Facebook  YT TwitterKM official linkedin logo tile

Ocena użytkowników: 4 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka nieaktywna
 


Wyświetl większą mapę

Szeląg Wielki

Województwo: Warmińsko - mazurskie

Typ: sielawowy

Gatunki ryb: leszcz, szczupak, okoń, lin, węgorz i inne

Powierzchnia: 599 ha; głęb. maks - 35,5m, średnia 13,5 m; długość - 12500 m; szerokość - 900 m

Konfiguracja dna: głębokie z górkami podwodnymi

Charakter dna przy brzegach: muliste

Roślinność wynurzona: trzcina, sitowie,

Przezroczystość wody: do 8 m

Szeląg Mały

Województwo: Warmińsko - mazurskie

Typ: sandaczowy

Gatunki ryb: leszcz, szczupak, sandacz okoń, płoć i inne

Powierzchnia: 83 ha; głęb. maks - 15,2m; długość - 2700 m; szerokość - 580 m

Konfiguracja dna: muliste, równinne

Charakter dna przy brzegach: piaszczyste

Roślinność wynurzona: trzcina, sitowie,

Przezroczystość wody: do 3 mJeziora Szeląg Wielki i Szeląg Mały są położone około 10 km na zachód od Ostródy, w pobliżu szlaku komunikacyjnego między Ostródą, a Olsztynem. Przez Ostródę przebiegają węzłowe połączenia komunikacyjne z wielu kierunków, np z Warszawy ( Nidzicy), Torunia (Iławy), Grudziądza ( Nowego miasta lubawskiego), Elbląga (Paslęka), Ełku (Olsztyna), Łomży (Szczytna). Najbliższymi miejscowościami leżącymi obok jezior są od strony południowo wschodniej Stare Jabłonki i Staszkowo, od zachodu: Nowe Siedlisko, Zwierzewo, Nowosiołki, Warlity Wielkie, od północnego zachodu Szeląg Wschodni i Kątno.

Najdogodniej nad jeziora dojechać jest z Ostródy lub Olsztyna, kierując się na południowy wschód w stronę Starych Jabłonek lub Zwierzewa. Do miejscowości Szeląg leżącej na północnym skraju jeziora Szeląg Wielki dojechać można z Ostrudy przez Flugajny lub z Moraga przez Łuktę w kierunku Ostródy.

OPIS JEZIORA

Szeląg Wielki jest jeziorem rynnowym. Jest ono mocno wydłużonym jeziorem z północnego zachodu na południowy wschód. Jezioro ma nieregularną linię brzegową z zatokami. Dno jeziora ma strome zbocza z zagłębieniami ("dołkami"), oraz wzniesieniami ("górkami") podwodnymi. W południowej części, do jeziora wpada struga Szelążnica, wypływa z jeziora Szeląg Mały, a przepływając przez Szeląg Wielki kieruje się dalej do jeziora Puzy. We wschodniej części do Szeląga Wielkiego wpływa drugi ciek - rzeka Taborzanka (przepływa także przez jezioro Tabórz i Gil).

Jeziora Szeląg Wielki i Szeląg Mały położone są w pięknym kompleksie leśnym z dominacją sosny i świerka, tworzącym specyficzny mikroklimat w tej części regionu. Wody obu tych jezior są zakwalifikowane jako kąpieliska.

Stare Jabłonki leżące nad jeziorami są bardzo popularne turystycznie, wpływ na to ma bliskość Ostródy - drugiego po Giżycku centrum turystyki Warmii i Mazur. Nad brzegami tych jezior znajduje się wiele ośrodków rekreacyjno-wypoczynkowych przeznaczonych dla urlopowiczów, turystów i wędkarzy.

Oprócz walorów wypoczynkowo turystycznych jeziora Szeląg Wielki i Szeląg Mały są doskonałymi akwenami do uprawiania wędkarstwa obfitując w mnóstwo ciekawych i łownych łowisk i miejscówek. Jeziora te obfitują w różne gatunki ryb w śród których królują drapieżniki: szczupak, sandacz i okoń. Wędkarze mogą tu korzystać z wielu pól namiotowych zlokalizowanych na północnym i północno zachodnim brzegu jeziora Szeląg Mały oraz na południowo zachodnich, północnych i połnocno wschodnich brzegach jeziora Szeląg Wielki.

Strefą ciszy wraz z obszarem szerokości 500 m objęte jest jezioro Szeląg Mały, na jeziorze Szeląg Wielki cisza obowiązuje jedynie na obszarze wodnym.

Informacje na temat dzierżawcy i zezwoleń>>>

Szelag1

Szeląg Wielki zabudowania wsi Kątno.

Szelag2

Jezioro Szeląg Wielki. Widok w strone Warlit

Szelag3

Lasy porastające brzegi jeziora Szeląg Wielki

Szelag4

Szeląg Mały

Szelag5

Szeląg Mały widok na przesmyk

Źródła:
1.) Wikipedia,
2.) Tadeusz Wojeński " Przewodnik wędkarski po jeziorach Warmii i Mazur",
3.) Zdjęcia : Panoramio,
Opracował: Marek Malman

Logowanie

Wsparcie

Jeśli uważasz, że to co robi autor jest przydatne, możesz go dobrowolnie wesprzeć.

Kto jest On Line

Odwiedza nas 210 gości oraz 0 użytkowników.

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Zrozumiałem