Facebook  YT TwitterKM official linkedin logo tile

Ocena użytkowników: 1 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 


View Larger Map

 

Województwo: Warmińsko - mazurskie

Typ: sielawowy

Gatunki ryb: leszcz, szczupak, okoń, wzdręga, płoć, węgorz i inne

Powierzchnia: 412 ha; głęb. maks - 43m, średnia 3,7 m;  długość - 5360 m; szerokość - 1715 m

Konfiguracja dna: równinne

Charakter dna przy brzegach: muliste i piaszczyste

Roślinność wynurzona: trzcina, sitowie, 

Przezroczystość wody: 5 m

  

DOJAZD 

Jezioro Ukiel (Krzywe) usytuowane jest na zachodnim krańcu Olsztyna, który ma dogodne połączenie kolejowe i drogowe z wieloma miastami Polski m.in. Warszawą, Toruniem, Poznaniem, Gdańskiem, Ełkiem, Białymstokiem oraz z centrami turystyczno- wypoczynkowymi na pojezierzu Warmińsko- Mazurskim, a także ze wszystkimi miejscowościami regionu.
W obrębie Olsztyna i na obszarze do niego przylegającym znajduje się kompleks licznych jezior, m. in. Jezioro Kortowskie, jezioro Ukiel, jezioro Długie, Jezioro Tyrsko, jezioro Redykajny, jezioro Czarne, jezioro Wadąg, jezioro Podkówka i jezioro Skanda.
Pomimo znacznej ilości wód wokół Olsztyna główną funkcję ośrodka sportów wodnych i rekreacji dla mieszkańców miasta, wodniaków, turystów i wędkarzy spełnia jezioro Ukiel. Nad jego brzegami zorganizowano plażę, kąpielisko miejskie (strzeżone), przystanie żeglarskie, ośrodki wypoczynkowe oraz wypożyczalnie sprzętu wodnego i turystycznego.

OPIS JEZIORA

Jezioro Ukiel ma bardzo rozwinięta linie brzegową, oraz bardzo charakterystyczna budowę. Cały akwen ze względu na swój niezwykły kształt dzieli się na kilka zróżnicowanych plos (basenów jeziornych) połączonych ze sobą cieśninami. Część zachodnia jeziora najbardziej wydłużona nosi nazwę Łabędzia Szyja, część połnocna to Zatoka Kopernika, środkowa zwie się Pacyfikiem, a południowo wschodnia Zatoka Grunwaldzką, najmniejsza zatoka znajduje się na południu i nazywa Zatoka Milą.
Jezioro Ukiel na swoim południowo wschodnim krańcu czyli w zatoce Grunwaldzkiej łączy się ciekiem wodnym zwanym Kortówka z pobliskim jeziorem Kortowskim. Ciek ten koło wsi Pozorty wpada do ręki Łyny. W części zachodniej zwanej Łabędzia szyją z jeziorem Ukiel łączy się kilka rowów melioracyjnych wypływających z okolicznych pól.
Ławica przybrzeżna zna jeziora tworzy dno o zmiennej głębokości z duża ilością zatok i wypłyceń dostępnych do uprawiania wędkarstwa. Wokół jeziora biegną liczne drogi i ścieżki ułatwiające dostęp do każdego zakątka brzegu.
Jezioro to dzięki położeniu i specyficznym właściwościom ma doskonale rozbudowaną bazę rekreacyjno wypoczynkowa nad Zatoką Miłą w pobliżu Dajtek. Wody jeziora są czyste a brzegi piaszczyste. Zalesienie występuje w prawdzie na południowym brzegu jeziora, gdzie istnieją bardzo dobre warunki do biwakowania i wypoczynku ale liczne trasy nadjeziorne dość wysokie i strome zwiększają malowniczość okolicy.
Nad brzegiem Zatoki Miłej oraz w południowo zachodniej części jeziora tuż przy wiosce Łupstych leśnicy zorganizowali ogólnodostępne obiekty turystyczno- wypoczynkowe i śródleśne parkingi samochodowe.

Inne nazwy plos jeziora Ukiel podaje Wikipedia: "Gutkowskie, Przejma, Łupstychskie i Olsztyńskie. 

Część północna – Gutkowska – ma powierzchnię 117,9 ha i głębokość maksymalną 43 m. Jest ona otoczona polami uprawnymi i zabudową dzielnic Olsztyna – Gutkowo i Likusy. Ploso środkowe – Przejma – łączące pozostałe części zbiornika, o powierzchni 84,9 ha i głębokości 40 m, otaczają lasy i pola uprawne. Najbardziej wysunięta na zachód zatoka zwana Łupstychską ma powierzchnię 85,4 ha i głębokość maksymalną 32 m. Otaczają ją pola uprawne i lasy, przy brzegu zachodnim leży osiedle Łupstych. Część Olsztyńska zajmuje powierzchnię 120,4 ha, jej głębokość maksymalna wynosi 20 m. W pobliżu plosa Olsztyńskiego, praktycznie już poza granicami zlewni bezpośredniej, znajduje się osiedle domków jednorodzinnych Dajtki. Od strony Dajtek linia brzegowa jeziora jest urozmaicona zatoką zwaną Miłą.   

 

Ukiel5

 

Ukiel1

 

Ukiel2

 

Ukiel3

 

Ukiel4

 

 

Źródła:
1.) Wikipedia,
2.) Tadeusz Wojeński " Przewodnik wędkarski po jeziorach Warmii i Mazur",
3.) jezioro.com.pl
4.) Zdjęcia : Wikipedia,
Opracował: Marek Malman

Logowanie

Wsparcie

Jeśli uważasz, że to co robi autor jest przydatne, możesz go dobrowolnie wesprzeć.

Kto jest On Line

Odwiedza nas 215 gości oraz 0 użytkowników.

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Zrozumiałem