Facebook  YT TwitterKM official linkedin logo tile

Ocena użytkowników: 1 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 


Wyświetl większą mapęBłędno (Jezioro Zbąszyńskie) – jezioro w zachodniej Polsce w województwie wielkopolskim, Gmina Zbąszyń. Jezioro leży w regionie nazywanym Bruzdą Zbąszyńską. Jezioro Zbąszyńskie jest jeziorem przepływowym, największym i ostatnim z kolei w ciągu Jezior Zbąszyńskich. Rzeka Obra dopływa do jeziora z południa poprzez przesmyk od strony Jeziora Nowowiejskiego i odpływa z części środkowej, kierując się najpierw na wschód (około 500 m) następnie skręcając na północ.

Zbiornik położony jest na południowo-zachodnim krańcu miasta Zbąszyń. W jego bezpośrednim sąsiedztwie położone są wsie: Perzyny i Przyprostynia po stronie wschodniej, Nądnia i Nowa Wieś-Zamek po stronie północno-zachodniej, a nieco dalej na południe, przy przesmyku łączącym z Jeziorem Nowowiejskim - miejscowość Nowa Wieś Zbąska. Dobry dojazd do akwenu zapewnia linia kolejowa Berlin - Warszawa - stacja kolejowa Zbąszyń Główny.

Jest to jezioro rynnowe. Jezioro ma kształt wydłużony, z rynną ukierunkowaną południkowo; jego południową część stanowi poszerzone koryto dopływającej od południa Obry. Linia brzegowa jeziora jest słabo rozwinięta; zdecydowanie największą część stanowi brzeg płaski, bagnisty, znajdujący się przy wschodniej i północnej stronie.

Jezioro wykorzystywane jest zarówno do rekreacji pobytowej jak i do uprawiania sportów wodnych. W sezonie przebywa tu około 25 tysięcy osób. Indywidualna zabudowa letniskowa jest nieliczna, rozproszona. Przez jezioro przebiega szlak kajakowy, są tu doskonałe warunki do żeglowania. W Zbąszyniu funkcjonuje plaża miejska z kąpieliskiem, wypożyczalnią sprzętu pływającego i campingiem.

Parametry jeziora Błędno (Jezioro Zbąszyńskie) Powierzchnia (742,5 ha) 15,62 km Wymiary 7,1 × 2,2 km Głębokość

 • średnia 3.5 m

 • maksymalna 9.6 m

 roślinność jeziora trzcina pałka wodna grążel żółty i biały tatarak

Rybostan jeziora to płoć, duża wzdręga, karp, amur, lin, karaś i węgorze dochodzące do 2 kg. Baza noclegowa Hotel i restauracja Podzamcze 50 miejsc noclegowych cena od 45 zł Schronisko wyżywienie dzienne 17 zł nocleg12 zł Agroturystyka nocleg 30 zł wiele ofert  Akwen i okolica bardzo ciekawa warta spędzenia urlopu z całą rodziną.

 Tekst Dariusz Mytko

 Klip ze zdjęciami jeziora Andrzej Mielczarek

 

Logowanie

Wsparcie

Jeśli uważasz, że to co robi autor jest przydatne, możesz go dobrowolnie wesprzeć.

Kto jest On Line

Odwiedza nas 275 gości oraz 0 użytkowników.

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Zrozumiałem