Facebook  YT TwitterKM official linkedin logo tile

Ocena użytkowników: 4 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka nieaktywna
 Wyświetl większą mapę

Województwo: Warmińsko - mazurskie

Typ: sielawowy

Gatunki ryb: leszcz, okoń, szczupak, sandacz i inne w tym sielawa

Powierzchnia: 245,3 ha; głęb. maks - 28,2 m; długość - 4400 m; szerokość - 1000 m

Konfiguracja dna: urozmaicone

Charakter dna przy brzegach: muliste

Roślinność wynurzona: trzcina, sitowie,

Przezroczystość wody: do 6 m

Położenie lustra wody: 132 m n.p.m.DOJAZD

Jezioro Serwent położone jest ok 20 km na południowy wschód od Olsztyna i ponad 30 km na północny zachód od Szczytna. Najdogodniej jest dojechać do jeziora z Olsztyna lub Szczytna jadąc w kierunku miejscowości Podlaza lub Purda . Można też dojechać od strony północnej od Barczewa przez Prejłowo, Pajtuny i Purdę.

Najbliższymi miejscowościami wokół jeziora są od strony zachodniej Purda, północnej Podlaza, wschodniej Giławy, Giławki, Groszkowo i Zaborowo.

OPIS JEZIORA

Jezioro Serwent to jezioro rynnowe, jest wydłużone z północnego wschodu na południowy zachód. W części północnej wypływa z niego potok Wargęga, który łączy Serwent z jeziorem Tumiańskim, wyłączonym z wędkowania. Na północnym zachodzie znajduje się dopływ z jeziora Kemno Małe. W południowej części zbiornika znajduja sie dwie małe wyspy o powierzchni 1,57 ha i 4 ary.

Serwent jest jeziorem bardzo atrakcyjnym dla wędkarzy z uwagi na obfitość występujących w nim ryb. Brzegi są dostępne do wędkowania a jezioro ma ponadto liczne małe zatoczki, które podnoszą jego wędkarskie walory. Wokół jeziora rozciągają się sosnowe lasy ( Purdzkie lasy) a samo jezioro znacznie jest oddalone od dużych skupisk ludzi. Stwarza to bardzo dogodne warunki do wypoczynku. Jako jedno z nielicznych jezior w regionie, posiada I klasę czystości wody. Serwent ma słabo rozwinięta linię brzegową oraz wysokie zalesione brzegi. Na południowej części jeziora znajduje się półwysep. Nad jeziorem znajdują się nieliczne ośrodki, oraz dwa skupiska prywatnych domków letniskowych. W miejscowości Groszkowo znajduje się leśniczówka Groszk. Znaleźć też można dzikie kąpieliska i małe plażyczki.

Serwent leży w jednym z najpiękniejszych krajobrazowo miejscu na Warmi. Teren jest lekko pofałdowany z licznymi jeziorami. W 53% pokryty jest lasami zarówno iglastymi jak i mieszanymi. Wokół pełno stawów, oczek wodnych i bagien.

Jezioro Serwent ma dno piaszczyste i piaszczysto-muliste. W płytkich partiach jest ono porośnięte roślinnością zanurzoną, wśród której przeważają ramienice kilku gatunków. Przy brzegach jezioro porastają nymfeidy i szuwary. Uroku jezioru dodają także grążel żółty, bardzo rzadki grążel drobny i mieszańce (N. x intermedia), rdest i rdestnice.

Najbliższa otoczenie jeziora to bory mieszane i świeże. Bezpośrednio nad wodą wśród drzewostanu dominuje olcha, brzoza i zarośla wierzbowe. Brzegi jeziora są pagórkowate, w wielu miejscach stromo schodzą do wody. Dominuje roślinność szuwarowa, wśród której prym wiedzie trzcina, manna, oczeret, ponikło i turzyce. Roślinność porasta jezioro pasem różnej szerokości, miejscami jej brak a miejscami osiąga szerokość nawet 80 m.

Dostęp do wody jest dobry szczególnie w miejscach starych ośrodków wypoczynkowych i domków letniskowych. Na jeziorze znajdują się także pomosty i kładki wędkarskie, niektóre z nich niestety zniszczone czasem.

Poza kilkoma zejściami wydeptanymi w szuwarze brak jest na jeziorze oficjalnych kąpielisk.

W 2002 roku wody jeziora zakwalifikowano do II klasy czystości, a zbiornik do I kategorii podatności na degradację.

Na jeziorze wprowadzono zakaz używania jednostek pływających z silnikami spalinowymi.

serwent

Źródła:

1.) Wikipedia,

2.) Tadeusz Wojeński " Przewodnik wędkarski po jeziorach Warmii i Mazur",

3.) Internet.

4.) http://serwent.blogspot.com/

Opracował:

Marek Malman

Logowanie

Wsparcie

Jeśli uważasz, że to co robi autor jest przydatne, możesz go dobrowolnie wesprzeć.

Kto jest On Line

Odwiedza nas 212 gości oraz 0 użytkowników.

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Zrozumiałem