lęgowym. W miesiącach letnich bardzo licznie pierzą się na tym terenie ptaki wodne: kaczki (np. krzyżówka, cyraneczka), gęgawy, łabędzie nieme i łyski. Podczas wędrówek zatrzymują się tutaj olbrzymie ilości ptaków. Późną jesienią Park staje się królestwem arktycznych gęsi (zbożowych i białoczelnych), których koncentracje sięgają ok. 80 tys. osobników, a w niektóre lata mogą dochodzić nawet do 200 tys. osobników. Obszar ten jest także ważnym zimowiskiem dla ptaków, przykładowo dla łabędzi krzykliwych i niemych, kaczek, gęsi i bielików.

Wody na terenie Parku, ze względu na doskonałe warunki rozrodcze i żerowe charakteryzują się wysokim zagęszczeniem wielu gatunków ryb. Ponadto, będąc dogodnym tarliskiem są celem wędrówek tarłowych ryb z Warty i Odry. Czynniki te sprawiają, że Park chętnie odwiedzany jest przez wędkarzy. Warto przypomnieć, że na terenie Parku dopuszczalny jest jedynie połów z brzegów akwenów. Najatrakcyjniejsze łowiska to: Postomia.

 Doskonałe łowisko dorodnego leszcza, karasia i szczupaka. Łowione tu leszcze przekraczają zwykle 1,5 kg masy ciała. Najczęściej łowione są tu karasie srebrzyste o przeciętnej masie 0,5 kg., kilogramowe liny, sazany oraz szczupaki, wśród których nierzadko trafiają się osobniki kilkukilogramowe. Liczne na całej długości rzeki, lecz rzadko łowione, są jazie. Ich przeciętna masa wynosi 1,5 kg. Połów ryb w Postomii jest ograniczony do lewego brzegu tej rzeki oraz dozwolony jest od 16 czerwca. Drogi dojazdowe do Postomii są wyłączone z ruchu samochodowego.

Atrakcyjne łowisko wędkarskie stanowią również wody Warty. Pomimo mniejszego zagęszczenia ryb, poławiane są tu często dorodne leszcze, węgorze, sumy i rzadko spotykane w Postomii sandacze. Znajdujący się w obrębie Parku odcinek Warty słynie również z okazałych miętusów. Na prawym brzegu Warty, połów dozwolony jest przez cały rok, również nocą, a drogi dojazdowe są dostępne dla pojazdów samochodowych. Lewy brzeg Warty udostępniony jest do wędkowania od III Mostu w górę rzeki do granic Parku, od 16 czerwca do 31 grudnia, wyłącznie w ciągu dnia. Zabroniony jest wjazd pojazdami samochodowymi.

Podczas wysokich stanów wód wędkarze skupiają się głównie na Kanale Czerwonym i Starej Warcie. Najczęściej poławia się tu płocie i krąpie, występujące w znacznym zagęszczeniu. W miesiącach letnich poławiane są też karasie srebrzyste i szczupaki. Połów na Starej Warcie i lewym brzegu Kanału Czerwonego dozwolony jest przez cały rok, natomiast na prawym brzegu Kanału Czerwonego można łowić od 16 czerwca do 31 grudnia. Połów dopuszczalny jest jedynie z brzegów tych akwenów.

Wykaz udostępnionych dróg, którymi można dotrzeć do łowisk zawarty jest w Regulaminie dla zwiedzających Park Narodowy 'Ujście Warty'. Na zakończenie warto przypomnieć że ww. teren objęty jest ochroną prawną i należy przestrzegać obowiązujących przepisów pod groźbą kary. Przepisy te mają na celu ochronę pięknych krajobrazów, przyrody i zamieszkujących tam zwierząt. Przestrzegajcie ich a wszystkim zwierzakom będzie tam się żyło lepiej a my miło spędzimy czas na łonie przyrody.

 

Wartaobw12 

 

Mikołaj Wegnerowicz

Logowanie

Wsparcie

Jeśli uważasz, że to co robi autor jest przydatne, możesz go dobrowolnie wesprzeć.

Kto jest On Line

Odwiedza nas 206 gości oraz 0 użytkowników.

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Zrozumiałem