Facebook  YT TwitterKM official linkedin logo tile

Ocena użytkowników: 1 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 


Wyświetl większą mapęWojewództwo: Warmińsko - mazurskie

Typ: sielawowy

Gatunki ryb:sielawa, leszcz, okoń, szczupak, sandacz, krąp, wzdręga, płoć, ukleja.

Powierzchnia: 1070,7 ha; głęb. maks - 36 m; długość - 11675 m; szerokość - 3350 m

Konfiguracja dna: pagórkowate, faliste

Charakter dna przy brzegach: piaszczyste

Roślinność wynurzona: trzcina, sitowie

Przezroczystość wody: 3,5 m

Położenie 117 m n.p.m.DOJAZD

Jezioro Orzysz rozciąga się w bezpośrednim sąsiedztwie miasta Orzysz. Jezioro ma dobre połączenie drogowe z Piszem, Mikołajkami i Girzyckiem. Najdogodniej dojechać nad jezioro kierując się na miejscowości Orzysz lub Wierzbiny.

Najbliższymi miejscowościami wokół akwenu są: od zachodu Ameryka, Orzysz, Grądy, od północy Odoje oraz leżące nad samym jeziorem Ostrów i Somack Wielki, od wschodu Kamieńskie i wreszcie od południowego wschodu Strzelniki, oraz leżące bezpośrednio w południowym krańcu jeziora Wierzbiny.

OPIS JEZIORA

Jezioro Orzysz jest zbiornikiem o nieregularnym kształcie ma bardzo dobrze rozwiniętą linię brzegową, charakteryzującą sie licznymi zatokami o różnej wielkości oraz długimi półwyspami o wąskich cyplach, głęboko wrzynającymi się w jezioro. Cechą charakterystyczną tego akwenu jest duża zmienność głębokości oraz bogata roślinność. Dzieki tym walorom rybostan jeziora jest wyjątkowo bogaty.

Jezioro Orzysz łączy się z pobliskimi jeziorami za pomocą wielu strug, cieków i kanalików, najwięcej z nich wystepuje w pólnocnej części jeziora. W części południowej jeziora znajduje się wydłużona zatoka oddzielona długim i krętym półwyspem Ameryka (patrz poniżej) od sąsiedniego Jeziora Wierzbińskiego (70 ha).
Jezioro posiada 10 wysp o łącznej powierzchni ok. 74 ha. Największa z nich to Różany Ostrów zwana również Wyspą Róż (54 ha) - połączona mostem z lądem.

Przez miasto przepływa rybna rzeka Orzysz, która łączy jezioro Orzysz z jeziorem Sajno oraz jeziorem Tyrkło (to ostatnie jezioro nieudostępnione do wędkowania). Do najciekawsył łowisk oraz miejsc biwakowych należy zaliczyć pólnocno zachodnie i zachodnie brzegi jeziora, do których przylegają lasy przeważnie sosnowe i świerkowe.

Półwysep Ameryka leży między jeziorami Orzysz i Wierzbińskim, zwanym niekiedy Zatoką Wierzbińską. Od strony zachodniej obydwa jeziora oddziela wąski przesmyk zwieńczony mostkiem. Szerokość półwyspu wynosi od ok. 100 do 300 m. W najwęższych prześwietleniach widoczne są oba akweny jednocześnie. Nad brzegiem obu jezior rosną cieniste zarośla z olszą czarną. Korzenie niektórych drzew, podmywane falą wystają znacznie ponad powierzchnie gruntu, tworząc osobliwą formę przestrzenną. Oba jeziora mają postać eutroficzną i podobny skład zbiorowisk przywodnych. Występuje tu roślinność bagienna, taka jak: karbieniec pospolity, psianka słodkogórz, mięta nadwodna, grążele żółte, moczarka kanadyjska. W kilku miejscach brzeg jest piaszczysty i łatwo dostępny. Występują tu także rośliny synantropijne: łopiany, serdecznik pospolity, pokrzywa zwyczajna, trybula leśna, glistnik jaskółcze ziele, bylica pospolita. Dalej na wschód a następnie na południe, półwysep staje się coraz szerszy a roślinność bujniejsza. Pojawiają sie borówki, jeżyny, mchy, a jesienią grzyby. W lesie napotkać można okopy z czasów II wojny światowej. Wzdłuż Jeziora Wierzbińskiego, na jego południowym brzegu rozciąga się wieś Wierzbiny.

Wędkowanie dozwolone jest na jeziorze orzysz w pasie od kanału do wyspy Roż.

Orzysz Ameryka

Jezioro Orzysz półwysep Ameryka

Orzysz1

Orzysz2

Orzysz3

Orzysz5


Źródła:

1.) Wikipedia,

2.) Tadeusz Wojeński " Przewodnik wędkarski po jeziorach Warmii i Mazur",

3.) Zdjęcia: Panoramio, Wikipedia

Opracował:

Marek Malman

Logowanie

Wsparcie

Jeśli uważasz, że to co robi autor jest przydatne, możesz go dobrowolnie wesprzeć.

Kto jest On Line

Odwiedza nas 239 gości oraz 0 użytkowników.

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Zrozumiałem