Facebook  YT TwitterKM official linkedin logo tile

Ocena użytkowników: 4 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka nieaktywna
 


Wyświetl większą mapę 

Bukowo jest typowym jeziorem przybrzeżnym  leżącym na wybrzeżu Słowińskim. Niegdyś była to płytka zatoka morska, dziś oddzielone jest od Bałtyku Mierzeja Bukowską. Powierzchnia tego jeziora to 1747 ha, długość 8,8 km, 3,4 km, długość linii brzegowej 23 km, a średnia głębokość wynosi 1,8 m. Część przybrzeżną gęsto porastają szuwary, które są ostoją i legowiskiem wielu gatunków ptaków. Brzegi południowe są torfowe i bagniste. Na południowym wschodzie do jeziora wpływa rzeka Bagienica, która jest odnogą trociowo – pstrągowej Grabowej. Jezioro ma połączenie z morzem poprzez kanał Bukowski. W czasie sztormów do kanału wtłacza się morska woda, powodując, ze jezioro ma zasolenie nawet do 3 promili.

Bukowo cieszy się dobrą sławą wśród wędkarzy podlodowych, łowiących okonie na lodzie. Latem zaś swe marzenia wielkiej rybie spełniają tam łowcy szczupaków i sandaczy. Szczupaki najczęściej spotkać można w trzcinach w okolicy Dąbkowic. W jeziorze spotkamy też dość liczne węgorze łowione tu na filet ze śledzia. Nie brak tu także leszczy i pstrągów tęczowych. W jeziorze występuje też unikatowa płoć migrująca do Bałtyku a także będący pod ochroną minóg rzeczny, koza, sieja wędrowna, łosoś i troć.

W linii prostej jezioro jest oddalone od granicy Koszalina o około 6 km. Podróżując samochodem pokonać musimy 20 km krętych, asfaltowych dróżek.

Bezpośrednio nad jeziorem położone są Dąbki, typowo turystyczno - sanatoryjna, sezonowa miejscowość. Uśpiona zimą, wyrywana ze snu pierwszym majowym dłuższym weekendem, kiedy to ściągają do niej miłośnicy desek i żagli. Oczywiście mowa tu o "zamiejscowych" miłośnikach. Niektórzy lokalni windsurferzy pielęgnują w Bukowie swoje zwyrodnienia stawów okrągły rok.

Dąbki tu znajdziemy prawie wszystko. Liczne ośrodki i prywatne kwatery oferują nam noclegi i wyżywienie. Są tu sklepy, niektóre nawet zaopatrzone. W okresie letnim, kiedy to liczba mieszkańców z kilkuset urasta do niemalże 10.000, Dąbki wypełniają się sklepikami, straganami, plaże (zwłaszcza morska) turystami 
 
Plaża. Można praktycznie wjechać na nią samochodem. W pobliżu są parkingi, ośrodki wczasowe, sklepiki. Sprzęt możemy taklować na piasku, bądź trawie. Lewa strona plaży kończy się trzcinami, prawa pomostami przystani jachtowej. Zejście do wody jest łagodne, niestety przy tym muliste. Zanim wystartujemy warto zapytać lokalnych, bądź doświadczonych żeglarzy o pewną rurę spoczywająca w wodzie, kilkanaście metrów od brzegu. Przeznaczenie tej rury jest bliżej nie określone, może poza oczywistym faktem nakręcania koniunktury sklepom ze statecznikami, zwłaszcza tymi powyżej 40 cm. Inna sprawa, że takiego sklepu tam nie znajdziemy, tym samym cel istnienia rury nadal pozostaje zagadką. Startujmy więc przezornie z wody sięgającej do pasa.

Dojazd: Z kierunku Gdańsk: kierujemy się na Koszalin, w Sławnie odbijamy na Darłowo, stąd na Dąbki.

Z kierunku Szczecin, Poznań: dojeżdżamy do Koszalina, stąd kierujemy się na Gdańsk. Kilka kilometrów za Koszalinem, na krzyżówce skręcamy na Darłowo. Ta droga zaprowadzi nas do Dąbek.

Łączka Jest takie miejsce nad jeziorem, gdzie poza wiatrem kierunków południowych pasują wszystkie pozostałe. To miejsce nazwane "Łączka" przyciąga lokalnych zapaleńców.

Można powiedzieć, że Łączka znajduje się dokładnie po przeciwnej stronie jeziora, patrząc z plaży w Dąbkach. Nie ma tam piasku, ani plaży, nie ma parkingów, sklepików. Jest wyboista, polna droga, wykarczowany pas trzcin i trawa.

Aby tam dojechać z Dąbek, trzeba skierować się na Koszalin. Mniej więcej po 4 km dojedziemy do Glęźnówka. Tu należy wypatrywać rozjeżdżonej polnej drogi (nad którą właśnie pracujemy), na końcu której widać będzie samochody i połyskujące żagle.

Tutaj nikt nie postawił szlabanów ani znaków zakazu, przyjeżdżając tam należy po prostu mieć na uwadze, że Łączka jest terenem prywatnym.

 

Tekst opracowano w oparciu o informacje z serwisu windsurfing.pl,

Z którego pochodzą także zdjęcia jeziora Bukowo.

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

 

 

 

Logowanie

Wsparcie

Jeśli uważasz, że to co robi autor jest przydatne, możesz go dobrowolnie wesprzeć.

Kto jest On Line

Odwiedza nas 146 gości oraz 0 użytkowników.

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Zrozumiałem