Facebook  YT TwitterKM official linkedin logo tile

Ocena użytkowników: 3 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 


Wyświetl większą mapęWojewództwo: Warmińsko - mazurskie

Typ: sielawowy

Gatunki ryb: sandacz, okoń, węgorz, leszcz, płoć, okoń, szczupak, krąp i inne w tym sielawa

Powierzchnia: 508,8 ha; głęb. maks - 32,5 m; głębokość średnia 4,5; długość - 7200 m; szerokość - 1000 m

Konfiguracja dna: urozmaicona,

Charakter dna przy brzegach: piaszczyste

Roślinność wynurzona: trzcina, sitowie, pałka wodna

Przezroczystość wody: do 1,3 m

Długość linii brzegowej 28 kmDOJAZD

Jezioro Omulew leży 37 km na południowy wschód od Olsztynka, 34 km na południowy zachód od Szczytna, 24 km na północny wschód od Nidzicy. Położone jest ono przy drogach miedzy Nidzicą a Szczytnem oraz między Napiwoną a Czarnym piecem. Jadąc od zachodu punktem docelowym są wsie: Wikno, Jabłonka, Natać Wielka, od wschodu: Natać Mala lub trochę bardziej oddalona wieś Kot, natomiast od południa wieś Zimna Woda.

OPIS JEZIORA


Jezioro Omulew jest przepięknym jeziorem rynnowym o bardzo ciekawym kształcie. Rozciąga się ono z północnego wschodu na południowy zachód tworząc niejako dwa zbiorniki połączone w swej środkowej części wydłużoną cieśniną. Nieco przypomina kształtem literę H

Na północnym krańcu jezioro jest połączone z Jeziorem Gim połączeniem rzecznym, natomiast od strony wschodniej jeziora wypływa rzeka Omulew, która łączy się z innymi dopływami i wpada w okolicach Ostrołęki do Narwi. Od południowo wschodniej strony jezioro Omulew łączy się ciekiem wodnym z jeziorem Czarnym.

Dno jeziora jest muliste, miejscami piaszczyste i kamienisto-piaszczyste. W płytkich partiach wody zarośnięte roślinnością. Najgwałtowniejszy spadek dna znajduje się w części wschodniej, w pobliżu wypływu rzeki Omulew. Tam głębokość sięga ponad 32 m. Brzegi jeziora są dobrze dostępne praktycznie ze wszystkich stron. Bardzo dobry dostęp w okolicznych miejscowościach. Brzegi są wysokie, tylko miejscami niskie i płaskie. Najbliższe otoczenie jeziora to lasy iglaste i zabudowania okolicznych miejscowości. Bezpośrednio nad brzegami dominuje olcha z niewielkim udziałem brzozy i wierzby. Wokół brzegów rozciąga się pas roślinności szuwarowej o szerokości od kilku do kilkunastu metrów. Dominuje tu trzcina oraz pałka wąskolistna i szerokolistna.

Jezioro Omulew ze względu na swą atrakcyjność jest często odwiedzane przez wędkarzy żądnych dużych emocji.

Na jeziorze znajduje się pięć malowniczych wysp, z których największa ma powierzchnie 4 ha, co jeszcze bardziej podnosi jego atrakcyjność. Zamieszkują ja kormorany. Linia brzegowa jeziora jest bardzo urozmaicona i obfituje w liczne zatoki i półwyspy.

W części południowej i wschodniej brzegi jeziora graniczą z Lasami Napiwodzkimi. W części północno wschodniej i południowej znajduje się wiele miejsc biwakowych.

Na jeziorze Omulew znajduje się kilka wyznaczonych i niestrzeżonych kąpielisk oraz dużo dzikich dojść do wody.

Turystyka kajakowa. Przez jezioro prowadzi jeden z najładniejszych w regionie szlaków kajakowych po rzece Omulew.

Wędkarze łowiący z łodzi najczęściej ustawiają się przy podwodnym grzbiecie znajdującym się na przeciwko wsi Jabłonka oraz przy zachodniej stronie dwóch wysp, które znajdują się ok. 250 m na północny wschód od tego grzbietu. Dno w tym miejscu jest pofałdowane, lekko muliste a głębokość sięga do 4 m. Łowcy okoni zazwyczaj szukają ich w rejonie wypływu rzeki Omulew. Można tam liczyć na brania 30 cm garbusów. Do leszczowej zasiadki dobre miejsca znajdują się w pobliżu niewielkiej wyspy leżącej w północno-zachodniej odnodze jeziora oraz w obu basenach wschodnich. W płytszych partiach akwenu, spodziewać się możemy brań okoni, krąpi, płoci i uklei. Nie wykluczone, że złowimy też ponad półmetrowej długości węgorza

Przez lata słynęło z dobrych brań leszczy, okoni i sandaczy. Dzisiaj, w opinii wakacyjnych wędkarzy, pozostało niewiele z dawnych stad, pamiętajmy jednak, że jest to opinia wędkarzy wakacyjnych.

Omulew wiki1

Omulew wiki 2

Źródła:

1.) Wikipedia,

2.) Tadeusz Wojeński " Przewodnik wędkarski po jeziorach Warmii i Mazur",

3.) Wiadomości Wędkarskie

4.) Zdjęcia : Panoramio

Opracował:

Marek Malman

Logowanie

Wsparcie

Jeśli uważasz, że to co robi autor jest przydatne, możesz go dobrowolnie wesprzeć.

Kto jest On Line

Odwiedza nas 137 gości oraz 0 użytkowników.

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Zrozumiałem