Facebook  YT TwitterKM official linkedin logo tile

Ocena użytkowników: 2 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 


Wyświetl większą mapę

Położenie: województwo: warmińsko-mazurskie, powiat: giżycki, gmina: RynDominujące ryby: karaś, karp, krąp, leszcz, lin , okoń, płoć, szczupak, tołpyga, ukleja, węgorz,wzdręga.

Niewielkie mazurskie jezioro objęte strefą ciszy w odległości około 4 km od Rynu w kierunku Mikołajek. Swoją nazwę bierze od wsi w pobliżu której jest usytuowane.

Powierzchnia około 70ha , długość 1250m , szerokość max. 750m , głębokość do 16-17m. Posiada owalny kształt, linia brzegowa częściowo zalesiona (północno-zachodni i północny brzeg jeziora), pozostała część porośnięta pasem trzcin (wyjątkiem jest odcinek wschodniego brzegu, gdzie prawie do samego jeziora dochodzą zabudowania mieszkalne i płoty kilku działek rekreacyjnych); północny kraniec jeziora obficie porasta grążel. Dno od strony wschodniej bardzo łagodnie opada, tworząc płycizny nawet do 30m. w głąb jeziora.

Jezioro Ławki jest jak na razie moim ulubionym łowiskiem w okolicach Rynu. Przede wszystkim z powodu niewielkiej presji turystycznej, łowią tam tylko okoliczni mieszkańcy i działkowicze, dodatkowo bardzo lubię wędkować z łódki - tutaj konieczna jest własna, nie ma wypożyczalni, no chyba, że ponton, ale raczej jakiś większy i solidniejszy, ponieważ pomimo, że jezioro jest niewielkie, to zdarzają się dni gdy potrafi dobrze dmuchać, a co za tym idzie jest spora fala. Kiedyś przy silnym wietrze prawie nabawiłem się na łódce choroby morskiej :)

Akwen słynie z licznej populacji wzdręgi, okazy 25-30cm, a i czasami większe, nie są tutaj czymś niezwykłym. Zdarzają się dorodne leszcze (40cm i większe), płocie, okonie, krąpie. Północno-wschodni kraniec jeziora, mocno porośnięty przez grążel, to ostoja szczupaków, niestety te największe chyba już wyłapano, ponieważ ostatnio słyszałem tylko o sztukach 2-6kg jakie tam łapano. W tym samym rejonie można złapać śliczne liny.

Występuje też niewielka ilościowo, ale coraz większa rozmiarem populacja karpia. Od okolicznych mieszkańców wiem, że można tam trafić sztuki powyżej 10kg. Coś w tym jest, nie robiłem tam karpiowych zasiadek, ale w ubiegłym roku trafił mi się jeden jako przypadkowy przyłów. Niestety hol zakończył się fiaskiem bardzo szybko, przypon 0,18 wytrzymał tylko kilkanaście sekund.

W jeziorze jest też węgorz i tołpyga.

Podsumowując, akwen bogaty w ryby i polecam go każdemu, kto lubi często machać kijem, ale nie z powodu nudy, tylko częstych brań.

REGULAMIN

1. Wędkowanie jest dozwolone w porze dziennej, tj. od wschodu do zachodu słońca zgodnie z kalendarzem. W nocy wędkowanie jest zabronione.

2. Dopuszcza się wędkowanie dwiema wędkami zwykłymi lub spinningiem, z brzegu lub łodzi.

3. Letni sezon wędkarski trwa:

Z brzegu od 1.04 do 30.11

Z łodzi od 1.06 do 31.10

4. Obowiązuje następujący dzienny limit ilościowy: sieja, węgorz, sandacz, szczupak, sum, karp, - 5 sztuk łącznie.

5. Zezwolenie ( ważne tylko z aktualną kartą wędkarską )musi być okazywane na każde żądanie pracowników GR „Mikołajki”, Straży Rybackiej i Policji.

6. W przypadku stwierdzenia faktu naruszenia obowiązujących przepisów lub niniejszego regulaminu, zezwolenie zostanie cofnięte bez odszkodowania.

7. Każdego wędkarza wędkującego na naszych jeziorach obowiązuje ponadto Ustawa Rybacka z 1985r.

8. Zabrania się połowu ryb metodą trollingową i kuszą.

Adres: Akwenem zarządza Gospodarstwo Rybackie „Mikołajki” http://www.ryby-mikolajki.yoyo.pl/ Na stronie znajdziecie aktualny cennik opłat za wędkowanie, punkty sprzedaży licencji i wykaz wód przeznaczonych do połowu.

Tekst i zdjęcia Adam Burzyński

lawki1

lawki2

lawki3

lawki4

Logowanie

Wsparcie

Jeśli uważasz, że to co robi autor jest przydatne, możesz go dobrowolnie wesprzeć.

Kto jest On Line

Odwiedza nas 237 gości oraz 0 użytkowników.

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Zrozumiałem