Facebook  YT TwitterKM official linkedin logo tile

Ocena użytkowników: 3 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 


Wyświetl większą mapęJezioro Łoniewskie leży na nizinie Wielkopolskiej na pojezierzu leszczyńskim 10 kilometrów od Leszna nad malowniczym miasteczkiem Osieczna. Parametry jeziora to 102 hektarypowierzchni, długość 2500 metrów, szerokość 470 metrów, głębia jeziora 5.4 m średnia 2.1. Jezioro połączone kanałami z jeziorami Grodziskim, Rzeczkowskim  Witosławskim i Wojnowickim. Roślinność jeziora to trzcina palka wodna grążel żółty. Jezioro typu sandaczowego gatunki ryb występujące na akwenie to sandacz, węgorz, leszcz, karp, lin, karaś,płoć, wzdręga, krąp.

 W zbiorniku dochodzi do krzyżówek międzygatunkowych będących konkurencją pokarmową dla płoci i wzdręgi. Złapiemy tu piękne okazy karasi. W zeszłym roku zostały zgłoszone ich dwa rekordowe okazy. Przynęty tu stosowane to czerwone i białe robaki, kukurydza, pszenica i pęczak Na martwą rybkę idzie sandacz, a złapanie węgorza nie jest żadną rewelacją. Ciekawostką połowu ryb na tym akwenie takich jak amur czy karp jest wywożenie przynęt i zanęt na zaznaczone markerem spore odległości co przy kilku dniowym nęceniu daje rewelacyjne rezultaty.

Dojazd do łowiska Poznań Leszno droga nr 5. Dziesięć kilometrów przed Lesznem skręcamy w lewo na drogę krajową nr 432, która doprowadzi  nas do miejscowości Osieczna nad samo jezioro. Druga możliwość dojazdu to PKP lub PKS z rożnych stron Polski do Leszna, a tam mamy linie regionalne autobusów do Osiecznej nad jezioro Łoniewskie. Atrakcje turystyczne to klasztor franciszkanów z 1660 r. i zamek z 1600 r. oraz sanatorium borowinowe, korty tenisowe, stadnina koni, kompleks wiatraków czy pięknie położona plaża na wprost miejscowości Osieczna a także unikatowa fauna i flora. Baza noclegowa to hotele ośrodki wypoczynkowe  i pensjonaty.

Ośrodek szkoleniowo wypoczynkowy WAYKIKI.  Osieczna ulica Gostyńska Tel. [506]18-41-54 miejsc 44 cena od 25 zł parking strzeżony 24h.

Pensjonat Apollo ul. Śmigielska 7a, cena 30 zł od osoby.

Gospodarstwo agroturystyczne ZIELONA ZAGRODA Osieczna ul. Krzywińska 3 Tel. [065]535-01-70.

Gospodarstwo agroturystyczne U JANECZKI Osieczna ul. łącka 10 Tel. [065]535-06-70.

W obu gospodarstwach łazienki telewizor miejsce na grilla, leżakowanie parking. Możliwość przyjazdu z swoimi pupilami ceny od 25 zł od osoby. 

Zezwolenia na wędkowanie - sklepy wędkarskie w Poznaniu i Lesznie oraz na miejscu - Osieczna ul. Śmigielska 11.

 

Tekst i zdjęcia Dariusz Mytko

 Loniewskie1

 

 

Logowanie

Wsparcie

Jeśli uważasz, że to co robi autor jest przydatne, możesz go dobrowolnie wesprzeć.

Kto jest On Line

Odwiedza nas 129 gości oraz 0 użytkowników.

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Zrozumiałem