Facebook  YT TwitterKM official linkedin logo tile

Ocena użytkowników: 1 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 Wyświetl większą mapęJezioro Kopań leżące na Wybrzeżu Słowińskim na północny wschód od Darłowa to jezioro typowo przymorskie. Jego powierzchnia wynosi 790 ha, maksymalna głębokość 3,9 m ( średnia 1,9 m ), długość 5 km, szerokość 2,2 km. Jezioro jest akwenem bardzo bogatym w ryby. Tę obfitość jezioro zawdzięcza dobremu zarządzaniu przez Gospodarstwo Rybackie "Mielno". Jezioro jest co oczywiste lęgowiskiem i ostoją licznych gatunków ptactwa. Woda lekko słonawa wskutek sztormowych wlewów wód przez suchy zwykle kanał, łączący jezioro z morzem.
Od morza oddziela je tylko wąski pasek lądu. To ważne informacje dla wędkarzy i zwolenników windsurfingu, którzy się tutaj wybierają, bo pogoda na jeziorze jest taka sama jak na morzu. Jezioro ułożone prawie dokładnie wzdłuż równoleżnika przyjmuje na całej swej długości morskie wiatry. Fala na jeziorze jest prawie zawsze. Dni z flautą należą do rzadkości. Ale właśnie wiatr i fale są tu wielkimi sprzymierzeńcami.
W jeziorze Kopań ryb jest dużo i są w śród nich gatunki bardzo atrakcyjne dla wędkarzy. Takie jak: węgorze, sandacze, szczupaki, , okonie.

Pozbawione znaczących dopływów jezioro jest ciągle zarybiane węgorzem montee , który dorasta tutaj w dobrych dla siebie warunkach. Inne ryby także mają się tu dobrze, a rządzące w Kopaniu Gospodarstwo Rybackie "Mielno" dba o to, by odłowami sieciowymi nie pomniejszyć stada drapieżników. Dlatego rozrodu sandaczy nie potrzeba wspomagać sztucznymi krześliskami. Szczupaki i sandacze rozmnażają się same w takiej ilości, że przynoszą pożytek wędkarzom i rybakom.
Najbardziej atrakcyjną częścią Kopania jest jego południowy brzeg. Tutaj jest najwięcej podwodnych, kamiennych raf, przy których i na których kręcą się sandacze i okonie. Jezioro Kopań to samo w sobie świetna woda, ale ma też przed sobą dużą przyszłość jako łowisko alternatywne. Z Darłowa bowiem wypływa dużo kutrów z amatorami wędkarstwa morskiego. Nie zawsze te wyprawy dochodzą jednak do skutku ze względu na silne wiatry. Już nie jedna taka wycieczka na dorsze z Krakowa, Katowic lub Poznania musiała z tego powodu "pocałować burtę". Budowę przystani i zakup łódek planuje "Mielno", przymierzają się do tego również właściciele kutrów. Magnesem ściągającym klientów mogą być atrakcyjne opłaty. W porównaniu z tym, czego żądają inni właściciele łowisk, są naprawdę przystępne.

 

 


Logowanie

Wsparcie

Jeśli uważasz, że to co robi autor jest przydatne, możesz go dobrowolnie wesprzeć.

Kto jest On Line

Odwiedza nas 154 gości oraz 0 użytkowników.

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Zrozumiałem