Facebook  YT TwitterKM official linkedin logo tile

Ocena użytkowników: 3 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 


Wyświetl większą mapęDominujące ryby: Amur, Karaś,  Karp, Leszcz, Lin, Okoń, Płoć, Sandacz, Szczupak,Ukleja, Wzdręga.

Rusałka – Jezioro Rusałka jest sztucznym zaporowym zbiornikiem wodnym, powstałym podczas okupacji hitlerowskiej w 1943 r. położonym w zachodniej części miasta Poznania na Golęcinie. Powierzchnia jeziora wynosi około 37 ha. Średnia głębokość to 1,9 m. maksymalna9,0 m. długość linii brzegowej 3300 m. Teren wokół jeziora porośnięty lasem liściastym z licznymi alejkami spacerowymi jest atrakcyjnym miejscem turystyczno rekreacyjnym.

W sezonie letnim na północnej stronie jeziora czynny jest miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji z strzeżonym kąpieliskiem i plażą przystosowaną na przyjęcie 10 tys. Osób, oraz zapleczem gastronomicznym. Z powodu bliskości centrum miasta nad samym jeziorem nie znajdziemy żadnych miejsc noclegowych, ale w odległości 1000 metrów od jeziora niema z tym żadnego problemu. Gospodarzem jeziora jest Polski Związek Wędkarski, jednak z powodu bezpieczeństwa nie można łowić w porze nocnej i metodą spinningową. O prócz regularnego zarybiania jeziora młodym narybkiem, to co cztery lata wpuszczana jest tu część odłowionych ryb z pobliskiego jeziora maltańskiego.

Występują tu takie gatunki ryb jak : Sandacz, Szczupak, Okoń, Węgorz, Karp, Lin, Karaś, Amur biały, Leszcz, płoć. Pomimo to że rusałka zalicza się do wód typu sandaczowego, to jednak coraz trudniej jest tu złowić duże okazy, co jeszcze nie tak całkiem dawno bywało atrakcją wędkarzy. Całe jezioro posiada muliste dno z wyraźnym podziałem na dwie strefy głębokości - zachodnią płytszą oraz wschodnią głębszą. Jezioro jest pozbawione jakich kol wiek pomostów wędkarskich, za to wszystkie miejsca łowne są dostępne z brzegu. 

Wszystkie wyżej wymienione gatunki ryb możemy złowić na całej długości jeziora, lecz bardziej okazałe sztuki ryb częściej łowione są na głębszej wschodniej stronie jeziora. Jak na wszystkich jeziorach w Poznaniu tak i tu możemy złowić dużego karpia, ładnego szczupaka i całkiem przyzwoitego leszcza i lina. Pomimo zakazu połowu nocą to wciągu szarego, pochmurnego dnia trafiają się tu ładne sztuki węgorza, łapanego na pęczek czerwonych robaków. Najczęściej stosowane przynęty : Kukurydza, ciasto, bułka pszenna ( kawiorek ), białe i czerwone robaki, rosówki, martwa rybka ( ukleja ).

Dojazd wszystkimi dostępnymi środkami komunikacyjnymi w mieście udać się w kierunku pętli autobusowo – tramwajowej na Ogrodach. Stąd idziemy w kierunku północnym na ul. Botaniczną schodzimy na dół do końca ulicy, przechodzimy tunelem pod torami kolejowymi następnie skręcamy po skosie w lewo w kierunku zachodnim, po przejściu około 200 metrów jesteśmy nad jeziorem.

Tekst i zdjęcia Paweł Mytko

Rusalka2

 

Rusalka3

 

Rusalka4

Logowanie

Wsparcie

Jeśli uważasz, że to co robi autor jest przydatne, możesz go dobrowolnie wesprzeć.

Kto jest On Line

Odwiedza nas 45 gości oraz 0 użytkowników.

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Zrozumiałem