Facebook  YT TwitterKM official linkedin logo tile

Ocena użytkowników: 1 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 


Wyświetl większą mapęZapraszam Was serdecznie do Poznania na miejski odcinek Warty pomiędzy mostem Przemysława I a mostem kolejowym na Starołęce. Opisywany odcinek znajduje się bardziej w górę rzeki niż najpopularniejszy na wysokości Rataj, czyli ten gdzie rozgrywane są często i gęsto zawody. Ale do rzeczy. Pomimo, że opisywany odcinek znajduje się niemal w centrum miasta mamy tu do czynienia z dziką przyrodą. Brzeg od strony Nowego Miasta jest trudno dostępny porośnięty gęstymi zaroślami po stronie Dębca jest nieco łatwiej z tym że tu zaczyna się strefa ochronna UJĘCIA WODY DLA MIAST POZNANIA. Przy wysokim stanie wody łowić możemy na bardzo ciekawym łowisku tuż przy moście Przemysława I u wejścia do portu dla barek, ale tak jak zaznaczyłem woda musi być wysoka. Obecnie co widać na zdjęciach przez wejście można przejść suchą stopa choć na spadzie piaszczystej łachy grasują spore bolenie. W samym porcie w pogodne słoneczne dni obserwować możemy sztuki nawet do 3 kg. ale na obserwacji raczej się kończy gdyż z wysokiego około 3 metrowego umocnionego brzegu szans nie mamy. Port można obejść i trafiamy idąc w stronę Starołęki na liczne kamieniste choć niezbyt długie główki. Pomiędzy nimi klatki gdzie nurt zawraca i wije się tworząc ciekawe głęboczki. Przy normalnym stanie wody przy niektórych główkach woda ma nawet 7 metrów głębokości. Na brzegu tym znajdują się zakłady przemysłowe które wybetonowały brzegi przy zrzutach wody. Ale nie omijajmy tych miejsc. Można tam spotkać spore stada okoni. Jest też metalowy pomost na wysokości zakładów STOMIL.I moim zdaniem jest to najlepsze miejsce na drapieżnika. Przy pomoście znajduje się coś na kształt studni. Budowla ta zalewana jest przy wiosennych wysokich stanach wody, corocznie gdy woda opada jest czyszczona przez płetwonurków i corocznie wyciągane są z niej uwięzione kilku kilowe sumy i szczupaki. Warto tu zasadzić się z dużym żywcem. Brzeg od strony Dębca jest bardziej dostępny. Nie ma tu główek jest on prosty ale co rusz w wodzie znajdują się zwalone drzewa stanowiące idealną kryjówkę dla ryb. Dochodząc do mostu kolejowego na Starołęce trafiamy na olejne ciekawe miejsce. Od strony Dębca silny nurt wymył głębokie koryto sąsiadujące z wypłyceniem tuż za filarem. Często widać tu grasujące drapieżniki i fontanny drobnicy strzelające w powietrze.

Podsumowując odcinek ten oferuje wiele atrakcji zarówno dla spinningisty jak i dla zwolenników łowienia na grunt. Waszą zdobyczą mogą tu paść: Leszcze, sumy, szczupaki, okonie oraz płociei bardzo sporadycznie sandacz.

Nie zdziwcie się jak w czasie wędkowania na brzegu od strony Rataj spotkacie bobry które sieją spustoszenie w tutejszym drzewostanie.

Proponuje również uważać na siebie w okolicy mostu na Starołęce gdyż jest to miejsce uczęszczane przez miejscowy "kwiat społeczeństwa w celu wychylenia paru głębszych"

 aWartaobw8

 

bWartaobw8

 

cWartaobw8


Mikołaj Wegnerowicz

Logowanie

Wsparcie

Jeśli uważasz, że to co robi autor jest przydatne, możesz go dobrowolnie wesprzeć.

Kto jest On Line

Odwiedza nas 85 gości oraz 0 użytkowników.

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Zrozumiałem