Facebook  YT TwitterKM official linkedin logo tile

Ocena użytkowników: 4 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka nieaktywna
 


Wyświetl większą mapę

 Wjazd w Tursku

WSTĘP: Chcę wam przybliżyć moje ulubione miejsce połowów - KANAŁ i kawałek WISŁY. Miejsce super dla nie lubiących łowienia z pod lodu. Ja sam byłem tam zimą chyba ze 30 razy. Nie zamarznięta, ciepła woda przyciąga nie tylko zimą wielu wędkarzy. Przy odrobinie szczęścia i umiejętności możemy złowić rybę życia. Są tu praktycznie wszystkie gatunki ryb; od amura po dużego suma. Dla każdego coś miłego. Ryba jak bierze to wszystkim a jak nie to choćbyś i złoto założył-nie weźmie. 

DOJAZD;

Z KIELC: Trasa nr.764 przez: DALESZYCE, RAKÓW, STASZÓW, RYTWIANY.W Połańcu na krzyżówce przy stacji ORLEN na Łęg. W Łęgu na lewo na Tursko Małe. 

GÓRNA CZĘŚĆ KANAŁU:

Po zjeździe z górki, skręcić w prawo, pod rury ciepłownicze. Jakieś 100 metrów przed posterunkiem ochrony mamy słup wysokiego napięcia. Koło niego zjeżdżamy z głównej. Pozwalamy prowadzić się dróżce - doprowadzi nas do kanału. To tu przy ostrej zimie połowimy najlepiej.

 ŚRODKOWA CZĘŚĆ KANAŁU:

Przejeżdżamy przez Tursko Małe-na zakręcie pod kątem prostym i za niebiesko-żółtym przystankiem w prawo wąską asfaltówką.600 m. i znowu kanał. Cumują tu łodzie miejscowego wąsatego pana. Mieszka on zaraz przy wale. Za drobną opłatą przewiezie nas na drugą stronę kanału.

 PORT I UJŚCIOWA CZĘŚĆ KANAŁU:

Mijamy Tursko Małe, następna miejscowość to Niekurza. Po prawej stronie będziemy mieć dom z czerwonym dachem - przed nim w prawo. Dalej drogą z płyt betonowych dojeżdżamy do portu. Pracują tu pogłębiarki. Obecnie platforma i holownik w remoncie. Mają ruszyć w tym roku, ale czy tak będzie? Port to miejsce oblegane przez sandaczowców. Gdy pracowała koparka często oblegana przez sumiarzy. Idąc w górę rzeki dochodzimy do stykanki kanału z Wisłą. To tu wiosną możemy liczyć na niezłe brania.

 WISŁA:

Gdy pójdziemy w dół rzeki przy niskim stanie wody, Wisła odkrywa tamy. Możemy liczyć tam na brania dużego suma, brzany, karpia, amura. Moja ulubiona to nr 4. Z niej mam najlepsze ryby. Łowię na ciężką gruntówkę denną. Nie mam sentymentów, albo czekamy na konkretną rybę i wyciągamy ją, albo pozostaje niesmak po porażce. Mnie osobiście nie raz ryba położyła wędkę.

 OPIS ŁOWISKA:

Praktycznie cały kanał to dobre miejscówki. Dzięki Elektrowni Połaniec woda w kanale nie spada poniżej18 stopni. Woda jest pobierana z Wisły do chłodzenia generatorów i kanałem wraca do Wisły. Co to oznacza dla wędkarza-po prostu RAJ. Przy odrobinie szczęścia nawet laik połowi ryb. Ryby potrafią być chimeryczne. Często biorą jak ,,głupie", by przez cały tydzień nie brać w ogóle. Czym się kierują do dziś nie wiem?

Dno kanału twarde i kamieniste. Brzegi strome, po deszczu i odwilży bardzo śliskie! Szerokość kanału zależna od stanu wody- do 35 m. Długość ok. 2200m. Uciąg zależny od stanu wody. Od praktycznie stojącej do potoku górskiego. Głębokość łowiska zależna od stanu Wisły od 1.2 m do 4.5m.Dno równe, kamieniste, środkiem nieco głębszym.

 RYBY:

Dość licznie: sum, sandacz, leszcz, certa, jaź, karp, amur, brzana, świnka i inne występujące w Wiśle.

 METODY POŁOWU:

Wszystkie dozwolone prawem.

 PRZYNĘTY:

Czerwone i białe robaki, kukurydza, ochotka, żywiec itd. Ja najczęściej łowię na czerwone i białe. Do zanęty dodaje płatki owsiane i pinkę.

DOBRE RADY:

Zimą zabierzcie buty gumowe, zakładamy je i stopy do wody- na pewno nie zmarzniemy.

Koszyczki i ciężarki zabieramy od 20- 125 g.- różny uciąg wody.

Zbieramy solidne podpórki- ciężko wbić je w grunt.

Odchodząc od wędek nawet na chwilę luzujemy hamulec. Byłem świadkiem zabrania wędki przez rybę.

Nie wjeżdżajmy rolnikom w pola- może źle się to dla nas skończyć.

Auto możemy pozostawić bez obawy. Nie słyszałem, aby komuś coś się stało z samochodem. Zanętę zimą po rozrobieniu wstawmy do wody, wcześniej wybierzmy miejsce wolne od prądu, włóżmy do środka obciążenie, nie odpłynie z wiadrem i nie zamarznie.

 UWAGA: Próba wjazdu pod sam brzeg kanału po deszczu i odwilży na własne ryzyko. Wzbogacimy właścicieli traktorów o kilka złotych.

 POŁAMANIA KIJA I DO ZOBACZENIA NAD WODĄ!

Chętnie odpowiem na wasze pytania.

 Tekst i zdjęcia Ryszard Fronczkowski

 

 polaniecki1

 

polaniecki2

 

polaniecki3

 

polaniecki4

 

polaniecki6

 

polaniecki7

Logowanie

Wsparcie

Jeśli uważasz, że to co robi autor jest przydatne, możesz go dobrowolnie wesprzeć.

Kto jest On Line

Odwiedza nas 211 gości oraz 0 użytkowników.

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Zrozumiałem