Facebook  YT TwitterKM official linkedin logo tile

Ocena użytkowników: 3 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 


Wyświetl większą mapę

 Mapa sporządzona w 1963 przez Instytut Rybactwa Śródlądowego w Olsztynie. Kliknij w mapę, aby zobaczyć jej powiększenie w nowym oknie.

Bedgoszczm


Jest jednym z większych jezior ziemi szczecińskiej. Należy do zlewni rzeki Płonia będącej dopływem Odry, a mającej swoje źródła w okolicach miasta Barlinek.

Jezioro Będgoszcz jest jeziorem sandaczowym, leży w pobliżu miejscowości Będgoszcz i Giżyn. Położone jest 14,6 m. n. p. m., jego szerokość geograficzna 53º14'01", długość geograficzna 14º48'06".

Jezioro Będgoszcz ma powierzchnię 264,3 ha. Powierzchnia wysp: 21,1 ha. Jego maksymalna głębokość to 13 m, a głębokość średnia to 5,5 m. Długość maksymalna jeziora 5290 m, zaś szerokość 1040 m. Długość linii brzegowej jeziora – 15200 m, wysp – 3750 m, ogółem 18950 m.

Teren wokół jeziora jest podmokły, porośnięty trzcinami i trawami. Aby dotrzeć do jeziora, potrzebne są gumowe buty. Dno jeziora jest muliste o podłożu kredowym, woda nie jest klarowna. Przy brzegu jezioro jest porośnięte roślinami wodnymi. Podobnie trudno dostępne jezioro jest wzdłuż całej linii brzegowej.j Jezioro Będgoszcz leży w sąsiedztwie wielkiego jeziora Miedwie, z którym jest połączone płynącym przez miejscowość Giżyn kanałem Ostrowica.

Od strony południowej na jeziorze znajdują się dwie wyspy porośnięte drzewami i krzewami. Większa wyspa, położona bardziej na południe, nazywa się Pyrzycka, mniejsza, oddalona od niej o 150 m, nosi nazwę Owczej. Najmniejsza wyspa jeziora zwana jest wyspą Topolową. Wyspy dają schronienie licznym wodnym ptakom.

Od strony krajowej drogi 3 znajduje się miejscowość Będgoszcz. Dojazd od tej strony do jeziora jest nieco łatwiejszy niż z innych.

W jeziorze spotykamy szczupaki, sandacze, okonie, białoryb a także węgorze i   karpie.

Logowanie

Wsparcie

Jeśli uważasz, że to co robi autor jest przydatne, możesz go dobrowolnie wesprzeć.

Kto jest On Line

Odwiedza nas 96 gości oraz 0 użytkowników.

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Zrozumiałem