Facebook  YT TwitterKM official linkedin logo tile

Ocena użytkowników: 4 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka nieaktywna
 


View Larger Map

    

Województwo: Warmińsko - mazurskie

Typ: sielawowy 

Gatunki ryb: płoć, leszcz, szczupak, okoń, węgorz i inne

Powierzchnia: 2600 ha; głęb. maks - 39,7m, średnia 13,5 m;  długość - 10800 m; szerokość - 4800 m

Konfiguracja dna: urozmaicone

Charakter dna przy brzegach: piaszczysto-muliste

Roślinność wynurzona: trzcina, 

Przezroczystość wody: do 4 m

  

DOJAZD 

Dojazd do jeziora Niegocin jest wyjątkowo dogodny z uwagi na to, że nad północnym jego brzegiem leży miasto Giżycko, centrum turystyki na Warmii i Mazurach, znane też jako "letnia stolica Polski". Giżycko ma łączność kolejową z Ełkiem, Olsztynem, Kętrzynem, natomiast. Giżycko ma połączenie drogowe z  Warszawą przez Pisz - Ruciane-Nidę oraz przez Mrągowo - Mikołajki, Z Lublinem przez Pisz, Olsztynem przez Mrągowo - Ryn, z Węgorzewem, Baniami Mazurskimi przez Węgorzewo, z Piszem przez Orzysz,  z Kętrzynem przez Ryn, z Mrągowem przez Mikołajki - Ryn, z Ełkiem przez Olecko.

Giżycko ma także połączenia wodne Statkami żeglugi Mazurskiej ( wycieczkowymi), które utrzymują w okresie letnim stałą komunikację na wielkim szlaku jezior: Węgorzewo - Giżycko - Mikołajki - Ryn - Ruciane-Nida - Pisz.

Wokół jeziora prowadzą dogodne drogi dzięki którym można bez trudu dojechać do położonych nad jeziorem miejscowości. Od wschodniej strony jeziora można nimi dojechać do miejscowości: Bystry, Grajewo i Ruda. a od południa do położonych nad samym jeziorem wsi Kleszczewo i Rydzewo. Przy zachodnim brzegu jeziora biegnie droga od skrzyżowania dróg przy wiosce Kula w Kierunku Wilkas. Dojechać można ta drogą do następujących miejscowości: Bogaczewo, Bogaczewo Kolonia, Wilkasy, Giżycko.

 

OPIS JEZIORA

Jezioro Niegocin należy do grupy największych jezior na Pojezierzu Mazurskim. Niegocin jest trzecim pod względem rozmiarów akwenem w Krainie Wielkich Jezior Mazurskich. W północno zachodniej jego części kanał Niegociński łączy je z jeziorem Tajty, a w części północnej Jezioro Niegocin za pomocą kanału Giżyckiego połączone jest z jeziorem Kisajno. Od strony wschodniej jezioro Niegocin połączone jest krótkim kanałem z jeziorem Grajewko oraz drugim małym jeziorem bez nazwy w okolicy wyspy zwanej grajewska Kępą. Południowo wschodni kraniec omawianego akwenu nosi nazwę Jezioro Miałkie, a dalej w Kierunku zachodnim w okolicy Rydzewa małe jeziorko bez nazwy łączy się za pomocą wąskiej rzeczki z jeziorem Niegocin. Wydłużona południowo zachodnia część zbiornika stanowiąca jego odnogę, nazywa się Jeziorem Bocznym, a łączy je krótki kanał Kula z jeziorem Jagodne, wyłączonym z wędkowania, przez które przebiega szlak żeglugowy statków pasażerskich w Kierunku Mikołajek, Rynu, Rucianego-Nidy oraz Pisza.

Jezioro Niegocin podobnie jak jezioro Mamry i Jezioro Śniardwy należące do jezior morenowych ma kilka małych wysp. charakterystyczną cechą tego akwenu jest jego nieregularny kształt o urozmaiconej linii brzegowej oraz bogatej rzeźbie dna ze zmienną głębokością. Świadczy o tym przeciętna głębokość wynosząca ok 10 m przy maksymalnej głębi sięgającej prawie 40 m. Obok miejsc głębokich znajduje się tu wiele płycizn, zwłaszcza w strefach przybrzeżnych, w których występuje licznie roślinność wynurzona, głównie trzcina W litoralu dominuje roślinność wynurzona (około 2/3 długości linii brzegowej) z gatunkami takimi jak trzcina pospolita. Roślinność zajmuje ponad 15% powierzchni dna jeziora.

Na północy Niegocin łączy się z jeziorem Kisajno (część jeziora Mamry) przez kanały. Chcący przepłynąć na Kisajno mogą wybrać dwie drogi. Pierwsza z nich to wschodni Kanał Giżycki prowadzący przez Giżycko. Druga prowadzi przez Kanał Niegociński do jeziora Tajty i dalej przez krótki Kanał Piękna Góra. Na południu przez sieć jezior i kanałów (Jezioro Boczne, Kanał Kula, Jezioro Jagodne, Jezioro Szymoneckie (właściwie zatoka Jagodnego), Kanał Szymoński, Szymon, Kanał Mioduński, Kotek Wielki, Kanał Grunwaldzki, Tałtowisko, Kanał Tałcki) można dotrzeć do jeziora Tałty i dalej na Jezioro Mikołajskie i Śniardwy.
Na północnym brzegu jeziora leży Giżycko, a na zachodnim Wilkasy. Przez Niegocin biegnie szlak żeglowny z Giżycka do Mikołajek, Rucianego-Nidy i do Pisza. Dwie największe zatoki traktowane są jako osobne jeziora. Chodzi tu o Jezioro Boczne na południowo-zachodnim brzegu (na szlaku do Mikołajek) i Jezioro Niałk na południowo-wschodnim końcu. We wschodniej części jeziora znajduje się wyspa Grajewska Kępa.

Częściowe zalesieni towarzyszy jedynie zachodnim i północno zachodnim brzegom jeziora. natomiast łaki i pola graniczą z pozostałymi brzegami jeziora zwiększając urok i malowniczość krajobrazu.

Wszystkie miejscowości wokół jeziora Niegocin, są ze względu na specyficzny klimat i malowniczość zaliczane do miejscowości o dużym znaczeniu regionalnym, natomiast samo Giżycko międzynarodowym.

Dzięki korzystnemu usytuowaniu jeziora, tranzytowej trasie o szczególnych walorach turystycznych, rozwiniętej bazie noclegowej i żywieniowej a także doskonałym warunkom do biwakowania jezioro to od lat znajduje uznanie wśród wędkarzy turystów, oraz licznych entuzjastów sportów wodnych.na wysokości kanału Niegocińskiego w prostej linii

Dla miłośników wędkowania udostępniona jest zachodnia część Jeziora Niegocin na wysokości kanału Giżyckiego w prostej linii na róg Strzelecki (Osada Strzelce), oraz północna część na wysokości kanału Niegocińskiego w prostej linii po cypel w miejscowości Bystry.

Malownicze, zaliczone do uroczych zakątków turystycznych okolice jeziora Niegocin posiadają idealne warunki do wędkowania z wyłączeniem brzegu wschodniego.

 

Niegocin1

 

Niegocin2

 

Niegocin3

 

Niegocin4

 
 
 
  

Źródła:
1.) Wikipedia,
2.) Tadeusz Wojeński " Przewodnik wędkarski po jeziorach Warmii i Mazur",
3.) Zdjęcia : Panoramio,
Opracował: Marek Malman

  

Logowanie

Wsparcie

Jeśli uważasz, że to co robi autor jest przydatne, możesz go dobrowolnie wesprzeć.

Kto jest On Line

Odwiedza nas 223 gości oraz 0 użytkowników.

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Zrozumiałem