Facebook  YT TwitterKM official linkedin logo tile

Ocena użytkowników: 3 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 


Wyświetl większą mapęJezioro Partęczyny Wielkie

Łowisko PZW okręg Toruń, woj. warmińsko - mazurskie, powiat nowomiejski, gmina Kurzętnik

Wielkie Partęczyny to największe jezioro Pojezierza Brodnickiego wchodzące w skład Brodnickiego Parku Krajobrazowego. Jest usytuowane jako drugie w ciągu jezior połączonych biegiem Skarlanki. Powierzchnia jeziora wynosi 323,9 ha (wcześniej podawano nawet 360 hajednak powierzchnia wszystkich jezior Pojezierza wciąż się zmniejsza). Długość wynosi 4325m, szerokość maksymalna 1060m. Maksymalna głębokość to 28,5m jednak przy niektórych pomiarach znajdowano zagłębienia grubo ponad 30 – metrowe. Ma to związek z ciągłymi zmianami ukształtowania dna spowodowanymi silnym prądem przydennym i istnieniem rzek podziemnych w całym ciągu jezior. Linia brzegowa tworzy liczne zatoki i półwyspy, jest bardzo urozmaicona. Na jeziorze znajdują się dwie wyspy – Wielka i Mała Syberia. Usytuowane są one niedaleko rozwidlenia jeziora na dwie zatoki – północną ( Iwanki Królewskie) i północno – wschodnią. Na Wielkiej Syberii znajduje się rezerwat przyrody chroniący występującego tu storczyka obuwika. Mniejsza wyspa obecnie utworzona jest już wyłącznie z kępy drzew i z roku na rok zanika. Wstęp na obie wyspy jest zabroniony. Brzeg jeziora jest całkowicie otoczony lasem, głównie iglastym, jednak nad samą wodą rosną lipy, graby i leszczyna. Teren wokół jeziora pokryty jest pagórkami, najbardziej strome miejsca znajdują się w południowej części zachodniego brzegu i w północnej brzegu wschodniego. Również dno w tych miejscach ukształtowane jest podobnie. Skarlanka zasilająca to jezioro wpływa na północnym krańcu w silnie zabagnionej okolicy, a wypływa w krańcu południowym, łącząc Wielkie Partęczyny z Dębnem i Robotnem. W północno – zachodniej części jeziora znajduje się kanał uchodzący do jeziora Łąkorz, a w połowie brzegu zachodniego kanał łączący z Małymi Partęczynami.

Wielkie Partęczyny należą do jezior typu leszczowego. Dominuje tu płoć, leszcz, lin, szczupak,okoń, i węgorz. Sporo jest sielawy, wzdręgi, krąpia i jazgarza. Coraz więcej łowi się równieżsuma i sandacza, a wytrwali wędkarze mogą liczyć także na okazy karpia z dawnych zarybień oraz miętusa i troć jeziorową. Jeszcze w latach 80-tych jezioro szczyciło się kilkumetrowym pasem trzcin, jednak dziś występuje ona tylko w niektórych miejscach na krańcu południowym i północnym. Z Wielkich Partęczyn pochodzą rekordowe na naszym terenie okazy okonia, choć jego pogłowie spada z roku na rok. Infrastrukturę turystyczną tworzą zlokalizowane głównie na wschodnim brzegu ośrodki wypoczynkowe działające w okresie wiosenno – letnim. Można tu wypożyczyć łodzie i inny sprzęt pływający oraz znaleźć noclegi także dla większych grup. Standard jest dość wysoki, jednak ceny również. Główny parking dla turystów znajduje się w południowo – wschodniej części jeziora przed wjazdem do głównego ośrodka, natomiast dla wędkarzy wyznaczono parkingi leśne: jeden na krańcu południowym zaraz za kanałem łączącym z jeziorem Dębno i drugi na północnym krańcu obok harcerskiego pola biwakowego.

Pomimo istnienia wielu ośrodków turystycznych nadal wokół jeziora znajdziemy bezludne, spokojne zakątki prawie odcięte od świata, w których wędkarz może poczuć się naprawdę wolny sam na sam z naturą.

Obowiązuje RAPR oraz Zasady wędkowania w okręgu PZW Toruń. Jezioro objęte jest strefą ciszy i zakazem używania silników spalinowych przy środkach pływających. Biwakowanie dozwolone wyłącznie w miejscach wyznaczonych. Na północnym krańcu jeziora wyznaczono obręb ochronny, obejmujący obszar 300m na prawo, 300m na lewo od wpływu Skarlanki i sięgający 100m w głąb jeziora. Zezwolenia czasowe można wykupić w Nowym Mieście Lubawskim w siedzibie koła PZW (wtorki i piątki) oraz w sezonie na terenie głównego ośrodka wczasowego. Najbliższe sklepy wędkarskie – Nowe Miasto Lubawskie, a w sezonie letnim w miejscowości Ciche.

porteczyny1

porteczyny2

porteczyny3

porteczyny4

porteczyny5

porteczyny6

porteczyny7

porteczyny8

porteczyny 9

Logowanie

Wsparcie

Jeśli uważasz, że to co robi autor jest przydatne, możesz go dobrowolnie wesprzeć.

Kto jest On Line

Odwiedza nas 259 gości oraz 0 użytkowników.

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Zrozumiałem