Facebook  YT TwitterKM official linkedin logo tile

Ocena użytkowników: 3 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Spis treści

Ina to rzeka w północno-zachodniej Polsce. Jest ona prawym dopływem dolnej Odry, ma długość 129 km i powierzchnię dorzecza 2189 km². Źródła rzeki znajdują przy południowo wschodnich brzegach pięknego rynnowego jeziora Ińsko. Z jeziora wypływa kanał do jeziora Stubnica(Wisola),który jest błędnie określany jako początek rzeki Iny, prawdziwe jej źródło znajduje się ok.4 km od Ińska koło Gronówka. Rzeka uchodzi do koryta Odry zwanego Domiążą poniżej jeziora Dąbie nie daleko nieistniejącej wsi Inoujście.

Ina to rzeka, której uroki docenili kajakarze organizując na niej częste spływy. Szlak kajakowy " Meandry Iny" mający długość 33,5 km jest znanym i cenionym z uwagi na swe walory widokowe. Rozpoczyna się on obok miejscowości Bącznik leżącej na terenie Puszczy Goleniowskiej, a kończy w miejscu gdzie Ina wpływa do Odry. Oprócz atrakcji kajakowych Ina dostarcza także wiele innych, wśród których atrakcje wędkarskie wyłaniają się na pierwszy plan.

  

Wstęp

Wiosną 2010 roku idąc brzegiem Iny i podziwiając cudowną urodę tej rzeki pomyślałem, że nie wolno mi zachować tego piękna tylko dla siebie. Poczułem się jak dziecko, które odkrywając świat chce się pochwalić tym odkryciem przed innymi. Przyszedł mi do głowy pomysł aby stworzyć przewodnik po tej rzece, dzięki któremu inni wędkarze, moi koledzy i przyjaciele, będą mogli poznać Inę. Być może dzięki temu przewodnikowi zechcą mi oni towarzyszyć w kolejnych wyprawach, z czego będę się bardzo cieszył. Niewiele wtedy wiedziałem o Inie, więc pomysł stworzenia przewodnika był pomysłem co najmniej odważnym, jeśli nie szalonym. Patrząc na tę rzekę byłem przekonany o tym, że kryje ona w sobie wiele tajemnic, o których wtedy nie miałem pojęcia. Sama rzeka - którą podziwiałem z każdym kilometrem coraz bardziej - wydawała się drwić z mojego pomysłu stworzenia przewodnika, zadając pytanie:

- Cóż ty przybyszu możesz o mnie wiedzieć?

Faktycznie wiedziałem nie wiele, ale miałem i mam zamiar dowiedzieć się wszystkiego o tej rzece i poznać każdy kilometr jej biegu. Nie udało mi się zrealizować jeszcze tego zamierzenia w 100%. Moje wyprawy nad Inę jednak trwają nadal, dzięki czemu przewodnik ten będzie w najbliższym czasie uzupełniany o kolejne zdjęcia i filmy oraz o wiedzę jaką zdobędę dzięki tym wyprawom. Mam świadomość tego, że przewodnik na dzień dzisiejszy jest nie niekompletny i uprzedzam o tym fakcie czytelnika. Dlaczego więc ośmieliłem się opublikować go już dziś? Otóż, kiedy zainteresowałem się Iną myślałem, że taki przewodnik istnieje. Jeśli nawet nie przewodnik, to przynajmniej jakiś rozdział w książce albo opis w internecie. Zanim więc wybrałem się na swoje kolejne spotkania z rzeką spróbowałem znaleźć coś na jej temat. Niestety ku mojemu zaskoczeniu nie znalazłem żadnej publikacji, która opisywałaby całą Inę z perspektywy wędkarza. Kiedy sobie uświadomiłem, że przewodnik po rzece Ina nie istnieje, obudziła się we mnie chęć do stworzenia go. Zacząłem zbierać materiały na temat Iny. Odwiedziłem w tym celu kilka szczecińskich bibliotek i prawie zaprzyjaźniłem się z panią z działu kartografii Książnicy Pomorskiej.

Efektem tej pracy jest pierwsza wersja przewodnika, wersja robocza, która już wkrótce zostanie poszerzona. Nie mam zamiaru opisywać każdego odcinka tej rzeki, każdego jej kilometra, ale chcę pokazać Inę taką jaką ona jest w rzeczywistości, ujawniając miejsca ciekawe i ważne zarówno dla człowieka ( wędkarza ) jak i ryb.  

Zapraszam Was do prześledzenia biegu Iny na jej poszczególnych odcinkach od jej źródeł, aż po ujście - rzeki tętniącej życiem, otoczonej pięknem krajobrazu, rwącej, będącej tarliskiem ryb wędrownych. Aby pokazać Inę posłużę się w tym przewodniku wieloma zdjęciami, a w przyszłości też klipami filmowymi. Część tych zdjęć jest mojego autorstwa, część z nich zrobiła moja cudowna koleżanka ze Stargardu Szczecińskiego. Zdjęcia do tego przewodnika ( do jego obecnej roboczej wersji ) pozyskałem także z serwisu Panoramio oraz z map Google. Na dzień dzisiejszy zarówno czytelnikowi jak i mnie te zdjęcia muszą wystarczyć. 

____________________________________________

W ostatnich latach dzięki temu, że jakość wód rzeki uległa znacznej poprawie, wróciły do niej ryby szlachetne - troć wędrowna i łosoś. Ten jakże budujący stan rzeczy możliwy stał się dzięki temu, że poprawiła się w naszym kraju ogólnie rozumiana ochrona środowiska, zwiększono nakłady na prace badawcze a także skierowano duży strumień pieniędzy na zarybienia. Polski Związek Wędkarski, Okręg w Szczecinie (PZW), który jest właścicielem Ośrodka Hodowlanego Zarybieniowego (OHZ) w Goleniowie od 2006 roku nieustannie przeprowadza zarybienia, w ramach których Ina wzbogacona zostaje o narybek miętusa, troci wędrownej, szczupaka, łososia, pstrąga potokowego, jazia, lipienia i certy. Na terenie OHZ w Goleniowie znajdują się stawy odrostowe oraz wylęgarnia ryb. Wylęgarnia wyposażona jest w 15 aparatów kalifornijskich, 52 słoje Weissa, 10 basenów do podchowu wylęgu. W ośrodku tym produkuje się wylęg takich gatunków jak: troć wędrowna, łosoś, pstrąg potokowy, szczupak, sielawa, sieja, certa, jaź, kleń, boleń, miętus, karp, lin. Stawy ośrodka w Goleniowie, zajmują powierzchnię ok. 18,66 ha (8 stawów produkcyjnych). Są one naszym - wędkarzy - skarbem.

 

Uwaga, wiele odcinków rzeki Iny oraz jej dopływów, to wody górskie krainy pstraga i lipienia. Wybierając się na wędkarską wyprawę warto przed tem sprawdzić, czy naszym celem nie jest odcinek, na którym obowiązują szczególne, zaostrzone przepisy dotyczące wędkowania >>>

 

Ina w krainie pstrąga ( od źródła do Stargardu Szczecińskiego) 

Źródła rzeki znajdują przy południowo wschodnich brzegach pięknego rynnowego jeziora Ińsko. Z jeziora wypływa kanał do jeziora Stubnica (Wisola), który jest błędnie określany jako początek rzeki Iny, prawdziwe jej źródło znajduje się ok. 4 km od Ińska koło Gronówka. Rzeka Ina ma swoje źródła na terenie mezoregionu zwanego Wyżyną Ińską. Obejmuje on wał moreny czołowej skręcającej tu w kierunku północno-wschodnim. Wyżyna jest bardzo malownicza co jest skutkiem urozmaiconej rzeźby terenu, na którym wznoszą się znaczne wzniesienia dochodzące do 180 m n.p.m. Wzgórza morenowe po których płynie Ina są porośnięte dorodnymi lasami liściastymi, w których dominuje buczyna. Oprócz lasów rzeka mija także bezleśne pagóry morenowe pokryte łąkami tak zwane „pustacie”. Ina w swym początkowym biegu płynie w kierunku południowym. Płynąc po pagórkowatym terenie tak zwanych "Bieszczad Ińskich" na początku swej wędrówki oddala się niesfornie od Bałtyku - swego przeznaczenia, do którego w rzeczywistości nie wpada jednak bezpośrednio...

Na wschód jeziora Stubnica w lesie sosnowo-brzozowym, leżącym na równinie Drawskiej i Pojezierzu Ińskim wybija źródło rzeki, które łączy się z e sztucznym kanałem na północ od wsi Ciemniki. Te dwa połączone nurty płyną dalej na południe przecinając drogę 151 na wysokości Ciemnika, który mijają od zachodu. Następnie rzeka płynąc przez las liściasty wpada od północno-wschodniej strony do jeziora Krzemień. Z jeziora Krzemień Ina wypływa na południu i dalej kieruje swój bieg w tym kierunku.

Mija od północnej strony miejscowość Krzemień wpadając poniżej do wód małego leśnego jeziorka. Przez to jezioro przepływa po jego wschodniej części i dalej za nim kieruje się nadal na południe. Teraz skręcając na południowy wschód przepływa przez miejscowość Bytowo i położone wśród pól i łąk jezioro Bytowo. W tym miejscu Ina opuszcza Pojezierze Ińskie i wpływa w Pojezierze Choszczeńskie.

Tu wały moreny mają kierunek południkowy. Płynąc po nich Ina zmierza nadal w kierunku południowym. Wysokość wzniesień jest tu już mniejsza, sięgają one już tylko 120 m n.p.m. Pojezierze Choszczeńskie jest regionem silnie zmienionym przez człowieka. Ina napotyka tu na tereny rolnicze, bezleśne, które niegdyś były puszczą, o czym świadczą przestoje starych dębów i buków.  Ina niczym ciekawy świata wędrowiec płynie nadal na południe po pięknej krainie omijając od zachodu miejscowość Sulibor, a od wschodu miejscowość Rybaki. W tej podróży towarzyszy jej lasek, który osłania ją wąskim pasem drzew rosnących wzdłuż rzeki.

Na zdjęciu satelitarnym widać Inę płynącą po pojezierzu Choszczeńskim na wysokości miejscowości Rybaki nad Reczem. To zdjęcie pokazuje całe piękno tego odcinka rzeki w krainie pstrąga.

 

 

 

 

Tak wygląda Ina na tym pstrągowym odcinku w pobliżu miejscowości Rybaki.

Pochodzenie zdjęcia: rybaki.com.pl

 

W miejscowości Rybaki Ina przepływa obok młyna. Tu w młyńskim kanale hodowane są pstrągi alpejskie. Można je łowić na wędkę.

 

Pochodzenie zdjęcia: rybaki.com.pl

 

 

Dalej Ina płynie dużym łukiem na wschód, potem skręca na południe i w końcu w swej wędrówce kieruje się na zachód. Płynąc tak na południowy zachód napotyka na tory kolejowe. Wydawać by się mogło, że miała kolizję z rozpędzonym pociągiem, gdyż po minięciu linii kolejowej nie płynie już prostymi odcinkami lecz zatacza się silnie meandrując, dalej kierując się na południe, a skręcając na zachód tuż przed Reczem.

 

Ina na wysokości Recza, to rwący pstrągowy potok górski.

Pochodzenie zdjęć: Panoramio

 

 

 

 

 

 

 

Rzeka omija Recz od północnego zachodu i na zachód od Recza spotyka się z dwoma pstrągowymi dopływami, wpadającymi do niej od południa. Teraz wyraźnie zmienia kierunek swej wędrówki na zachód.  Za Reczem wpływając do kolejnego lasu obok miejscowości Trzebin Inę zasila kolejny dopływ z północy. Obok Trzebina rzeka malowniczo męandruje płynąc po łące. Meandry te kończą się dopiero w lesie, w którym Ina zmienia swój kierunek z zachodniego na południowo-zachodni.

 

 

 

 

Wypływając z tego lasu Ina jak na wędrowca przystało zmienia ponownie kierunek  - płynąc dużym łukiem zmierza nadal ku zachodowi jednak po raz pierwszy w swej podróży kieruje się na północ. Omija od południa Suchań i przyjmuje na jego wysokości dwa kolejne dopływy z południa i z północy. Na wysokości Stradzewa Inę zasila jej lewy południowy dopływ Stobnica, która swój początek bierze w jeziorze Stobno. Stobnica niesie ze sobą także wody Werdynki. Przed drogą 150 na wysokości Suchania do Iny wpada rzeka Reczyca ( Rzeczyca ) będąca tarliskiem ryb wędrownych i naturalnym siedliskiem pstrąga potokowego. Swe źródła Reczyca ma w jeziorze Sierakowskim. W średniowieczu napełniała fosę miejską i napędzała młyny Suchania.  Ina staje się teraz większa i taka płynie już dalej na zachód lekko kierując się już w stronę północną, zasilając się mniejszymi strugami wodnymi. Wydawałoby sie, że zmierza w kierunku wielkiego jeziora Miedwie, Jednak nie wpływa do niego. Tuż przed nim zaczyna się wyraźnie kierować na północ przepływając przez Stargard Szczeciński. Przed Stargardem od południa zasila ją Mała Ina, która jako jej jedyny dopływ w tym jej górnym jeszcze biegu nie zalicza się do rzek pstrągowych.

 

Na zdjęciu wpływająca do Iny Mała Ina.

 

 

Oprócz Małej Iny Inę zasila jeszcze przed Stargardem Szczecińskim rzeka Krąpiel. Na zdkęciu Krąpiel w miejscosości Święte koło Stargardu Szczecińskiego. Tę przeszkodę trocie potrafią pokonać, choć nie przychodzi im to łatwo!

 

 

 

Krąpiel w przeciwieństwie do Małej Iny jest prawym dopływem wpływającym od północy. Krąpiel to rzeka, w której naturalnie występują ryby reofilne: kleń, miętus, pstrąg potokowy i głowacz. Wraz z rzeką Krąpiel mającą górski charakter do Iny wpadają wody Krępej i Pęzinki, które wcześniej zasiliły Krąpiel. 

Poniżej zdjęcia rzeki Krąpiel zrobione w miejscowości Pezino na odcinku od mostu drogowego do mostu kolejowego:

 

Rzeka Krąpiel

 

Idąc prawą stroną rzeki spotykamy tu płaski brzeg z dobrym dostępem do nurtu. Wędkowanie jednak uatrakcyjniają przybrzeżne chaszcze i drzewa, które ograniczają dość mocno możliwość manewrowania wędką w czasie rzutu. Mimo to warto ten odcinek odwiedzić.

 

       

 

       

 

Logowanie

Wsparcie

Jeśli uważasz, że to co robi autor jest przydatne, możesz go dobrowolnie wesprzeć.

Kto jest On Line

Odwiedza nas 132 gości oraz 0 użytkowników.

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Zrozumiałem