Ocena użytkowników: 4 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka nieaktywna
 


Wyświetl większą mapęWojewództwo: Warmińsko - mazurskie

Typ: sielawowy

Gatunki ryb: szczupak,okoń, leszcz, boleń, kleń.

Powierzchnia: 1887 ha; głęb. maks - 31,8 m; długość - 11400 m; szerokość - 2150 m

Konfiguracja dna: urozmaicone

Charakter dna przy brzegach: piaszczyste

Roślinność wynurzona: trzcina, sitowie

Przezroczystość wody: 4,5 m

DOJAZD

Jezioro Roś (Warsz, Warszawskie) położone jest około 2 km na północny wschód od Pisza. Pisz ma dogodne połączenie z Warszawą, Lublinem, Orzyszem, Giżyckiem, Mrągowem, Mikołajkami, Rucianem Nidą. Najdogodniej jest dojechać do miejscowości: Pisz, Łupki, Ruda, Rostki, Trzonki, Jegliny, Maldanin.

Najbliższymi miejscowościami wokół jeziora są: od strony wschodniej Ruda, od zachodniej Maldanin, Imionek, Kobusy, Trzonki, Szczechy Małe, Pilchy, Bielice, od południowo zachodniej Pisz od południowej, Rybitwy, Łupki.

OPIS JEZIORA

Jezioro Roś różni się budową geologiczną od innych jezior rynnowych, utworzonych w okresie polodowcowym. Kształtem swoim przypomina odrębne baseny, połączone w jeden zespół wodny.Składa się z trzech prawie równoległych rynien połączonych łagodnymi zakolami. Łączna długość wszystkich rynien wynosi ok. 25 km. Ma dość rozbudowany system połączeń rzeczno - kanałowych, z wieloma zbiornikami między innymi Kanałem Jagielińskim, poprzez Seksty (wyłączone z wędkowania) z jeziorem Śniadrwy. Na jeziorze znajdują sie dwie zatoki: Rudzka i Bylicka. Pomiędzy częścią centralną, a północną jeziora rozciąga się Półwysep Piechowski. Drugi półwysep to Czarny Róg, na którym leży osada o tej samej nazwie.

Z południowej części jeziora Roś wypływa rzeka Pisa, natomiast do tego jeziora wpływają od wschodu dwie rzeki - Święcek i Konopka, a w części północnej Dziekałówka.

Na brzegach rozciągają się podmokłe łąki, a w części południowo-wschodniej i centralnej znajdują się lasy. Północne ramię jeziora jest bardzo płytkie i zarośnięte, głębokość nie przekracza tu 1 metra.

W trzcinach przybrzeżnych gnieździ się wodne ptactwo. Jest tutaj więcej perkozów, czapli i różnych gatunków kaczek, niż na bardziej uczęszczanych wodnych szlakach. Wysoko nad taflą jeziora krążą ptasie drapieżniki.

Jezioro charakteryzuje bogata rzeźba dna, o podłożu piaszczystym ze zmienną głębokością, nierególarny kształt oraz urozmaicona linia brzegowa. Brzegi porasta pasami roślinność wynurzona z dominacją trzcin, wśród których znajdują sie liczne łowiska/miejscówki. Brzegi jeziora częściowo zalesione nadaja sie do biwakowania, zwłaszcza we wschodniej, południowej i zachodniej jego części.

Wędkowanie na jeziorze dozwolone jest na odcinku od miasta Pisz do wsi Rybitwa.

Ros4

Ros3

Ros2

Ros1

Źródła:

1.) Wikipedia,

2.) Tadeusz Wojeński " Przewodnik wędkarski po jeziorach Warmii i Mazur",

3.) Zdjęcia: Panoramio, Wikipedia

Opracował:

Marek Malman