Facebook  YT TwitterKM official linkedin logo tile

Ocena użytkowników: 4 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka nieaktywna
 


View Larger MapWojewództwo: Warmińsko - mazurskie

Typ: sielawowy

Gatunki ryb: szczupak, okoń, leszcz, płoć, węgorz i inne

Powierzchnia: 106,7 ha; głęb. maks - 54,6 m, średnia 10,5 m; długość - 8320 m; szerokość - 2230 m

Konfiguracja dna: urozmaicone

Charakter dna przy brzegach: piaszczysto - muliste

Roślinność wynurzona: trzcina, sitowie, grzybień

Przezroczystość wody: do 5 m

Długość linii brzegowej 29,8 km

Wysokość nad poziomem morza : 105,8 mDOJAZD

Jezioro Wulpińskie (Tomaszkowskie) położone jest ok 10 km na południowy zachód od Olsztyna i ok 16 km na północ od Olsztynka, leży przy głównym szlaku komunikacyjnym Warszawa - Olsztyn).

Najbliższymi miejscowościami położonymi wokół jeziora od strony północno wschodniej są: Doratowo, od południowej Majdy, Kręsk, Barwiny, od północzy Uniszewo, Sząbruk, Naterki, i Tomaszkowo, a od wschodniej Bartąg. Najlepszy dojazd nad jezioro od wschodniej jego strony z Olsztyna prowadzi drogą na południowy zachód do miejscowości Doratowo.

OPIS JEZIORA


Jezioro Wulpińskie tworzą dwa zbiorniki wschodni i zachodni, które łącza się przewężeniem, cieśniną o szerokości ok 100 m. Cieśnina ta nazywana bywa "Szyją".Na wschodniej części jeziora położonych jest osiem wysp i wysepek pokrytych lasami liściastymi. Największą wyspę (7 ha) od najdawniejszych czasów nazywano Baciów Ostrów, później Petrykowski Ostrów. Z początkiem XX wieku na wyspie tej utworzono miejsce wycieczkowo-rozrywkowe i nadano nazwę wyspie "Herta" (Dorotowski Ostrów, niem. Herta-Insel). Wybudowano dwie sale taneczne, restaurację i muzeum regionalne.
Inne wyspy nazywano: Łórbonki, Sitowe Góry, Geców Ostrów, Wojdowski Ostrów, Kampa. Najważniejsze półwyspy nosiły nazwy: Klampa, Raczak, Kejsów Róg, Kraniki Ostrów. Nazwy zatok (z końca XIX w.): Zielski Kąt (wiejski), Szylków Kąt, Pelnoga. Jezioro ma bardzo rozbudowany system dopływu i odpływu wód. Na zachód od wsi Kręsk na południowym brzegu jeziora wypływa z niego najdłuższy ciek płynący w głębokim jarze. Z południowo zachodniego krańca jeziora wypływa z niego rzeka Giława, która wpływa do jeziora o tej samej nazwie.. W części północnej do jeziora wpływają dwa cieki wodne z których jeden bierze swój początek w jeziorze Świętajnie Naterskim wyłączonym z wędkowania.

Jezioro Wulpińskie jest jeziorem usytuowanym w bardzo dogodnym miejscu. Jego atrakcyjność wędkarska ponadto wypływa z dużego rybostanu. Dno jeziora charakteryzuje się zmienną głębokością oraz podwodnymi piaszczystymi wypłyceniami. Dzięki dobrze rozwiniętej linii brzegowej i dostępnym brzegom wędkarze znajda tu wiele atrakcyjnych miejscówek oraz miejsc do biwakowania. Brzegi wschodnie są płaskie, brzegi zachodnie strome i dość wysokie. W pobliskim sąsiedztwie jeziora rośnie bardzo mało lasów, spotkać je można przy przewężeniu na zachodnim zbiorniku zarówno od północy jak i od południa.

Wulpinskie1

Wulpinskie2

Wulpinskie3

Wulpinskie4

Wulpinskie5

Źródła:
1.) Wikipedia,
2.) Tadeusz Wojeński " Przewodnik wędkarski po jeziorach Warmii i Mazur",
3.) Zdjęcia : Panoramio, Wikipedia
Opracował: Marek Malman

Logowanie

Wsparcie

Jeśli uważasz, że to co robi autor jest przydatne, możesz go dobrowolnie wesprzeć.

Kto jest On Line

Odwiedza nas 97 gości oraz 0 użytkowników.

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Zrozumiałem