Ocena użytkowników: 1 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 


Wyświetl większą mapę

 Łososina to piękna rzeka, bardzo urokliwa i ciekawa pod względem wędkarskim. Wypływa ona w Beskidzie Wyspowym, to pasmo górskie jest dość mało znane turystom, dlatego w sezonie letnim jest tu cicho i spokojnie. Występuje tu też niska presja wędkarska, jest to niewątpliwym atutem w lokalizacji i walce z przebiegłym i ostrożnym potokowcem. Łososina to lewobrzeżny dopływ Dunajca, wpada ona obecnie do zbiornika zaporowego 'Czchów', rzeka ma 56 kmdługości.

Płynie bardzo wartko po skalistym i kamienistym dnie i dopiero w okolicach Czchowa spowalnia tworząc bardzo ciekawe miejscówki, można tam łowić każdą metodą i można się spodziewać brania dużych okazów. W górnym biegu Łososina ma kilka dopływów, które dostarczają jej w porze letniej wodę, ponieważ w lecie stan wody jest tutaj bardzo niski. Rzeka należy do okręgu PZW Nowy Sącz, ostatnie kilka kilometrów od ujścia potoku Białka do zbiornika w Czchowie to wody PZW Tarnów. Od źródeł do ujścia Słopniczanki w Tymbarku można łowić tylko sztuczną muchą, poniżej dozwolone są przynęty sztuczne i roślinne, zakaz spinningu w okresie od pierwszego września do ostatniego dnia stycznia.

Średnia szerokość rzeki wynosi 15 - 20 m. Jej górny odcinek to długie, bystre nurty płytkie płanie, poprzegradzane betonowymi progami, tam zawsze można liczyć na brania pstrągów, jest ich bardzo dużo ale większość ryb jest niewymiarowych, często już zniszczone i podmyte progi betonowe warte są uwagi, to najlepsze siedliska pstrąga i klenia. Poniżej Piekiełka, niewielkiej nadrzecznej miejscowości rzeka ma już w miarę naturalne koryto. Są tu wymyte głębokie doły w których można złowić zdecydowanie większe sztuki. Im bliżej zbiornika Czchowskiego, tym rzeka będzie miała bardziej urozmaicony rybostan, z karpiowatymi na czele. Klenie w dolnym odcinku rzeki mają imponujące rozmiary i jest ich bardzo dużo. Niestety lipień należy tutaj do rzadkości, trafia się sporadycznie.

Reasumując, Łososina w górnym biegu jest idealną rzeką dla muszkarzy i spinningistów, natomiast przed ujściem do zbiornika w Czchowie można łowić praktycznie każdą metodą. Odcinek ten obfituje w bardzo bogaty rybostan i ze złowieniem kompletu nie ma żadnych problemów. W okolicy jest dużo miejsc noclegowych w przystępnej cenie więc można się wybrać na dłuższą zasiadkę.

 

Andrzej Kowalski

lososina