Mapa sporządzona w 1963 przez Instytut Rybactwa Śródlądowego w Olsztynie. Kliknij w mapę, aby zobaczyć jej powiększenie w nowym oknie.

Jest jednym z większych jezior ziemi szczecińskiej. Należy do zlewni rzeki Płonia będącej dopływem Odry, a mającej swoje źródła w okolicach miasta Barlinek.
Jezioro Będgoszcz jest jeziorem sandaczowym, leży w pobliżu miejscowości Będgoszcz i Giżyn. Położone jest 14,6 m. n. p. m., jego szerokość geograficzna 53º14'01", długość geograficzna 14º48'06".
Jezioro Będgoszcz ma powierzchnię 264,3 ha. Powierzchnia wysp: 21,1 ha. Jego maksymalna głębokość to 13 m, a głębokość średnia to 5,5 m. Długość maksymalna jeziora 5290 m, zaś szerokość 1040 m. Długość linii brzegowej jeziora – 15200 m, wysp – 3750 m, ogółem 18950 m.
Teren wokół jeziora jest podmokły, porośnięty trzcinami i trawami. Aby dotrzeć do jeziora, potrzebne są gumowe buty. Dno jeziora jest muliste o podłożu kredowym, woda nie jest klarowna. Przy brzegu jezioro jest porośnięte roślinami wodnymi. Podobnie trudno dostępne jezioro jest wzdłuż całej linii brzegowej.j Jezioro Będgoszcz leży w sąsiedztwie wielkiego jeziora Miedwie, z którym jest połączone płynącym przez miejscowość Giżyn kanałem Ostrowica.
Od strony południowej na jeziorze znajdują się dwie wyspy porośnięte drzewami i krzewami. Większa wyspa, położona bardziej na południe, nazywa się Pyrzycka, mniejsza, oddalona od niej o 150 m, nosi nazwę Owczej. Najmniejsza wyspa jeziora zwana jest wyspą Topolową. Wyspy dają schronienie licznym wodnym ptakom.
Od strony krajowej drogi 3 znajduje się miejscowość Będgoszcz. Dojazd od tej strony do jeziora jest nieco łatwiejszy niż z innych.
W jeziorze spotykamy szczupaki, sandacze, okonie, białoryb a także węgorze i karpie.