Facebook  YT TwitterKM official linkedin logo tile

Ocena użytkowników: 4 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka nieaktywna
 


Wyświetl większą mapę

Województwo: Warmińsko - mazurskie

Typ: sielawowy

Gatunki ryb: płoć, szczupak, okoń, leszcz

Powierzchnia: 813 ha; głęb. maks - 28 m; długość - 5520 m; szerokość - 2910 m

Konfiguracja dna: równinne

Charakter dna przy brzegach: piaszczysto - muliste

Roślinność wynurzona: trzcina, sitowie

Przezroczystość wody: 5 do 6 m

Położenie 116,2 m n.p.m.DOJAZD

Jezioro Święcajty (Święte) położone jest około dwa kilometry na południe od Węgorzewa w pobliżu drogi Giżycko - Pozezdrze - Węgorzewo.

Najbliższymi miejscowościami wokoł jeziora sa od strony południowo wschodniej Dziaduszyn, od strony południowej Okowizna, Róg, Kalskie łąki oraz położone bezpośrednio nad jeziorem od strony południowo zachodniej Kal i nieco dajej Jeziorany, od północnej strony Sobin, od północnego wschodu Kolonoia rybacka i Ogonki.

OPIS JEZIORA

Jezioro Święcajty należące do kompleksu Wielkich Jezior Mazurskich jest wydłużone ze wschodu na zachód, w części południowo zachodniej łączy się z jeziorem Stręgiel wyłączonym z wędkowania. Jezioro nie jest samodzielnym zbiornikiem wodnym, tylko elementem kompleksu jezior znanego pod wspólną nazwą Mamry. Charakterystyczną cechą morenowego jeziora Święcajty jest urozmaicona linia brzegowa z zatokami i wyspami, dno o zmiennej głebokości piaszczyste brzegi, głębie muliste, Wzdłuż brzegów ciągną sie pasy oczeretów, które zanikaja w południowo zachodniej części akwenu. Wokół jeziora znajdują się liczne łowiska/miejscówki do uprawiania sportu wędkarskiego. a także dogodne miejsca do zakładania biwaków, szczególnie na jego połnocnym brzegu, w części najbardziej zalesionej oraz na wschodnim brzegu jeziora.

Linię brzegową jeziora urozmaicają dwie zatoki – Paluszek (na północnym zachodzie) i Zatoka Kalska (na zachodzie). Na jeziorze znajdują się dwie wyspy – Wyspa Tartaczna w północno-wschodniej części jeziora to niewielka kępa, która jest otoczona trzcinami i większa Wyspa Kocia w części zachodniej.

Do wędkowania udostępniona jest połnocna część jeziora na wysokości rzeki sapiny we wsi Ogonki w prostej linii na róg przy osadzie. .


Posiada dwa dopływy powierzchniowe, zbiornik głównie zasilany przez rzekę Sapina, długość 42,1 km, która na 16-kilometrowym odcinku przed jeziorem odpowiadała II klasie czystości. Ze względu na dużą ilość niesionej wody, wpływ rzeki na zbiornik jest znaczny, drugim dopływem jest połączenie z jeziora Lemiet – ciek przeżyźniony, o niekorzystnym stanie sanitarnym, płynie przez tereny rolnicze. Dno jeziora jest urozmaicone licznymi płyciznami, szczególnie we wschodniej części zbiornika. Część zachodnia jeziora jest głębsza, linia brzegowa średnio rozwinięta, o długości około 18 km jest porośnięta w części roślinami wynurzonymi, szczególnie przy niskim, zabagnionym brzegu południowym, przy wysokim i stromym brzegu północnym fragmentami nie występuje naczyniowa roślinność wodna.
Wody tego jeziora mają lekko żółtawe zabarwienie należą do II klasy czystości. Z zachodu na wschód prowadzi szlak żeglugowy, który jest otoczony bojami.
Na południowym zachodzie Święcajty mają połączenia przez Kalską Bramkę z jeziorem Mamry. Natomiast na wschodzie jezioro zasila rzeka Sapina.
Od pozostałych jezior kompleksu Mamr oddziela je Półwysep Kalski tworząc tzw. Kalską Bramkę. We wschodniej części do jeziora wpływa rzeka Sapina.

swiecajty1

swiecajty2

swiecajty3

swiecajty4

Źródła:

1.) Wikipedia,

2.) Tadeusz Wojeński " Przewodnik wędkarski po jeziorach Warmii i Mazur",

3.) Zdjęcia: Panoramio, zagle.com.pl

Opracował:

Marek Malman

Logowanie

Wsparcie

Jeśli uważasz, że to co robi autor jest przydatne, możesz go dobrowolnie wesprzeć.

Kto jest On Line

Odwiedza nas 129 gości oraz 0 użytkowników.

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Zrozumiałem