Facebook  YT TwitterKM official linkedin logo tile

Ocena użytkowników: 3 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 


Wyświetl większą mapęWojewództwo: Warmińsko - mazurskie

Typ: leszczowy

Gatunki ryb: płoć, leszcz, szczupak, okoń, węgorz, szczupak, lin, płoć, okoń, krap, sandacz, karaś

Powierzchnia: 336,6 ha; głęb. maks - 9,8m, średnia 3 m; długość - 7250 m; szerokość - 750 m

Konfiguracja dna: równinne

Charakter dna przy brzegach: piaszczysto-muliste

Roślinność wynurzona: trzcina, pałka wąskolistna

Przezroczystość wody: do 1 mDOJAZD

Jezioro Wydmińskie znajduje się na pólnocnym zachodzie od miejscowości Wydminy. Leży w odległości 23 km od Giżycka. Położone jest przy szosie i linii kolejowej z giżycka do Olecka i Ełku.

Najbliższymi wioskami wokół jeziora są: od strony zachodniej Sucholaski i Kruklin, od północy Żywki i Boćwinka, a od północnego wschodu Wyrzywilki, Owczarek, kolonia Mazuchówka oraz osada Mazuchówka. Do miejscowości tych można dojechać samochodem.

OPIS JEZIORA

Jezioro leży na terenie Pojezierza Ełckiego na pograniczu z Krainą Wielkich Jezior Mazurskich, w dorzeczu rzeki Gawlik – dopływu Ełku. Jezioro Wydmińskie jest akwenem bardzo rozczłonkowanym.Jest to zbiornik polodowcowy, rynnowo-wytopiskowy o powierzchni zlewni całkowitej 33,6 km²; objęty strefą ciszy. Jezioro to jest stosunkowo płytkie i muliste. Znajduje się na nim dziewięć zadrzewionych wysp różnej wielkości o łącznej powierzchni 56,9 ha. Jezioro jest mocno rozciągnięte z północnego zachodu na południowy wschód. Ma bardzo urozmaiconą linię brzegową z licznymi zatokami i półwyspami. Największa z wysp (47 ha) leżąca przy południowym krańcu akwenu jest wydłużona i wysoko wzniesiona ponad lustro wody. Łączy się ona mostem z zachodnim brzegiem. Między nią a wschodnim brzegiem znajdują się trzy niewielkie, płaskie i porośnięte drzewami wyspy. Na wschodnim brzegu jeziora pomiędzy półwyspem o kształcie trójkąta, a zachodnim brzegiem leżą dwie niewielkie, zadrzewione wyspy. Zaś duży półwysep znajdujący się na wysokości wsi Sucholaski tworzy zatokę z niewielką , porośnięta lasem Wyspą Miłości. Ósma wysepka leży w północnej części, bliżej brzegu zachodniego.
Brzegi zbiornika są wysokie, czasami strome, płaskie miejscami jest tylko obrzeże części południowo-wschodniej. Jezioro ma liczne głęboczki i wypłycenia sprzyjające uprawianiu wedkarskiego hobby. Sprzyja temu również rozwinięta linia brzegowa.

Jezioro Wydmińskie jest w średnim stopniu zarośnięte roślinnością denną i wynurzoną. Roślinność zanurzona ( rogatek, rdestnica ) pokrywa blisko połowę powierzchni dna. Roślinność wynurzona, którą stanowi głownie trzcina i pałka wąskolistna, występuje wokół całego jeziora.

Brzegi jesiora posiadają wiele dogodnych łowisk (miejscówek) w miejscach pozbawionych roślinności wynurzonej. Miejscówki te znajdują się głównie w połodniowej części jeziora.

Zbiornik zasilany jest kilkoma dopływami (strumykami) wpadającymi z okolicznych pól i łąk. Rzeka Gawlik wypływająca z Jeziora Wydmińskiego doprowadza wodę do niewielkiego jeziorka o nazwie Jędzelek, które jest wyłączone z wędkowania.

Jezioro Wydmińskie otoczone jest lasami mieszanymi. Geste lasy występują głównie przy południowo zachodnich i południowych brzegach jeziora. Mniejsze zalesienie występuje przy południowo wschodnich brzegach akwenu. W bliskości lasów i brzegów jeziora znajdują się ośrodki wypoczynkowe.

Dla wędkarzy i turystów służba leśna zagospodarowała dwa obiekty turystyczne na południowo wschodnim oraz zachodnim brzegu jeziora.

Wydminskie1

Wydminskie1

Wydminskie3

Źródła:
1.) Wikipedia,
2.) Tadeusz Wojeński " Przewodnik wędkarski po jeziorach Warmii i Mazur",
3.) Zdjęcia : Panoramio,
Opracował: Marek Malman

Logowanie

Wsparcie

Jeśli uważasz, że to co robi autor jest przydatne, możesz go dobrowolnie wesprzeć.

Kto jest On Line

Odwiedza nas 166 gości oraz 0 użytkowników.

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Zrozumiałem