Ocena użytkowników: 2 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

SniardwyJezioro Śniardwy położone jest w środkowej części Pojezierza Mazurskiego w Krainie Wielkich Jezior w dorzeczu Pisy. Jest ono największym śródlądowym zbiornikiem w Polsce. Powierzchnia 10970 ha nie obejmuje jezior zatokowych takich jak: Seksty, Kaczerajno, Warnolty. Największe zalesienie znajduje się od strony południowej i zachodniej jeziora, gdzie jego brzegi otaczają lasy Puszczy Piskiej, natomiast na pozostałych brzegach zalesienie jest znikome, niejednolite i występuje tylko na niewielkich odcinkach brzegu. Obszary te stanowią głównie łąki, pastwiska i wzniesienia.

Wyświetl większą mapę

Województwo: Warmińsko - mazurskie

Typ: Leszczowy

Gatunki ryb: węgorz, lin, płoć, szczupak, sandacz, okoń, leszcz, karaś

Powierzchnia: 10970 ha; głęb. maks - 23,4 m; długość - 17000 m; szerokość - 13375 m

Konfiguracja dna: zróżnicowane

Charakter dna przy brzegach: kamienisto-piaszczyste i muliste

Roślinność wynurzona: trzcina, sitowie, pałka wodna

Przezroczystość wody: do 4 m

Położenie lustra wody: 117 m n.p.m.DOJAZD

Jezioro Śniardwy jest położone ok 9 km na północ od Pisza, ok 6 km na północny wschód od Rucianego - Nidy, ok 5 km na wschód od Mikołajek, ok 9 km na zachód od Orzysza. Z tych miast dojechać można do wielu miejscowości położonych w pobliżu jeziora., np. Popielno, Warnowo, Wejsuny, Karwik, Nowe Guty, Okartowo, Wężewo, Dąbrowo, Chmielewo czy Dziubiele. Istniejąca gęsta sieć dróg umożliwia dojazd z tych miast w pobliże brzegów jeziora lub łączących się z nim innych akwenów wodnych.

Najbliższymi miejscowościami leżącymi nad jeziorem są od strony północno-zachodniej Mikołajki, od północy: Łuknajno, Dziubiele, Suchy Róg, Tuchlin, Zdęgówka, Okartowo, od wschodu: Nowe Guty, Kwik, Lisie Jamy, Zdory, Szczechy Wielkie.

OPIS JEZIORA

Śniardwy jest jeziorem morenowym ( moreny dennej) wytopiskowym. Przez Śniardwy prowadzi szlak żeglugi mazurskiej. Na jeziorze znajduje się osiem wysp o łącznej powierzchni 42,9 ha. Największe z nich to: Szeroki Ostrów, Czarci Ostrów, Pajęcza i Kaczor. Jezioro Śniardwy jest połączone z następującymi jeziorami: Tuchlin, Łuknajno, Mikołajskim, Roś, Białoławki i Tyrkło. Połączone systemem kanałów mazurskich, akwen ten tworzy Wielkie Jeziora Mazurskie.

Wokół jeziora Śniardwy znajduje się wiele jezior, które nazywane są satelickimi. Łączą się one bezpośrednio z Śniardwami szerokim wlewem stanowiąc jego zatoki ( jez. Seksty z zatoką Kaczerajno - południowy wschód i Warnołty - południowy zachód). Inne połączone są z Śniardwami kanałami lub rzeczkami. Na północnym zachodzie Śniardwy łączą się z jeziorem Mikołajskim, od północy jego sąsiadem jest jezioro Łuknajno ( 680 ha), które jest ptasim rezerwatem. Także na północ od jeziora Śniardwy znajduje się jezioro Tuchlin ( 219,3 ha). Na północnym wschodzie Śniardwy łączy się z jeziorem Tyrkło ( 236,1 ha). Na wschód od Śniardw leży natomiast jezioro Białoławki ( 211,1 ha), które jest zasilane rzeką Wyszką wypływającą z Śniardw. Ponadto jezioro Śniardwy jest połączone poprzez rzekę Białawkę, jezioro Kocioł i rzekę Wilkus z jeziorem Roś leżącym na jego południowo zachodnim krańcu, z kanałem Jaglińskim i rzeką Pisą.

Kształt jeziora Śniardwy jest zbliżony do trójkąta. W wielu przybrzeżnych partiach jeziora w miejscach, w których występują połączenia z pobliskimi jeziorami często występują garby denne, które tworzą rozległe płycizny i zamulenia. Śniardwy jest jeziorem stosunkowo płytkim, ma strefę głębokości do 5 m, która zajmuje prawie połowę jego powierzchni. Pozostała cześć akwenu ma głębokość do 10 m. Największa głębina tego jeziora znajduje się 3,5 km na wschód od połączenia z jeziorem Mikołajskim. Wody jeziora Śniardwy mają dużą przezroczystość od 3 do 7 m w zależności od pory roku.

Śniardwy, to jeden z nielicznych zbiorników, który posiada dwa odpływy powierzchniowe: kanał Jegliński, prowadzący do jeziora Roś i rzekę Wyszkę, wpływającą do jeziora Białoławki. Oba cieki mają przepływ regulowany (śluzą, jazem).

Brzegi jeziora są stosunkowo niskie, zabagnione, oraz porośnięte sitowiem i tatarakiem, co czyni je trudno dostępnymi. Miejscami strefa sitowia osiąga szerokość 200 m. Linia brzegowa jeziora jest silnie rozwinięta i charakteryzuje się licznymi zatokami, półwyspami i jeziorami zatokowymi ( Seksty, Kaczerajno, Warnołty). W wielu miejscach przy brzegu znajdują się głazy narzutowe i kamienie rozrzucone na dużych powierzchniach. Najwięcej ich znajduje się w południowo wschodniej części akwenu. Głazy kryją się tuż pod powierzchnią wody (20 do 30 cm pod lustrem wody) stwarzając zagrożenie w żegludze. Na jeziorze występują silne wiatry i przez to jest ono niebezpieczne dla mniej wytrawnych wodniaków. Najtragiczniejszym dniem w dziejach żeglugi na jeziorach Śniardwy oraz Mikołajskim był 21 sierpnia 2007, kiedy to wiejący silny wiatr z prędkością dochodząca do 130 km/h, czyli 12 w skali Beauforta poprzewracał oraz zatopił kilkadziesiąt łodzi. W wyniku śmierć poniosło 12 osób. Kataklizm trwał tylko 10 min.

Jezioro Śniardwy ma różnorodna roślinność. Jej występowanie uzależnione jest od ruchu wody. Wschodni brzeg jeziora na skutek dużego falowania spowodowanego wiejącymi wiatrami ( brak ochrony leśnej) jest prawie pozbawiony roślinności zanurzonej. Występują tam natomiast oczerety, trzcina, sitowie i pałka wąskolistna. Wzdłuż zachodniego brzegu jeziora występują większe skupiska roślinności wynurzonej rozciągające się pasami o szerokości 2 m w zacisznych zatokach i wzdłuż samego zachodniego brzegu. Roślinność denne w jeziorze Śniardwy reprezentowana jest przez liczne gatunki głównie ramienice, która licznie porasta " nawietrzne" brzegi akwenu. W mniejszych ilościach występuje rogatek, rdestnica i moczarka. Roślinność ta tworzy zwykle wielogatunkowe skupiska na podwodnych górkach a także w strefie przybrzeżnej sięgając w głąb jeziora na 5 do 6 m. Na Śniardwach nie występuje roślinność o liściach pływających.

Rybostan jeziora jest bardzo bogaty. Najliczniej występują tam węgorze, liny, płocie, szczupaki, sandacze, okonie, wzdręgi, leszcze i karasie.

Brzegi tego "śródlądowego morza" ze względu na nie korzystne warunki pobytu nie przyciągają licznych turystów spragnionych lesistych brzegów, szumu liści i kąpieli. Brzegi w wielu miejscach są niedostępne. Amatorzy wędkowania nie zrażają się tym jednak, przeciwnie takie warunki (brak hałasującego tłumu) wydają się być dla nich sprzyjające. Z prawdziwą pasją uganiają się oni po brzegach i wodach jeziora za swoją wędkarską przygodą, próbując na "wielkiej wodzie" złowić rybę życia.

Śniardwy mimo swej ogromnej popularności wśród żeglarzy i wędkarzy nie ma mocno rozbudowanej bazy turystycznej. Znajdziemy jednak w pobliżu jeziora następującą noclegownię:

pensjonat

Widok na jezioro>>>

sniardwy1

sniardwy2

sniardwy3

sniardwy4

sniardwy5

sniardwy6

sniardwy7

sniardwy8

Zdjęcia: Mateusz Łukowski


Źródła:

1.) Wikipedia,

2.) Tadeusz Wojeński " Przewodnik wędkarski po jeziorach Warmii i Mazur",

3.) Internet.

Opracował:

Marek Malman